اگر نان ندارید، کیک خانگی بخورید!

کیک خانگی اسفنجی
۱ شهریور ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد
کیک خانگی شکلاتی

این جمله ملکه فرانسه؛ ماری آنتوانت، شاید معروف‌ترین جمله درباره کیک باشد، کلمه لطیف و خوش‌بویی که ما را به یاد جشن‌ها و مراسم شادی می‌اندازد، باعث به وقوع پیوستن مهم‌ترین اتفاقات انقلاب فرانسه و برانگیختن احساسات توده مردم شده‌است. اما ریشه این کلمه کجاست و انواع کیک‌های خانگی چه‌زمانی پدید آمدند؟

اولین کیک‌های خانگی چه زمانی پدید آمدند؟

واژه کیک که ما در فارسی از آن استفاده می‌کنیم، از واژه انگلیسی cake گرفته شده و به احتمال زیاد آن هم از کلمه نروژی باستان kaka گرفته شده و در نهایت به کلمه‌ای از ژرمنی غربی به نام kokon می‌رسیم.

کیک از دوران باستان با ماست، اما اولین کیکی که شباهتی به کیک‌های امروزی داشته، یعنی شیرین و سبک با بافتی اسفنجی بوده، میانه سده هجدهم خلق شده است. آرد و شکر و تخم مرغ و کره اعضای همیشگی تیم به ثمر رساندن یک کیک هستند.

در گذشته‌های دور به قطعه کوچک و مسطح خمیر پخته کیک می‌گفتند، درواقع کیک نوعی نان بود که در تهیه آن از مخمر استفاده نشده بود و آماده کردن آن به همین علت بسیار وقت‌گیر و سخت بود و نیازمند قوای بدنی زیاد برای هم‌زدن‌های مدوام ترکیبات کیک، بعدها اما با اضافه شدن بیکینگ‌پودر به ترکیبات کیک‌ها به عنوان عامل ورآورنده، به سرعت تهیه آنها اضافه شد.

اولین کیک عروسی که نشانه‌هایی از آن در تاریخ ثبت شده، واقعا یک کیک نبوده است، بلکه تکه‌ای نان بوده است که در رم باستان بر سر عروس به نشانه و امید بختِ خوب و باروری خرد می‌کردند.

امروز ما با یک سرچ ساده به بی‌شمار رسپی هیجان‌انگیز و خلاقانه کیک خانگی می‌رسیم که خیلی راحت می‌توانیم با کمترین ابزار، عطر خوش کیک خانگی را در فضای خانه منتشر کنیم.

کیک خانگی اسفنجی

کیک خانگی یا بیسکوییت؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بحثی تمام نشدنی بر سر تفکیک کیک خانگی از دیگر انواع شیرینی‌ها از گذشته تا به حال وجود داشته، حتی به دلیل شفاف نبودن تعریف کیک، چندین بار کار به دادگاه کشیده شده است.

معروف‌ترین آنها دادگاهی بود که در سال ۱۹۹۱ بین شرکت مک‌ویتیس و سازمان امور مالیاتی کشور انگلستان تشکیل شد. شرکت مت‌ویتیس ادعا کرده بود؛ محصولی که تولید کرده یک نوع کیک است و نباید به عنوان بیسکوییت شناخته شود و مالیات بیسکوییت که جزو اجناس لوکس به‌شمار می‌آید، بر آن تعلق بگیرد. درنهایت مت‌ویتیس توانست ثابت کند تفاوت کیک با بیسکوییت در این است که اگر کیک مدتی طولانی به حال خود گذاشته شود، خشک خواهد شد اما بیسکوییت بعد از گذشت زمان نرم‌تر می‌شود و محصول تولید شده به همین علت در گروه کیک‌ها قرار می‌گیرد.

دسته‌بندی انواع کیک‌های خانگی

انواع کیک‌های خانگی به طور کلی به دو دسته کیک‌های کره‌ای و کیک‌های اسفنجی تقسیم می‌شوند، در کیک‌های کره‌ای بر خلاف کیک‌های اسفنجی حباب داخل کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم‌مرغ به‌وجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در به‌وجود آمدن حباب در این نوع کیک‌ها، ایجاد گاز در داخل کیک، به‌خاطر استفاده از یک عامل ورآورنده نظیر بیکینگ پودر است. کیک‌های کره‌ای از نظر وزنی سنگین هستند، اما سبک بودن، از ویژگی‌های کیک اسفنجی‌ست.

تزئینات کیک خانگی

کیک‌ها در اثر تماس با هوا خشک می‌شوند و به همین علت در روش‌های تزئینی معمول است که سطح کیک به‌طور کامل با مواد پوشانده شود تا سدی در برابر عبور هوا به وجود بیاید و باعث دوام بیشتر کیک خانگی شود.

برای اولین بار کیک عروسی ملکه ویکتوریا به طور کامل با آیسینگ (Icing) سفید (نوعی کرم بر پایه سفیده تخم مرغ) پوشش داده شد، به همین خاطر به این نوع از تزئین کیک رویال آیسینگ (Royal Icing) هم گفته می‌شود.

تزئینات کیک، پیشرفت کرده‌است و با جزئیات فراوانی که اجرای آنها بسیار وقت‌گیر هستند به عنوان هنری مدرن شمرده می‌شود. تزئیناتی فانتزی و یا واقع‌گرایانه که تشخیص آنها از واقعیت بسیار سخت به نظر می‌رسد. رکورد گران‌ترین کیک جهان تا به امروز به کیک تولدی می‌رسد که با الماس و مجسمه‌های فوندانتی ظریف و دست‌ساز تزیین شده بوده و قیمتی برابر با ۷۵ میلیون دلار داشته است.

کیک خانگی ماست

برای طرف‌داران پر و پا قرص کیک‌های خانگی

کیک ساده، کیک اسفنجی، کیک خیس، کیک زبرا، کیک شکلاتی، کیک وانیلی، کیک توت‌فرنگی، انواع کیک‌ها یخچالی و در آخر کیک‌یزدی از پرطرف‌دارترین کیک‌های خانگی هستند.

روز ۲۶نوامبر ( ۶ آذر) به عنوان روز جهانی کیک در نظر گرفته شده‌است که البته تنها همین یک روز برای قدردانی از خوشمزه‌ترین ساخته دست بشر بسیار بی انصافی‌ست، ما در کیک خونه هر ۳۶۵ روز سال را روز جهانی کیک می‌دانیم، پس همیشه در سایت ما یک مهمانی جذاب با حضور انواع کیک‌های خانگی برپاست، اگر دوست داشتید می‌توانید به صفحه‌ی کیک‌های خانگی در وب‌سایت کیک ‌خونه سر بزنید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس