دسر شیرین پاییزی و خداحافظی با پاییز

دسر شیرین پاییزی
۲۹ آذر ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

دسر شیرین پاییزی را درست کنید و جشنی کوچک به پا کنید. وقت بدرقه پاییز است. دسر شیرین پاییزی یعنی پاییزِ عزیزِ ما، از تو ممنونیم برای یک دنیا رنگ و مزه و مهربانی که یک سال دیگر هم به ما هدیه دادی.

دسر شیرین پاییزی

دسر سیب و دارچین

سیب و دارچین هر کدام به تنهایی می‌توانند نماد پاییز و عصرهای خنکش باشند. دارچین با گرمایش وجودمان را گرم می‌کند و لذت بردن از این فصل دل‌انگیز را برایمان بیشتر می‌کند.

دسر سیب و دارچین شبیه به پای سیب است با این تفاوت که مواد کراست یا خمیر پای را ندارد و ده برابر پای سیب، البته به نظر من، خوشمزه است. قرار است دل سیب‌ها را اول خالی کنیم و بعد با آجیل و شکر و دارچین پُرشان کنیم.

سیب‌ها سفری ماجراجویانه به درون فِر خواهند داشت و بعد از پختن…. صبر کنید، صبر کنید تا قدم به قدم با هم پیش رویم. شاید این دسر خوشمزه سفره یلدایمان را زیباتر و خوش بو‌تر کرد.

اعضای اصلی دپارتمان دسر سیب و دارچین را معرفی می‌کنیم

سیب بزرگ: جناب سیب هم اینکه سایزشان باید بزرگ باشد و هم اینکه خودشان بزرگ ما هستند در این جمع.

شکر قهوه‌ای: شکر قهوه‌ای فقط به خاطر داشتن ملاس این توانایی را پیدا کرده است که به سیب‌ها حالتی کاراملی ببخشد. او بدین ترتیب توانسته است خودش را جا کند و شکر سفید را از میدان به در کند.

گردو: بار اصلی پر کردن دل سیب‌ها بر شانه گردو خانم است. ایشان طعمی متفاوت با سیب دارند و شک نداشته باشید طعم برشته‌شان در تضاد با سیب شیدایتان خواهد کرد.

دارچین و جوز: دو یار غار پاییزی. مگر می‌شود قصد بدرقه پاییز را داشته باشیم آن وقت از ادویه‌های پاییزی دعوت نکنیم تا سر سفره‌مان بنشینند؟

کره: اگر توانستید و کره نمکی پیدا کردید، دیگر لازم نیست منت نمک را بکشید تا مواد تودلی سیب را مزه‌دار کند.

اسانس وانیل: خدای من، خدای عطر و بو هم میان ماست، فقط باید حواستان باشد هر کدام از سیب‌ها با قطره کوچکی از اسانس وانیل مست و مدهوش می‌شوند، زیاده روی نکنید.

دسر شیرین پاییزی

شما که طعم این سیب را پسندیدید، مراقب باشید پای سیب را از دست ندهید. از اینجا سفارش دهید.

اعضای اصلی حق دعوت از چند میهمان را دارند یا مواد لازم:

سیب بزرگ شش عدد
شکر قهوه‌ای روشن شش قاشق غذاخوری
گردوی خرد شده نصف پیمانه (پنجاه و چهار گرم)
پودر دارچین یک قاشق چای‌خوری
جوز یک هشتم قاشق چای‌خوری
کره نمکی سه قاشق غذاخوری
اسانس وانیل مقداری
آب سیب سه چهارم پیمانه

وقت حمام سیب‌هاست

همین طور که دارید سیب‌ها را می‌شویید، برق‌شان می‌اندازید و خشک‌شان می‌کنید، مطمئن شوید فِر را روی صد و هشتاد درجه سانتی‌گراد قرار داده‌اید و دارد گرم می‌شود.

کاسه‌ای کوچک کفایت می‌کند

کاسه‌ای کوچک جثه اما اصیل انتخاب کنید، شکر قهوه‌ای، جوز، دارچین و گردو خانم را با هم مخلوط کنید.

جراح سیب‌ها شوید

قاشق جراحی‌تان را به آرامی بر دارید، قبل از آن ساقه سیب‌ها را جدا کنید، حالا باید حفره‌ای ایجاد کنید و هسته‌ها را از دل سیب بیرون بکشید.

فضایی ایجاد کنید برای تو دلی‌ها. عرضش دو سانتی‌متر باشد خوب است، اما دقت کنید آنقدر جوگیر نشوید که قاشق به ته سیب بخورد و جراحتی بر او وارد کند و باعث شود بعدا تودلی‌ها به بیرون نشت کنند.

دسر شیرین پاییزی

دل سیب‌ها را حسابی پر کنید

سیب‌ها را در ظرفی مناسب بگذارید، دیگر خودتان می‌توانید تشخیص دهید چه ظرفی مناسب است، شیشه‌ای یا پیرکس بودنش توفیری نمی‌کند.

مواد شکری همان تودلی‌های خودمان را به طور مساوی بین سیب‌ها تقسیم کنید. کمی فشار نیاز است تا خوب جاگیر شوند. چهار قطره اسانس وانیل روی هر کدام از سیب‌ها بپاشید و نصف قاشق غذاخوری کره هم قسمت هر سیب کنید. کره را روی تودلی‌ها، بالای سیب قرار دهید.

دنبال محصول دیگری با طعم سیب می‌گردید. همین جاست.  کیک سیب خدمت شما.

آب سیب‌ها را اضافه کنید

حواستان باشد آب سیب‌ها را باید ته ظرف، همان ظرف مناسبی که انتخاب کردید، بریزید، نکند حواستان برود پی چیزی دیگر و روی سر خود سیب‌ها بریزید که کار خراب می‌شود.

ذائقه‌تان با شما سخن می‌گوید

فر را که از قبل گرم کردید. ظرف را بدون اینکه با چیزی بپوشانید داخل فر قرار دهید. سی تا چهل دقیقه زمان می‌برد تا سیب‌ها پخته شوند. اما بستگی به ذائقه شما و میزان پختی که دوست دارید، می‌توانید زمان را کم و زیاد کنید. اندازه سیب‌ها هم در این مورد اثرگذار است.

کیک سیب و دارچین هم طعمی بهشتی شبیه به همین دسر شیرین پاییزی دارد. اگر به مدل کیک مانندش علاقه دارید، رسپی‌اش را اینجا بخوانید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس