از فلسفه نوروز و رسومش چه میدانید؟

فلسفه نوروز
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ الاهه انصاری

حرف از نوروز که می‌زنیم، ناخودآگاه گوشه‌ی لب‌هایمان به خنده باز می‌شوند. نوروز برای همه ما نمادی از روزهای جدید، امید و تلاش برای شروعی دوباره است. هر سال، اول بهار روزهای آغازین فروردین را برای نو شدن زمین و سال جدید جشن می‌گیریم، کنار عزیزانمان جمع می‌شویم و برای یک شروع جدید اعلام آمادگی می‌کنیم. اما تا به حال فکر کرده‌اید که اصلا فلسفه نوروز چیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟ ما اطلاعات جالبی در رابطه با فلسفه نوروز به دست آورده‌ایم که احتمالا برای شما هم جالب باشد.

فلسفه نوروز چیست؟

فلسفه نوروز به دو روایت از جمشید یکی از پادشاهان ایران باستان گره خورده است. این روایات حتی مورد توجه بزرگان ما مثل فردوسی، ابوریحان بیرون و طبری هم بوده است و آن‌ها هم معتقدند جمشید بنیان‌گذار اصلی نوروز است. اما این روایات چیست؟

در روایت اول این‌طور بیان شده است که جمشید به دستور اهورا مزدا به جنگ با اهریمن می‌پردازد و او را شکست می‌دهد. با شکست اهریمن توسط جمشید برکت و شادی به زمین برمی‌گردد و خشکسالی از بین می‌رود. به روز پیروزی جمشید در این فلسفه از نوروز روز نوین یا نوروز گفته می‌شود. اما روایت دوم چیست؟

در روایت دوم جمشید در مسیر بازگشت از آذربایجان دستور آماده‌سازی تاج و تخت پر زرق و برق را می‌دهد. با تابش خورشید به این تاج ئ تخت، دنیا نورانی شده و آن روز به دلیل شادی مردم نوروز نامیده می‌شود.

عید نوروز بدون هدیه و عیدی؟ امکان ندارد. ما برای خرید هدیه نوروز پیشنهاداتی داریم.

چه کشورهایی نوروز را جشن می‌گیرند؟

فلسفه نوروز نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از کشورهای آسیایی قابل توجه است. به همین خاطر نوروز در افغانستان، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، سوریه، عراق، گرجستان، آذربایجان، ترکیه، هند و پاکستان تعطیل است و مردم این کشورها نورز را جشن می‌گیرند.

چه آیین‌هایی در نوروز وجود دارند؟

فلسفه نوروز به تاریخ جمشید ختم نمی‌شود و از گذشته تاکنون با آیین‌هایی همراه است. از آنجایی‌که سال با شروع فروردین نو می‌شود، ایرانی‌ها هم به نو کردن خانه‌هایشان می‌پردازند و با خانه‌تکانی به استقبال نوروز می‌روند. هر ایرانی به اصولی در نوروز پایبند است:

  1. آماده کردن تخم مرغ‌های رنگی
  2. خوردن سبزی پلو با ماهی
  3. آماده کردن سفره‌ی هفت‌سین
  4. خواندن دعای سال نو
  5. دادن عیدی و شادباش
  6. به در کردن ۱۳ فروردین

اما چرا باید ۱۳ را به در کرد و سفره‌ی هفت‌سین چید؟

فلسفه نوروز و ۱۳ به در چیست؟

نظرات متفاوتی در رابطه با ۱۳ امین روز فروردین وجود دارد که در این میان دو روایت از سایرین بیشتر قابل توجه است. نظرات ۱۳ نحس است و به همین خاطر باید برای به در کردن آن به دامان کوه و دشت رفت. برخی معتقدند که این روز از آنجایی مورد اهمیت است که ایرانی‌های قدیم به پاس تمام شدن ۱۲ روز فروردین و ۱۲ ماه سال با ۱۳ به در نوروز را به پایان می‌رساندند.

چرا هفت‌سین می‌چینیم؟

فلسفه نوروز

هر کدام از اجزای سفره‌ی هفت‌سین از قدیم نشانه‌ی مفهوم و نمادی هستند.

سبزه: نماد شادابی و سرسبزی

تخم مرغ: نماد نژاد و نطفه

سنجد: نماد عشق و دلباختگی

سیب: نماد تندرستی

سرکه: نماد برکت

سمنو: نماد زایش و باروری

سیر و سرکه: نماد پاکیزگی و میکروب‌زدایی

سماق: نماد عشق

اقلام خوردنی عید نوروز چیست؟

بعد از فلسفه نوروز حالا نوبت شمردن خوراکی‌های اصلی آن است. حالا با گذشت سال‌های زیاد در سفره‌ی عید هر ایرانی، شکلات، شیرینی و انواع آجیل وجود دارد. اصلا عید نوروز بدون این ۳ ماده‌ی خوراکی تصور نشدنی است. هرسال در دورهمی‌هایمان از عزیزانمان با این خوراکی‌ها پذیرایی می‌کنیم. حتی امسال و با وجود شیوع کرونا، نمی‌توان بی‌خیال خرید شیرینی شد؛ اما باید برای خرید شیرینی کمی وسواس به خرج داد.

فلسفه نوروز
می‌توانید از کیک خونه سفارش سازمانی شیرینی و آجیل دهید.

شیرینی عید نوروز را از کیک خونه بخواهید

کارگاه کیک خونه به مناسبت عید نوروز شیرینی‌های جذابی را برای شما عزیزان آماده کرده است. هر سلیقه‌ای که دوست داشته باشید، برای شما شیرینی وجود دارد. شیرینی‌های کارگاه ما روزانه و با چاشنی عشق برای شما تولید می‌شوند. ما در کارگاه کیک خونه به رعایت بهداشت و پروتکل‌های بهداشتی مقدیم. پس می‌توانید با خیال راحت روی ما حساب باز کنید. پس همین حالا سری به منوی محصولات بزنید و برای تهیه شیرینی نوروزی اقدام کنید.

سری به منوی کیک خونه بزنید و برای عید ما را مهمان خانه‌هایتان کنید.

نظرات کاربران

0 تماس