سبک زندگی کتوژنیک؛ رژیم لاغری و سلامتی

سبک زندگی کتوژنیک
۵ خرداد ۱۴۰۰ مهتاب خسروشاهی

سبک زندگی کتوژنیک توجه خیلی از افراد را به خودش جلب کرده. هر کسی که در جست‌وجوی غذای سالم و تندرستی باشد، دست‌کم نام سبک زندگی کتوژنیک را شنیده‌اند یا امتحانش کرده‌اند. با ما بیشتر از آن بدانید.

در دنیای عجیبی زندگی نمی‌کنیم؟ از یک طرف با تصویرهایی از پیتزا و سوخاری‌های سایز بزرگ، دونات و انواع شیرینی بمباران می‌شویم. از طرف دیگر چشم‌مان دنبال زندگی سالم و سبک زندگی کتوژنیک است!  شما که در حال خواندن این مطلب هستید، حتما برای غذای سالم ارزش قائلید. باید بگوییم درست آمده‌اید. اطلاعات مفید زیادی درباره رژیم کتو دریافت می‌کنید.

رژیم کتو چیست؟سبک زندگی کتوژنیک

در این رژیم غذایی مصرف کربوهیدرات به کم‌ترین میزان می‌رسد. از طرف دیگر مصرف چربی‌ خیلی بالاست. هدف از رژیم کتوژنیک سوزاندن چربی‌های غیرمفید بدن است. متابولیسم بدن با این رژیم تغییر می‌کند و در وضعیت کتوز قرار می‌گیرد. دیگر بدن از قند برای تامین انرژی بهره نمی‌برد. چربی جای قند را پر می‌کند. این همان نکته‌ای‌ست که رژیم کتو را برای دیابتی‌ها جذاب می‌کند.

بعضی از افراد با انتخاب این رژیم، توانسته‌اند وزن کم کنند یا احساس سلامتی بیشتری داشته‌اند. ما که می‌گوییم پیش از انتخاب هر نوع رژیم لاغری و غذایی با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

چرا سبک زندگی کتوژنیک؟

حتما بارها شنیده‌اید رژیم غذایی کوتاه مدت تاثیری ندارد. درست هم شنیده‌اید. گاهی لازم است سبک زندگی را عوض کنید تا اثر خوب سالم‌خوری را در بدن‌تان ببینید. دوباره در دام عادت‌های نادرست غذایی می‌افتید و زحمت‌های‌تان به‌هدر می‌رود. آغاز دوباره‌ی رژیم غذایی کار سخت‌تری‌ست.

زمانی احساس می‌کنید تغییری در زندگی‌تان ایجاد شده که در درازمدت به رژیم غذایی و سبک زندگی وفادار بمانید.

چه غذاهایی برای رژیم کتو مناسبند؟سبک زندگی کتوژنیک

  • چربی و روغن‌ها: سالم‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات را انتخاب کنید. کره، روغن زیتون و چربی پنیرها مجازند.
  • گوشت، ماهی، غذاهای دریایی: استیک چرب، ران مرغ و ماهی‌های چرب مثل سلمون انتخاب خوبی هستند.
  • لبنیات: پنیر چدار، خامه، کره و هر مدل پنیر پرچرب و فرآوری نشده.
  • مغزها: انواع آجیل و دانه‌ها مثل تخم‌شربتی، گردو و بادام هندی گزینه‌ی خوبی برای میان‌وعده یا افزودن به صبحانه به‌حساب می‌آیند.
  • سبزی‌ها: هر سبزی که کربوهیدرات چندانی نداشته باشد، در برنامه‌ی غذایی شما جایی دارد، مثل کدو، بروکلی، گل کلم، کاهو و اسفناج.
  • میوه‌ها: بیشتر میوه‌ها قند یا کربوهیدرات بالایی دارند، اما بعضی از آنها مثل آووکادو که در ایران چندان هم ارزان نیست، بسیار مناسب این رژیم لاغری است. برعکس آووکادو، زیتون را به‌راحتی پیدا می‌کنید. روی انواع توت هم می‌توانید حساب کنید.

چه غذاهایی در رژیم کتو جایی ندارند؟

  • غلات: برنج، پاستا و هر چیزی که از گندم تهیه می‌شود.
  • میوه‌ها: به‌جز مواردی که در بالا نوشتیم.
  • حبوبات: باید از حبوبات مثل عدس و لپه دل بکنید.
  • الکل: الکل کربوهیدرات دارد و نمی‌تواند در رژیم کتو جایی داشته باشد.

این را هم بگوییم که کتویی‌ها می‌توانند انواع رسپی‌های مناسب این رژیم را پیدا کنند، مانند رسپی کوکی، کیک و شیرینی.

می‌دانستید کیک‌خونه‌ای‌ها کتو کوکی می‌پزند؟ اگر رژیم کتو دارید، از کوکی‌های مخصوص کتو ساخت کیک‌خونه غافل نشوید!

چطور می‌توانیم برای داشتن سبک زندگی کتوژنیک انگیزه پیدا کنیم؟سبک زندگی کتوژنیک

۱- هدف ما ورای لاغری باشد

خیلی‌ها دوست دارند وزن کم کنند. لاغری می‌تواند هدف بزرگی به‌حساب بیاید. اما واقعیت این است که با رژیم‌های دیگر هم می‌توان لاغر شد. رژیم‌های کم کربوهیدرات، کم کالری یا کم چربی هم باعث لاغری می‌‌شوند. اما تعادل هورمون‌ها که به مدیریت حس گرسنگی کمک می‌کند، در رژیم غذایی کتو به‌دست می‌آید. اگر همیشه گرسنه باشید، وفاداری به رژیم لاغری کار ساده‌ای نیست. با کتو گرسنه نمی‌مانید.

با رژیم‌های لاغری دیگر، زمانی که به وزن هدف رسیدید، دلیلی برای ادامه ندارید. درنهایت دوباره ممکن است وزن‌تان بالا رود. ولی باوجود کتو، همیشه وزن متعادل را حفظ می‌کنید.

۲- درباره رژیم کتو تحقیق و مطالعه کنید

گذشته از لاغری، حفظ تعادل قند خون چیزی‌ست که می‌تواند وسوسه‌کننده باشد. زمانی که متابولیسم بدن در وضعیت کتوز قرار می‌گیرد، کم شدن چربی ناسالم، بهبود سطح کلسترل، متعادل شدن سطح قند خون، کم شدن اشتها و بالا رفتن انرژی را تجربه می‌کنید.

۳- برنامه غذایی کتو تهیه کنید

اگر برنامه غذایی خودتان را بنویسید، راحت‌تر می‌توانید به سبک زندگی کتوژنیک وفادار بمانید. نوشتن برنامه، کیفیت غذای هفتگی شما را بالا می‌برد. مقدار غذای هر وعده را مشخص می‌کنید. بنابراین، دور ریز نخواهید داشت و در هزینه صرفه‌جویی کرده‌‌اید. ۷ تا دستور غذایی کتو پیدا کنید. با جابه‌جا کردن آنها در هفته‌های مختلف، تنوع ایجاد می‌شود.

۴- با کتویی‌های دیگر درمورد این رژیم غذایی حرف بزنید

هر چه بیشتر با افراد کتویی درارتباط باشید، انگیزه‌ی بیشتری برای وفاداری به سبک زندگی کتوژنیک پیدا می‌کنید. هدف‌، احساس و برنامه‌های مشترک با دوستان هم‌فکر، انگیزه‌ی ادامه‌ی رژیم غذایی را فراهم می‌کند.

۵- آشپزخانه را متحول کنید

انواع سس، خمیر پیتزا، شیرینی و هر چه را مناسب رژیم کتو نیست، به فرد دیگری ببخشید. درعوض خوراکی‌های سازگار با رژیم غذایی کتو را در کابینت و یخچال آشپزخانه بچینید. با این کار، وفاداری به سبک زندگی تازه آسان می‌شود.

نظرات کاربران

0 تماس