دسرهای شیرین ایرانی که هوش از سرتان می‌برند

دسرهای شیرین ایرانی
۲۰ دی ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

از دسرهای شیرین ایرانی که حرف می‌زنیم، دل‌مان ضعف می‌رود. هر قدر سیر باشیم، نمی‌توانیم از یک کاسه شله ‌زرد یا یک تکه باقلوا بگذریم.

ما این بار در کیک‌خونه از دسرهای شیرین ایرانی نوشته‌ایم. اما پیشنهاد می‌کنیم پیش از خواندن این مطلب، خوراکی دم دست بگذارید. حتما گرسنه خواهید شد.

شله ‌زرد؛ گل سر سبد دسرهای شیرین ایرانیدسرهای شیرین ایرانی

ما که کسی را نمی‌شناسیم شله زرد دوست نداشته باشد! این شیرین دلربا هم سردش مزه می‌دهد و هم داغش. ایرانی که باشید باور می‌کنید یک چنگ برنج و گلاب و زعفران چه محشری به پا می‌کند. برنج نیم‌دانه را خوب خیس می‌کنید و می‌پزید. چند برابر برنج، شکر می‌ریزید. بعد خواهید دید که شله زرد چطور غلیظ می‌شود. یادتان نرود آن را هم بزنید.

زعفران دم‌کرده را که اضافه کنید، بوی بی‌نظیری از قابلمه بلند می‌شود. بعد نوبت کره می‌شود که این بوی بهشتی را کامل کند. هل و خلال بادام و گلاب می‌ریزید و صبر می‌کنید تا خوب جا بیفتد. شله زرد را در کاسه بکشید و کمی که خنک شد، روی آن را با پودر دارچین، خلال بادام و پسته تزئین کنید.

سوهان عسلی کنجدی؛ شیک و مجلسیدسرهای شیرین ایرانی

اگر اهل دسر شیرین باشید، حتما سوهان عسلی هم دوست دارید. برای این‌که یک ظرف پر سوهان عسلی کنجدی داشته باشید، باید کنجد، عسل، شکر، روغن و زعفران دم دست بگذارید. اما اول سینی فر را چرب کنید و اجازه دهد حرارت ببیند و حسابی داغ شود.

حالا شکر، روغن و عسل را روی حرارت ملایم هم می‌زنید تا به‌ رنگ طلایی درآید. بعد زعفران را اضافه می‌کنید و همچنان هم می‌زنید. نوبت کنجد می‌رسد. این مایه که قهوه‌ای شد، آن را قاشق قاشق روی سینی می‌ریزید. مایه سوهان خیلی زود خودش را می‌گیرد و به‌اصطلاح می‌ببندد.

حلوای زعفرانی؛ شیرین و خوردنیدسرهای شیرین ایرانی

اگر فکر کنید حلوا فقط مناسب مراسم عزاداری‌ست، خودتان را از یک دسر جذاب محروم کرده‌اید. حلوای زعفرانی بعد از یک وعده ناهار خوش‌مزه واقعا می‌چسبد. درست کردنش هم سخت نیست. شکر و آب را رو حرارت می‌گذارید تا شکر آب شود. گلاب، زعفران و هل اضافه می‌کنید. گلاب را آخرین لحظه بریزید. حالا شربت حلوا آماده است. باید سراغ آرد بروید.

آرد الک شده را با حرارت ملایم تفت می‌دهید. لحظه‌ای هم دست از هم زدن برندارید. زمانی که مخلوط آرد قهوه‌ای شد، شربت حلوا را کم‌کم روی آن بریزید. حرارت باید خیلی ملایم باشد و تندتند هم بزنید. حلوا آماده است. با هرچه دوست دارید، تزئینش کنید. پودر نارگیل، خلال بادام، خلال پسته و غنچه گل‌ محمدی را فراموش نکنید.

شیربرنج؛ مقوی و خوش‌مزهدسرهای شیرین ایرانی

یکی دیگر از دسرهای شیرین ایرانی، شیربرنج است. درست کردن این دسر کاری ندارد و اگر تا حالا امتحانش نکرده‌اید، وقتش رسیده دست به‌کار شوید. ما که می‌گوییم از روز قبل برنج خیس کنید. برنج و آب را روی شعله بگذارید. زمانی‌ که جوشید، شیر اضافه کنید. منتظر شوید تا برنج خوب بپزد. بعد گلاب بریزید که حسابی خوش‌عطر شود. حالا یک ظرف شیربرنج روی میز دارید.

باسلوق؛ پای محبوب فنجان چایدسرهای شیرین ایرانی

باسلوق به میز شب یلدا رنگ و لعاب دیگری می‌دهد. اما چه کسی گفته باید سالی یک بار باسلوق بخوریم؟ طرز تهیه باسلوق ساده است. اگر نشاسته و گردو دارید، پیشبند ببندید و کار را شروع کنید. نشاسته در آب سرد راحت حل می‌شود. خوب که حل شد، آن را روی حرارت بگذارید و آرام هم بزنید. بعد شکر، روغن و گلاب را اضافه کنید. از هم زدن دست نکشید. کم‌کم خمیر تردی در قابلمه جلوی چشم‌تان شکل می‌گیرد.

خمیر را از روی حرارت بردارید. مغز گردو بریزید و هم بزنید. اگر مایه یک ساعتی در یخچال بماند،‌ به‌حد کافی سفت می‌شود. خمیر را ورز می‌دهید و لوله می‌کنید. باسلوق‌ها را به هر سایزی که دوست دارید، برش بزنید. برش‌ها باید آغشته به پودر نارگیل شوند. یک ساعتی درگیر آماده کردن این دسر می‌شوید، اما به مزه‌ی خوبش می‌ارزد.

کاکا کدو حلوایی؛ شیک و خوردنیدسر شیرین

کاکا یکی از دسرهای سنتی گیلان است که با کدو حلوایی درست می‌شود. ظاهر آن بی‌شباهت به پنکیک نیست. طرز تهیه کاکا به این ترتیب است که باید کدو حلوایی‌ها را پوره کنید. کدو را بشویید، خرد کنید و در آب بپزید. بعد آن را پوره کنید. تخم‌مرغ و وانیل را خوب هم می‌زنید. می‌دانید که باید به رنگ کرم برسید. شکر و گلاب بزنید. در آخر هم آرد الک‌شده و پودر هل می‌ریزیم. مغز گردو را هم فراموش نمی‌کنیم.

بعضی‌ها به‌جای گلاب، شیر می‌ریزند. این مایه نیم ساعتی به استراحت نیاز دارد. بعد آن را مثل پنکیک در تابه می‌ریزید و دو طرفش را سرخ می‌کنید. تزئینش هم با پودر قند و دارچین است و فنجان چای‌اش با شماست.

کیک‌های کیک‌خونه مزه کیک‌های مامان‌پز دارند. اگر تا حالا خرید کیک اینترنتی را تجربه نکرده‌اید، امروز همان زمان مناسب است‌!

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس