بهترین ایده برای چیدمان سفره هفت سین چیست؟

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ الاهه انصاری

حالا که کمتر از یک هفته تا نوروز سال ۱۴۰۰ باقی مانده است، باید هرچه سریع‌تر سفره‌های هفت سینمان را آماده کنیم. شما برای سال چیدمان سفره هفت سین چه برنامه و ایده‌ای دارید؟ ما چند پیشنهاد برای چیدمان سفره هفت سین امسال داریم. با ما همراه باشید

چیدمان سفره هفت سین از گذشته تاحالا

می‌توانید عید نوروز و سال جدید را بدون چیدن سفره‌ی هفت‌ سین تصور کنید؟ بله ما هم قبول داریم که حذف سفره‌ی هفت سین از آن کارهای محال و غیر ممکن است. فلسفه‌ی هقت سین به آیین‌ها، باورها و فرهنگ‌های قدیمی ما بازمی‌گردد. هرکدام از سین‌های این سفره نمادی دارد. اما چرا ۷؟ در گذشته عدد هفت به معنی جاودانگی و خوش‌یمنی بوده و به همین خاطر سال جدید را با ۷ سین جشن می‌گرفتند. این چیدمان سفره هفت سین از گذشته با نمادهایی از فراوانی و موهبت همراه بوده است.

اما این هفت‌سین‌ها نماد چه چیزی هستند؟

سیر: نمادی از اهورا مزدا

سبزه: نمادی از پاکی

سیب: نمادی از سلامتی و باروری

سنجد: نمادی از دلبستگی و موهبت

سرکه: نمادی از جاودانگی

سمنو: نمادی از خیر و برکت

سماق: نمادی از طراوت و شادی

به مرور زمان اجزای دیگری نیز به این چیدمان سفره هفت سین اضافه شدند

سکه: نمادی از برکت و دارایی

آینه و شمعدان: نماد دوری از بدی‌ها و زشتی‌ها

تخم مرغ: نمادی از آفرینش

آب: نمادی از پاکی و روشنایی

اسفند: نمادی از دوری چشم بد

شیرینی: نمادی از شیرین‌کامی

ماهی قرمز، کتاب قرآن، سنبل، کتاب قران و حافظ و شاهنامه

آداب و رسوم مختلف در نوروز

در هر نقطه از کشور ما آیین سنتی ویژه‌ای برای نوروز وجود دارد. مثلا بوشهری‌ها علاوه بر هفت سین، هفت میم دارند که شامل ماهی، میگو، میوه، مرغ، مربا، ماست و مسقطی می‌شود. یا کرمانی‌ها زمان تحویل سال آش رشته می‌پزند و رشته‌ی آن را دقیقا زمان تحویل سال در آش می‌ریزند چون اعتقاد دارند، به این روش تا پایان سال رشته‌ی امور به دستشان است. در خراسان شمالی آیین کوزه‌شکنی را جشن می‌گیرند و با آن اندوه سال گذشته را می‌شکنند. اما در هر کجا هم که زندگی کنیم، سفره هفت سین نقطه اشتراکی برای اتصال ما به هم‌وطنانمان است. پس باید برای سفره هفت‌ سینمان سنگ تمام بگذاریم.

یکی دیگر از نقطه اشتراک‌های ایرانی‌ها در سفره هفت سینشان، شیرینی است. شیرینی‌های نوروزی کیک خونه را دیده‌اید؟

برای چیدمان سفره هفت سین به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر دوست دارید، امسال یک سفره هفت سین جدید داشته باشید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، ما برای شما پیشنهادهایی داریم. برای شروع سبک مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. سنتی، مدرن، مینیمال و …. . شما کدام چیدمان سفره هفت سین را دوست دارید؟ به طور کلی همیشه پیشنهاد می‌شود که از ظرف‌های ست برای چیدمان سفره هفت سین استفاده کنید؛ اما ما می‌گوییم هیچ اجباری در کار نیست که هر ۷ قلمتان در یک نوع ظرف هنرنمایی کنند. اما علی‌الحساب پیشنهاد می‌کنیم اگر سبک مورد علاقه‌تان سنتی است، از ظروف سفالی، چینی‌های گل سرخی یا صنایع دستی لعاب‌کاری شده استفاده کنید.

چیدمان سفره هفت سین

اگر دوست دارید کمی مدرن‌تر سفره هفت‌سین داشته باشید، از ظروف شیشه‌ای کمک بگیرید. ظروف شیشه‌ای سین‌های سفره‌ی هفت سین شما را به خوبی نشان می‌دهند و در کمال سادگی، زیبایی و جلوه‌ی منحصربه‌فردی دارند.

چیدمان سفره هفت سین

اگر طرفدار سادگی و سبک مینیمال هستید، ظروف سرافیکی بدون طرح و رنگ یا ظروف چوبی ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم. لزومی ندارد که چیدمان سفره هفت سینتان عریض باشد، کنار هم گذاشتن این هفت‌سین کنار هم حتی در یک ظرف ساده هم دیدنی است.

چیدمان سفره هفت سین

سفره هفت سین است و سبزه آن؛ امسال سفره‌‌ی هفت سینتان را با سبزه‌ی خودتان بچینید. چطور؟ این بلاگ پست برای شماست.

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، ترکیبی از این سبک‌ها هم می‌تواند مورد توجه بسیاری از افراد باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب میز یا رومیزی مناسب برای چیدمان سفره هفت سین است. برای مثال انتخاب یک رومیزی با طرح‌های شلوغ با ظرف‌های سنتی طرح‌دار، چشم‌ها را خسته می‌کند و شما را از هدف زیبایی سفره هفت سین دور می‌کند.

 

حالا که چند روزی به سال نو بیشتر باقی نمانده، برای آماده‌سازی این هفت‌سین اقدام کنید. شیرینی عیدتان را از کیک خونه بخواهید، سبزه‌ را خودتان سبز کنید و برای مابقی ماجرا سری به محله بزنید. خرید اقلام سفره‌ی هفت سین این روزها دردسر ندارد و به راحتی انجام می‌شود.

 

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس