تنوع صبحانه‌ های دنیا؛ اشتهابرانگیز و جذاب (۲)

تنوع صبحانه های دنیا
۱۴ دی ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

قبلا از تنوع صبحانه های دنیا برای‌تان نوشتیم. یکی از دیگری هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر. در این مطلب از کیک‌خونه، تنوع صبحانه‌ های دنیا را در کشورهای دیگر دنبال می‌کنیم.

کمی رویاپردازی حال هر کسی را خوب می‌کند. اگر صبحانه‌خور باشید و خوش‌اشتها، حتما تنوع صبحانه های دنیا برای شما جذاب و دلرباست. با ما باشید تا ببینیم در کشورهای دیگر چگونه صبح آغاز می‌شود.

صبحانه در سوئد، دانمارک، نروژصبحانه های دنیا

برای آشنا شدن با تنوع صبحانه در دنیا، به اسکاندیناوی سفر کرده‌ایم. صبحانه‌ کلاسیک در سوئد، دانمارک و نروژ به این معروف است که به‌شکل ساندویچ تک‌نان برگزار می‌شود. به این ترتیب که روی نان انواع خوراکی‌ها را می‌مالند و نان دیگری روی آن نمی‌گذارند. باصطلاح ساندویچ روباز درست می‌کنند. پنیر،‌ مایونز یا مربا روی نان می‌مالند و رویش را با سبزیجات، انواع پنیر، تخم‌مرغ آب‌‌پز یا ماهی دودی پر می‌کنند. در سوئد که باشید، می‌توانید توقع خاویار، توت تازه و لبنیات ویژه‌ی سوئدی را روی ساندویچ داشته باشید.

صبحانه در فرانسه؛ بوی قهوه و مزه‌ی مرباصبحانه های دنیا

شاید دیده‌اید که فرانسوی‌ها شام مفصلی دارند و از پیش غذا و دسر نمی‌گذرند. اما درمورد صبحانه آنقدری هم سخت نمی‌گیرند. نان کره‌ای که اغلب باگت معروف فرانسوی‌ست، همراه با مربا یا عسل گزینه‌ی خوبی برای یک فرانسوی به‌حساب می‌آید. کراووسان گزینه‌ی معروف دیگری‌ست. خیلی‌ها صبحانه‌ فرانسوی را با کروسان به‌خاطر دارند. کنار این‌ خوراکی‌ها یک فنجان که نه، یک کاسه چای یا قهوه سر میزتان می‌آید. نان را در نوشیدنی بزنید و لذتش را ببرید.

صبحانه در امریکا؛ تنوع زیادصبحانه های دنیا

هر ایالتی صبحانه‌ی سنتی خودش را دارد. اما آن‌چه که در بیشتر شهرها مشترک است و ما را به یاد صبحانه‌ی امریکایی می‌اندازد، یکی‌ست. ساندویچ بیکن، نیمرو و پنیر را همه جا پیدا می‌کنید. نان اغلب تست‌شده یا کره‌ای‌ست. اغلب فنجانی قهوه کنار ساندویچ سرو می‌شود. پنیر این ساندویچ می‌تواند چدار، پنیر سوئیسی یا پنیر امریکایی باشد. هر کدام که بود، خیال‌تان از مزه‌اش راحت باشد. ممکن است به‌جای بیکن، سوسیس یا گوشت لای ساندویچ بگذارند. تخم‌مرغ بندیکت یکی دیگر از انواع صبحانه‌ امریکایی‌ست. روی نان تست شده تخم‌مرغ سرخ‌شده در آب‌ جوش، کالباس یا بیکن و سس می‌ریزند، بعد با نان دیگری آن را به یک ساندویچ تمام عیار تبدیل می‌کنند. پنکیک و بیگل را هم فراموش نکنید که بدون قهوه نمی‌شود.

صبحانه در ژاپن؛ مقوی و سالمصبحانه های دنیا

در صبحانه ژاپنی خیلی چیزها پیدا می‌شود. سوپ سنتی میسو که با خمیر سویا درست می‌شود، برنج کته، ترشی سبزیجات، ماهی، جلبک دریایی خشک و البته چای سبز، سینی صبحانه سنتی ژاپنی را تشکیل می‌دهند.

صبحانه در اسپانیا، سریع و شیرینتنوع صبحانه های دنیا

چورس (churros) اسپانیایی شیرینی معروف و سنتی‌ست که صبح‌ها سر میز می‌آید. خمیر چورس شبیه دونات است و قیافه‌اش، شبیه بامیه‌های خودمان. اگر گذرتان به اسپانیا افتاد و خواستید چورس سفارش دهید، هات‌ چاکلت را فراموش نکنید. البته این هات‌ چاکلت به‌شکل سس غلیظی‌ست که در فنجان سرو می‌شود. چورس را در شکلات می‌زنید و مزه‌ی شیرین و هیجان‌انگیزش را می‌چشید.

صبحانه در سوئیس؛ ساده و خوش‌مزهتنوع صبحانه های دنیا

در ادامه‌ی آشنایی با تنوع صبحانه های دنیا به سرزمین آلپ برویم. صبحانه‌ی ایده‌آل در سوئیس، یک کاسه موسلی (Muesli) است. موسلی ترکیبی‌ست از جو دوسر، آب میوه یا آب، غلات، میوه خشک و آجیل. موسلی در کنار شیر یا ماست، میوه‌ی تازه،‌ چای یا قهوه سرو می‌شود. این صبحانه‌ی کلاسیک از حدود ۱۹۰۰ میلادی محبوب مانده. هم سالم است و هم خوش‌مزه.

صبحانه در یونان؛ میز تندرستیتنوع صبحانه های دنیا

شاید ماست یونانی زیاد خورده باشید. اما ماستی را که یونانی‌ها برای صبحانه می‌خورند، امتحان نکرده‌اید. میز صبحانه در یونان خوش‌ رنگ‌ و رو است. تخم‌مرغ آب‌پز، شیرینی، نان و پنیر فتا، گوجه‌فرنگی و روغن زیتون دارد. اما آن مزه‌ای که در خاطرتان می‌ماند، ماست یونانی‌ست. این ماست پرچرب است و همراه با عسل و آجیل سرو می‌شود.

صبحانه در مصر؛ گیاهی و آشناتنوع صبحانه های دنیا

تنوع صبحانه های دنیا واقعا جذاب است. فول مدمس (ful medames) یک جور خورش به‌حساب می آید. در این خورش باقالی پخته، روغن گیاهی، زیره، جعفری، پیاز، فلفل تند و سبزی‌های دیگر می‌ریزند. کنارش هم لیموترش می‌گذارند تا خیال‌تان از مزه و ترشی آن راحت شود. معمولا برش‌های تخم‌مرغ پخته این بشقاب را کامل می‌کنند.

صبحانه در جنوب هند؛ تند و متفاوتصبحانه های دنیا

در ادامه‌ی بررسی تنوع صبحانه‌ های دنیا، به هند رسیدیم. البته به جنوب هند. در این ناحیه نان‌های گرد و تپلی می‌پزند که کوچک و خوش‌مزه‌اند. این‌نان‌ها را از خمیر، عدس یا برنج درست می‌کنند. نام‌شان ایدلی (idli) است. کنار ایدلی، دیپ تند و ادویه‌دار می‌بینید. چاتنی و چاشنی در این بشقاب کم نمی‌گذارد. در هند که باشید، هیچ خوراکی بدون تندی نمی‌شود.

فردا قرار است چه صبحانه‌ای برای خودتان آماده کنید؟ پیشنهاد ما پای یا کرامبل بی‌نظیر کیک‌خونه است. تا حالا امتحان کرده‌اید؟

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس