سبک زندگی مینیمال، مدرن و شیک (۲)

سبک زندگی مینیمال
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

سبک زندگی مینیمال برایتان جالب شده است و می‌خواهید بیشتر از آن بدانید؟ مطلب سبک زندگی مینیمال، مدرن و شیک(۱) را بخوانید و برگردید تا ببینیم برای مینیمال شدن چه باید بکنیم؟

سبک زندگی مینیمال

سبک زندگی مینیمال با شما چه می‌کند؟

مینیمالیسم ما را از تکرار و گزافه گویی بر حذر می‌دارد، پس خیلی سریع مرور می‌کنیم که در مطلب قبلی تا کجای داستان پیش رفتیم؟ فهمیدیم که مینیمالیسم از کجا شروع شده و معنایش چیست و برای‌مان چه ارمغانی با خود می‌آورد.

حالا در ادامه بیشتر به این می‌پردازیم که چه کارهایی باید انجام دهیم و چه نباید انجام دهیم تا یک مینیمال و پیرو سبک زندگی مینیمال به حساب بیاییم؟

محصولات کیکِ‌خونه مخصوص مینیمال‌هاست. مجموعه‌ای از طعم و رنگ و مهربانی که خوشی عظیمی برایتان برآورده می‌کند. کیک‌هایمان را اینجا ببینید.

تا کجا می‌خواهید به مینیمالیسم میدان دهید؟

اول باید ببینیم وقتی می‌گوییم سبک زندگی مینیمال منظورمان چیست؟ فقط‌بخش هنری‌اش را می‌پسندیم و دوست داریم اطرافمان را با آثار از هنرمندان مینیمال جلا دهیم؟

میخواهیم کی مسافر مینیمال باشیم و با یک کوله دور دنیا را بگردیم؟ یا میخواهیم تمام ابعاد زندگی‌مان را دربر بگیرد.

اصولش را بپذیریم و به اصطلاح برای زندگی خودمان بومیش کنیم و حالا هر کجا که بودیم و مشغول به هر کاری یک مینیمال باشیم؟ هر وقت جواب این سوال را پیدا کردید بیایید پاراگراف بعدی.

از دلایلت برایم بگو…

دیگر همه می‌دانیم که اگر بخواهیم هدفی برای خودمان د رنظر بگیریم و با تحمل سختی‌ها به آن برسیم، برای موفقیت حتما باید دلایل درست و منطقی داشته باشیم. حال ممکن است هدفمان رسیدن به شغلی مطلوب باشد یا کم کردن چند کیلو وزن و یا مینیمال شدن.

اول باید سنگ‌هایتان را با خودتان واکنید. برای چه دوست دارید مینیمال شوید؟ فقط برای اینکه از شلوغی خانه‌تان خسته‌اید؟ چون ترند روز شده است؟ دوست دارید حس رهایی را تجربه کنید و یا…. ؟

دلایلی محکم داشته باشید تا در میانه راه همین دلایل به جلو هولتان دهند.

سبک زندگی مینیمال

فقط سطل آشغال‌ها حق دارند، شلوغ باشند

دور و برتان را خوب نگاه کنید، اول با وسایل فیزیکی شروع کنید. هر آنچه را که “بارقه شادی ندارد” از خودتان دور کنید.

جمله معروفی از ماری کندو یک پاکسازی کننده مینیمال و معروف ژاپنی است که می‌گوید، هر وسیله‌ای که شادی باری شما نداشته باشد و در واقع هیچ استفاده مفیدی از آن نبرید بهتر است که از دایره زندگیتان دورش کنید.

بگردید، شماره‌های قدیمی مجله‌هایی که حتی یک بار هم به آنها نگاه نینداخته‌اید. لباس‌هایی که بیش از یک سال است تایشان باز نشده به امید روزی که اندازه‌تان شوند و هر آنچه که بارقه‌ای از شادی ندارد را دور بریزید، هدیه دهید، ببخشید و یا تغییر کاربری دهید.

دل کندن برایتان سخت است؟

اگر دل کندن از سوال برایتان سخت است، به آرامی قدم بردارید، ‌بخش کوچکی از محیط‌تان را به مینیمالیسم اختصاص دهید، به طوری که فقط وسایل ضروری در آن وجود داشته باشد. کم کم خواهید فهمید که این محیط بزرگتر می‌شود و شما چندین قدم به زندگی مینیمال نزدیک شده‌اید.

دل کندن از پای تونسی خیلی خیلی سخت است. از اینجا سفارش دهید.

آینده نگر باشید

اگر دل کندن از وسایل و عادت‌های کنونی برایتان سخت است، خیلی مراقب باشید که این شیوه را ادامه ندهید و باز به این وسایل اضافه نکنید. با دقت خرید کنید و برای خودتان اصولی داشته باشید.

لیست خرید درست کنید و به سرعت خرید نکنید. اگر بعد از مدتی مثلا سه هفته آیتم مد نظرتان هنوز در لیست بود شاید واقعا بتوان به عنوان خریدی ضروری به آن نگاه کرد.

مطمئن شوید که پولش را دارید. یعنی به خاطر هزینه کمتر به سراغ جنسی با کیفیتی نازل نروید تا بعدا همان وسیله باری بر دوشتان شود.

سبک زندگی مینیمال

سبک زندگی مینیمال دیجیتال

سبک زندگی مینیمال فقط به اتاق نشیمن و کمد لباستان مربوط نیست، مراقب باشید زندگی دیجیتالیتان لبریز از آشفتگی نباشد، رسانه‌ها بمبارانتان نکنند و شبکه‌های اجتماعی وقتتان را بکشند. کتاب مینیمالیسم دیجیتال دید خوبی در این باره به شما خواهد داد.

سبک زندگی مینیمال

جنون مینیمالیسم: آیا تمیزی و سادگی ما را نجات خواهد داد؟

هدف ما در این مطلب این بود که بگوییم، مینیمالیسم ابعاد بسایر بزرگتری از رد کردم وسایل اضافی دارد. همیشه به معنای کمتر خریدن و کمتر داشتن نیست و قرار نیست رنگ و شادی را از زندگی حذف کند.

اگر دوست داشتید بیشتر دراینباره بخوانید، مقاله جنون مینیمالیسم: آیا تمیزی و سادگی ما را نجات خواهد داد؟ را از دست ندهید تا از زیر و بم مینیالیسم تا حدودی خبر دار شوید.

اگر این مطلب را دوست داشتید، حتما نظراتتان را در وبلاگ کیک خونه با ما به اشتراک بگذارید. از این به بعد بیشتر از این سری مطالب خواهیم داشت.

نظرات کاربران

0 تماس