سبزه عید را از بیرون نخرید

سبزه عید
۱۸ اسفند ۱۳۹۹ الاهه انصاری

حرف از عید و سفره‌ی هفت‌سین که می‌شود، ناخودآگاه در ذهنمان سین‌های سفره‌مان را می‌چینیم. این‌که هر سین را از کجا تهیه کنیم و کدام سین را خودمان آماده کنیم، جزء مواردی محسوب می‌شوند که گاهی ساعت‌ها فکرمان را مشغول می‌کنند. یکی از این ملزومات، سبزه عید است. اصلا انگار سبزه با تمام آداب و رسوم ما گره خورده است. امکان ندارد سالی در سفره هفت‌سینی، سبزه عیدی وجود نداشته باشد. برای سبزه امسال اقدامی کرده‌اید؟ نگران نباشید. هنوز برای کاشت سبزه زمان دارید. پس بی‌خیال خرید آن شوید. بگذارید امسال سبزه‌تان انحصاری خودتان باشد. چرا؟ سبزه‌ای که با دستان شما آماده شود رنگ و بوی دیگری دارد. باور کنید

بهترین زمان کاشت سبزه عید را می‌دانید؟

نترسید، قرار نیست آپولون هوا کنید یا بمب اتم بشکافید. کاشت سبزه عید، به راحتی قابل انجام است. تنها کافیست زمان کاشتش را بدانید و علاوه بر دانه تازه، کمی چاشنی عشق آماده کنید. بهترین زمان برای کاشت سبزه‌ای که شما را تا ۱۳ فروردین همراهی کند و رشد کافی داشته باشد با توجه به هر بذر عبارت ‌است از:

  • دانه عدس از ۱۵ اسفند و باید ۳ تا ۵ روز خیس بخورد
  • دانه ماش از ۱۸ اسفند و باید ۳ تا ۵ روز خیس بخورد
  • دانه گندم از ۲۰ اسفند و باید ۲ تا ۳ روز خیس بخورد
  • دانه شنبلیله از ۱۶ اسفند و باید ۶ تا ۸ ساعت خیس بخورد
  • دانه کنجد از ۲۲ اسفند و باید ۱ تا ۲ روز خیس بخورد

حالا که برای آماده‌سازی سبزه عید انحصاری خودتان زمان دارید، هرچه زودتر برای آن دست به کار شوید. به خاطر داشته باشید، دانه‌های تازه همان فوت کوزه‌گری هستند. در ادامه قصد داریم به شما دو نوع کاشت سبزه عید پرطرفدار را آموزش دهیم. پس قلم و برگه‌تان را آماده کنید که سفری دور و دراز در پیش دارید.

حالا که نوبت آماده‌سازی سفره هفت‌سین شده است، شیرینی را از کجا تهیه می‌کنید؟ ما برای شیرینی عید پیشنهادی در کیک خونه داریم برای شما داریم.

سبزه عید

سبزه‌ی عید با عدس، محبوب دل‌ها

سبزه‌ی عدس در رقابت با سبزه‌ها بعد از گندم همیشه در رده‌ی دوم محبوبیت قرار داشته است. از آنجایی‌که برای رشد کافی آن دو هفته زمان نیاز دارید همین حالا برای تهیه‌ی آن آستین‌هایتان را بالا بزنید. برای کاشت دانه‌ی عدس از ظروف متعددی استفاده می‌شود اما باید بدانید بهترین گزینه ظروف چینی یا سرامیک هستند. اما اگر سلیقه‌ی شما در چیدمان سفره‌ی هفت‌سینتان با این ظروف همخوانی ندارد، مسئله‌ای نیست

برای شروع دانه‌ها را در ظرفی بریزید، روی آن‌ها آب به مقدار کمی بریزید و ظرف را در دمای اتاق قرار دهید. عدس آب را به خوبی جذب می‌کند. پس حواستان باشد در  صورتی که آب آن خشک شده، کمی آب ولرم به آن اضافه کنید. بعد از سپری شدن زمان خیس خوردن، شکل ظاهری دانه‌ها تغییر می‌کند. در این مرحله، باید عدس‌ها را میان یک پارچه‌ی نمدار قرار دهید تا جوانه بزنند. در این مرحله هم باید به تشنگی عدس، توجه داشته باشید. شما که دوست ندارید بذرتان بر اثر تشنگی تلف شود؟ پس  با اسپری به دستمال نمدار جوانه‌ها آب دهید.

هر زمان که جوانه زدن کامل شد، آن‌ها داخل ظرفی که قرار است در سفره‌ی هفت‌سینتان هنرنمایی کند، قرار دهید و زمانی که جوانه‌ها سبز شدند، دستمال را از روی آن‌ها بردارید.

اما همچنان تا رشد کامل از آبیاری با اسپری غافل نشوید تا روز عید یک سبزه سرحال تحویل بگیرید. هرچه سبزه عید شما با نور طبیعی رشد کند، سرسبزی بیشتری خواهد داشت.

همین حالا می‌توانید با خرید بسته‌های تست به دوست، از طعم جذاب شیرینی‌های نوروز باخبر شوید.

سبزه عید

کمی متفاوت با سبزه کنجد

گر دوست دارید، برای تنوع از یک سبزه جدید در سفره‌ی هفت‌سینتان رونمایی کنید، کنجد بهترین انتخاب است. برای آماده‌سازی این سبزه ۸ روز زمان کافیست.

برای کاشت سبزه عید با کنجد کمی پارچه را روی بطری خالی بپیجانید و مقداری از دانه‌های کنجد را روی آب حسی کرده و روی ان بریزید. بعد از چند روز دانه‌های کنجد روی پارچه و دور بطی جوانه می‌زنند. به همین راحتی یک نوع سبزه با کنجد خواهید داشت که در هیچ سبزه‌فروشی پیدا نخواهید کرد.

برای آماده‌سازی سبزی عید از دانه‌های بسیاری می‌‌توانید استفاده کنید. از آنجایی‌که زمان زیادی تا عید نوروز باقی نمانده است، هرچه سریع‌تر برای این رویداد بزرگ آماده شوید.

ما در وبلاگ کیک خونه تلاش می‌کنیم تا کنار شما بیشتر یاد بگیریم. برای دستورهای آشپزی و شیرینی‌پزی می‌توانید روی ما حساب باز کنید.

 

 

نظرات کاربران

0 تماس