آموزش شمع سازی؛ هنری جذاب و کاربردی

آموزش شمع سازی
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

آموزش شمع سازی به‌درد افرادی می‌خورد که مایلند از این راه پول درآورند. یا عاشق شمع روشن کردن در خانه هستند. ما هم از آموزش شمع سازی برای‌تان نوشته‌ایم.

با خواندن این مطلب درباره‌ی آموزش شمع ‌سازی، ایده‌ی کلی درباره‌ی درست کردن شمع در خانه به‌دست می‌آورید. گذشته از این‌که سرتان گرم می‌شود، خانه را با هنر دست خودتان تزئین می‌کنید. هر خانه‌ای با هر سبک دکور، با نور شمع قشنگ‌تر می‌شود. می‌توانید شمع کادو بدهید تا هنرتان به خانه‌های دیگر هم راه پیدا کند.

اگر علاقه‌مند شدید، دست به‌کار شوید و وسایل موردنیازش را بخرید. از این‌ به بعد به‌جای خرید شمع، خودتان شمع درست کنید و شب‌ها حال‌ و هوای جذاب‌تری به گوشه و کنار خانه ببخشید.

برای شمع سازی چه وسایلی لازم داریم؟آموزش شمع سازی

اول ببینید چه وسایلی لازم دارید و بعد برویم سراغ آموزش شمع سازی. برای درست کردن شمع‌های ساده، به پارافین، فتیله شمع و قالب نیاز است.

۱- قالب شمع

در جنس‌های مختلفی در بازار پیدا می‌شود، مثل شیشه‌ای، سیلیکونی و پلاستیکی. البته پیشنهاد ما قالب شیشه‌ای‌ست؛ چراکه شمع در آن یک‌دست‌تر و جذاب‌تر می‌شود. شکل قالب هم می‌تواند به شکل‌های هندسی مختلفی باشد. اگر برای تجربه‌ی اول نخواهید هزینه خرید قالب شمع را بپردازید، می‌توانید از شیشه‌ی خالی که در خانه دارید یا پاکت محکمی مثل شیر‌های پاکتی هم استفاده کنید. قبل از استفاده آن را چرب کنید که بعدا شمع راحت جدا شود.

۲- فتیله

معمولا فتیله شمع از جنس کتان است. قطر فتیله ممکن است کم یا زیاد باشد. باتوجه به حجم قالب، ضخامت فتیله را انتخاب می‌کنید.

آموزش شمع سازی

۳- پارافین

باورش سخت است این ماده‌ی ماتی که از نفت بدبو به‌دست می‌آید، چقدر می‌تواند در شمع بدرخشد و دلربا به‌نظر برسد. پارافین ماده‌ی اصلی آموزش شمع سازی است. پارافینی که در ساخت شمع به‌کار می‌رود، انواع مختلفی دارد. مثل پارافین ژله‌ای، پارافین پولکی و پارافین مایع. پیشنهاد ما پارافین جامد است که کار کردن با آن ساده است و برای شروع، گزینه‌ی مناسبی به‌نظر می‌رسد.

۴- ظرف برای آب کردن پارافین

اگر مزه‌ی شمع‌ سازی زیر زبان‌تان برود و بخواهید انواع مدل‌های شمع و پارافین را امتحان کنید،  می‌توانید ظرف مخصوص برای آب کردن پارافین بخرید. اما هر ظرف آلومینیومی یا استیل برای این کار مناسب است. می‌توانید از قوطی کنسرو استفاده کنید.

ممکن است از وسایل دیگری مثل رنگ یا عطر شمع هم بهره ببرید. اما برای گام اول نیازی نیست با یک لیست بلندبالا خودتان را سردرگم کنید. پارافین، فتیله و هر شیشه‌ای که در خانه دارید، برای آغاز کار شمع سازی کافی خواهد بود.

آموزش شمع‌ سازی به زبان ساده

شمع سازی در خانه

گام اول؛ آماده کردن قالب شمع

قالب شمع را آماده کنید. قالب تر و تمیز و خشک را بردارید. فتیله را به اندازه‌ی دو برابر بلندی قالب ببرید. یک سر فتیله باید ته قالب بچسبد. این کار را با چسب حرارتی انجام دهید. اگر نداشتید، با چسب کاغذ هم می‌چسبد. اغلب یک گردی فلزی ته فتلیه می‌چسبانند که سنگین شود. حالا نوبت سر فتیله است. آن را به یک مداد ببندید که درست وسط قالب بماند. یک راهش برش زدن به چوب بستنی و قرار دادن فتیله در جای برش است. حالا با خیال آسوده سراغ پارافین بروید.

گام دوم؛ آب کردن پارافین

پارافین را به روش بن ماری ذوب می‌کنید. در این روش ظرف پارافین را روی بخار آب قرار می‌دهید. مثل بخار کتری. راه دیگرش این است که ظرف پارافین را در قابلمه‌ی آب جوش بگذارید. برای به‌دست آوردن شمع رنگی،‌ الان زمان مناسبی‌ست که مداد شمعی خرد شده را به پارافین اضافه کنید.

نکته‌ی مهم در ذوب کردن پارافین، دمای آن است. دمای پارافین نباید از ۱۰۰ درجه بالاتر رود. بهترین دمای آن بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه‌ سانتی‌گراد است. می‌توانید از دماسنج استفاده کنید تا خیال‌تان راحت باشد. در مدت آب شدن پارافین، آن را هم می‌زنید. زمانی‌ که به دمای موردنظر رسید،‌ پارافین را از روی حرارت بردارید. دو، سه دقیقه که بماند کمی خنک می‌شود. اگر دل‌تان شمع عطری می‌خواهد،‌ در این مرحله از شمع سازی، عطر شمع اضافه کنید.شمع سازی

گام سوم؛انتظار

پارافین آب‌شده را آرام و باحوصله در قالب بریزید. حالا دیگر باید منتظر خنک شدن آن بمانید. راهی نیست، جز انتظار. معمولا یک روز طول می‌کشد تا شمع آماده شود.

گام چهارم؛ شما موفق شدید

روز بعد که سراغ شمع می‌آیید، می‌توانید چوب بستنی را بردارید و سر فتیله را قیچی بزنید. حدود چهار سانتی‌متر از فتیله بیرون می‌ماند. بعضی‌ها دور قالب شمع را با پارچه یا حوله می‌پوشانند. این کار کمک می‌کند دمای پارافین کم‌کم پایین بیاید. اگر پارافین سریع سرد شود، ممکن است ترک بخورد و زحمت‌تان بی‌نتیجه بماند.

اگر شمع در قالب شیشه‌ای باشد، کارتان تمام است. اما اگر در قالب موقت درستش کرده‌اید،‌ اکنون می‌توانید آن را از قالب جدا کنید. این ساده‌ترین و البته کاربردی‌ترین نوع شمع است.

آموزش شمع سازی به همین راحتی بود. شمع را روشن کنید و لذتش را ببرید. اگر می‌خواهید شب‌تان را بسازید، باید بساط کیک و چای هم به‌راه باشد.

کیک‌خونه کیک‌های متنوع و هیجان‌انگیزی دارد که نکند امتحان نکرده باشید!

نظرات کاربران

0 تماس