با کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری زمستان را سر کنید

کوکی کره‌ای، شکلاتی و کرنبری
۲۰ بهمن ۱۳۹۹ الاهه انصاری

تا به حال کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری را امتحان کرده‌اید؟ ترکیبی از این سه طعم بی‌نظیر می‌تواند حکم همان چای نباتی را داشته باشد که درمان تمام بیماری‌هاست. کافیست یک گاز کوچک از این شیرینی‌ها بزنید تا بدانید چه می‌گوییم. اما اصلا می‌دانید کوکی از کجا آمده و چه تاریخچه‌ای دارد؟ احتمالا شما هم با شنیدن حقایقی از ساخت اولین کوکی در جهان شگف‌زده شوید. پس با ما همراه باشید تا علاوه بر تاریخچه دستور تهیه کوکی کره‌ای را نیز یاد بگیرید.

کوکی چیست و اولین بار در کجا تهیه شده است؟

بیایید قبل از ارائه‌ی دستور پخت کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری کمی از تاریخچه این شیرینی بدانیم. در حال حاضر کوکی‌ها از پرطرفدارترین شیرینی‌های خشک محسوب می‌شوند. این شیرینی در ویکی پدیا اینگونه تعریف شده است: «هر شیرینی تخت و کوچکی که از آرد، شکر و کره تشکیل شود کوکی‌ست.» احتمالا شما هم گمان کنید کوکی یک شیرینی فرنگی است اما این نوع شیرینی کاملا اصیل و ایرانی است. اولین کوکی‌ها در قرن ۷ با آغاز تولید شکر تهیه شدند. در تاریخ ثبت شده است که کوکی در میان پادشاهان و اشراف ایرانی طرفداران بسیاری داشته است، اما کوکی چطور سر از اروپا در آورده است؟ با فتح اسپانیا توسط مسلمانان کوکی به اروپا رسید و در نهایت مورد توجه جهانیان قرار گرفت. البته که کوکی ایرانی اولین و ساده‌ترین نوع کوکی بود. کم کم هر کشوری تغییری در دستور پخت اولیه‌ی کوکی کره‌ای داد و کوکی‌های جدیدی خلق شدند. در حال حاضر انواع متفاوتی از کوکی در سراسر دنیا تهیه و عرضه می‌شود.

کوکی کره‌ای، شکلاتی و کرنبری

چند نوع کوکی داریم؟

همانطور که اشاره شد، رسپی کوکی کره ای به مرور زمان تغییر کرد. مثلا آمریکایی‌ها با اضافه کردن چیپس شکلات به مواد اولیه در یک مسافرخانه برای پذیرایی از مهمانان، کوکی چیپس شکلات را خلق کردند. همچنین کوکی بیسکویتی که رطوبت کمی دارد و بیشتر شبیه یک کراکر شیرین است به دلیل ماندگاری بالا در میان دریانوردان، مورد استقبال قرار گرفت. در حال حاضر علاوه بر کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری، کوکی‌های زیر از محبوب‌ترین‌ شیرینی‌ها در این دسته محسوب می‌شوند:

 1. کوکی وانیل
 2. کوکی پرتقالی
 3. کوکی شکلاتی
 4. کوکی دو سر جو

چطور یک کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری بپزیم؟

همانطور که اشاره شد، اولین نوع و ساده‌ترین نوع از این شیرینی، کوکی کره‌ای است. با تهیه این نوع شیرینی، تهیه نوع شکلاتی و کرنبری آن نیز برایتان آسان‌تر خواهد بود. طرز تهیه کوکی به راحتی تهیه یک برنج کته است، تازه با این تفاوت که استرس نپختن یا به قول شفته شدن را هم ندارد. چطور کوکی کره ای بپزید؟ برای شروع مواد اولیه زیر را آماده کنید:

 •  کره ۱۰۰ گرم
 •  شکر ½ پیمانه
 •  تخم مرغ ۱ عدد
 •  وانیل کمتر از یک قاشق چای‌خوری
 •  آرد یک و نیم پیمانه +دو قاشق سوپ‌خوری
 •  بکینگ‌پودر یک قاشق مرباخوری
 • نمک کمتر از یک قاشق چای‌خوری

حالا نوبت مخلوط کردن مواد اولیه است

حتما شما هم قبول دارید، برای یک جمع خودمانی اول باید یخ افراد باز شود. چطور این یخ را برای جمع مواد کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری آماده کنیم؟ کره و تخم مرغ را از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند. با این کار بهتر با هم گرم می‌گیرند. حالا کره را با وانیل و شکر به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید. مواد آردی که الک شده‌اند را با بعد از سپری شدن این زمان به مخلوط اضافه کنید و آرام هم بزنید.

هشدار: با ورز دادن زیاد خمیر باعث سفت شدن آن می‌شوید. اگر همچنان با مخلوط کردن، خاصیت چسبندگی داشت، یک قاشق آرد اضافه کنید.

بگذارید خمیرتان کمی خنک شود

این همه تکاپو احتمالا انرژی زیادی از خمیر بگیرد و گرمش کند. برای استراحت خمیر را داخل یک نایلون به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید. با گذشتن زمان خمیر را روی یک سطح آرد پاشی شده قرار داده و قالب بزنید.

 فر شما را فرا می‌خواند

کف سینی فر کاغذ روغنی قرار داده و کوکی‌ها را بچینید. فراموش نکنید که فوت کوزه‌گری در این مرحله روشن کردن فر از قبل در دمای ۱۸۰ درجه است. حالا می‌توانید به مدت ۲۰ دقیقه منتظر باشید تا کوکی کره‌ای شما حاضر شود.

کوکی کره‌ای، شکلاتی و کرنبری

 نوش جان کوکی کره‌ای شما آماده است

اگر به این رسپی پودر شکلات یا کرنبری اضافه کنید می‌توانید کوکی کره ای، کرنبری و شکلاتی را نیز میل کنید. اما اگر زمان کافی برای تهیه و پخت این کوکی را ندارید، نگران نباشید.

ما در کیک خونه یک بسته هیجان‌انگیز از کوکی‌های جذاب و خانگی داریم. این کوکی‌ها در ۵ طعم آماده میل شدن توسط شما هستند. در این روزهای زمستانی خودتان را به یک دورهمی خانوادگی با کوکی کره ای، شکلاتی و کرنبری به همراه یک فنجان چای دعوت کنید.

 

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس