سبک زندگی بدون گلوتن چگونه است؟

سبک زندگی بدون گلوتن
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ مهتاب خسروشاهی

این روزها انتخاب بعضی افراد، سبک زندگی بدون گلوتن است. شاید تا چند سال پیش کمتر عبارت «بدون گلوتن» را روی بسته‌بندی محصولات می‌دیدیم. اما اکنون سبک زندگی بدون گلوتن یکی از ترندهای معروف دنیاست.

درست است که افراد مبتلا به سلیاک از سر اجبار گلوتن را از زندگی‌شان حذف می‌کنند، اما چند سالی‌ست که بعضی‌ها به اختیار سبک زندگی بدون گلوتن را انتخاب می‌کنند. از آن‌جا که سالم‌خوری، غذای سالم و سبک زندگی سالم طرفدار زیادی پیدا کرده، عجیب نیست که خیلی‌ها به‌دنبال چنین سبک زندگی باشند و بخواهند درباره‌ی آن اطلاعات بیشتری کسب کنند.

برای داشتن سبک زندگی بدون گلوتن، لازم است عادت‌های غذایی خودمان را تغییر دهیم. برای تهیه‌ی صبحانه‌های همیشگی،‌ میان‌وعده‌ها و غذاهای نانی بازنگری کنیم. و خلاصه یک برنامه‌ی غذایی تر و تازه را از خط اول برای خودمان بنویسیم.

ما در این مطلب از وبلاگ کیک‌خونه، به شما خواهیم گفت در سبک زندگی بدون گلوتن چه خوراکی‌هایی حذف می‌شوند و برای خوردن چه غذاهایی دست‌تان باز است. اما اول ببینیم گلوتن چیست که حذف کردنش این همه داستان به‌پا کرده.

گلوتن چیست؟سبک زندگی بدون گلوتن

گلوتن از خانواده‌ی پروتئین‌هاست و در گندم، جو، جو دوسر و چاودار پیدا می‌شود.  نام «گلوتن» از واژه‌ی لاتین «گلو» به معنی چسب گرفته شده. اگر بخواهیم با مثال برای‌تان بگوییم، ماده‌ی چسب‌مانندی‌ست که وقتی آرد را با آب ترکیب می‌کنیم، باعث چسبندگی آن می‌شود.

گلوتن در بعضی از افراد حسابی مشکل‌ساز می‌شود. این دسته از آدم‌ها با بیماری سلیاک درگیر هستند و با خوردن هر خوراکی که گلوتن داشته باشد، دچار مشکل می‌شوند. سلیاک در دسته‌ی بیماری‌های خودایمنی جا می‌گیرد و معمولا زمینه‌ی ژنتیکی دارد. فردی که سلیاک دارد، باید همیشه رژیم غذایی بدون گلوتن را رعایت کند.

دسته‌ی دیگری هم هستند که به سلیاک مبتلا نیستند، اما به گلوتن حساسیت دارند. این امید وجود دارد که در مقطعی از زندگی،‌حساسیت آنها به گلوتن از بین برود.

برای داشتن سبک زندگی بدون گلوتن به چه مواردی دقت کنیم؟سبک زندگی بدون گلوتن

۱- برچسب بسته‌بندی مواد غذایی را چک کنید

یکی از عادت‌های تازه‌ی شما، چک کردن برچسب روی بسته‌بندی‌هاست. هر چیزی را می‌خرید، باید خوب بررسی کنید و نوشته‌های روی برچسبش را بخوانید. بعضی از برندهای محصولات بدون گلوتن تولید می‌کنند. چنین محصولاتی را با خیال آسوده می‌خرید. با خواندن مواد تشکیل‌دهنده‌ی هر بسته، می‌توانید از وجود گلوتن باخبر شوید.

۲-  محصولات بدون گلوتن را جایگزین کنیدسبک زندگی بدون گلوتن

شاید تصور کنید در سبک زندگی بدون گلوتن، باید دور انواع نان، پاستا یا بیسکوییت شور را خط بکشید. اما همیشه راهی وجود دارد. پاستا، نان، غلات صبحانه و انواع بیسکوییت بدون گلوتن در بازار پیدا می‌کنید. کافی‌ست ببینید کدام فروشگاه‌ها محصولات غذای سالم می‌فروشند یا در هایپرمارکت‌ها سراغ محصولات بدون گلوتن را بگیرید.

۳- مواد غذایی بدون گلوتن را بشناسیدسبک زندگی بدون گلوتن

فهرستی از مواد غذایی تهیه کنید که به‌طور طبیعی بدون گلوتن هستند. سبزی‌ها، میوه‌ها، گوشت، ماهی، مرغ، پنیر و تخم‌مرغ از دسته‌ی موادی هستند که می‌توانید با خیال راحت در رژیم غذایی بدون گلوتن جا دهید. بعضی از غلات مثل کینوا، ذرت، دانه‌ تف و گندم سیاه بدون گلوتن به‌حساب می‌آیند. به‌جای نودل، پاستا یا نان با آرد سفید، می‌توانید خوراکی‌هایی تهیه کنید که با این مواد درست می‌شوند.

۴- دستور غذایی جدید و جذاب پیدا کنید

بهتر است به‌جای احساس محدودیت، خلاق باشید. شما می‌توانید غذاهای تازه و جذاب پیدا کنید و هر بار با مزه‌های تازه غافلگیر شوید. اینترنت منبع خوبی برای پیدا کردن دستورهای آشپزی متنوع برای غذاهای بدون گلوتن است. از اپ‌هایی مثل پین‌ترست یا اینستاگرام برای پیدا کردن رسپی گلوتن فری استفاده کنید.

۵- رستوران‌های تازه‌ پیدا کنیدرستوران بدون گلوتن

انتخاب سبک زندگی بدون گلوتن به این معنی نیست که دیگر نمی‌توانید با افراد خانواده و دوستان دور هم غذا بخورید. برای بعضی‌ از مهمانی‌ها می‌توانید خوراکی همراه خودتان ببرید. اگر با میزبان احساس راحتی می‌کنید، فهرست غذاها را بپرسید. احتمال دارد غذاهایی با پایه‌ی گیاهی و بدون گلوتن میان خوراکی‌های سر میز وجود داشته باشد.

از طرف دیگر، چند سالی‌ست بعضی از رستوران‌ها و کافه‌ها، منوی غذای سالم و بدون گلوتن را اضافه کرده‌اند. با جست‌وجو در گوگل این کافه و رستوران‌ها را پیدا کنید. می‌توانید پیش از رفتن با آنها تماس بگیرید و از کیفیت غذا و بدون گلوتن بودن موادی که در تهیه‌ی غذا و دسر به‌کار رفته، مطمئن شوید.

ما در کیک‌خونه محصولاتی با مزه‌ی خانگی داریم که اگر یک بار امتحان کنید، مزه‌اش زیر زبان‌تان می‌ماند. امروز بهترین موقع برای سفارش کیک، کوکی سالم یا پیروک است!

نظرات کاربران

0 تماس