سوپرفود دانه چیا؛ بهشت سالم‌خورها

دانه چیا سوپرفود
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

دانه چیا یکی از خوراکی‌های موردنظر سالم‌خورهاست. خوشبختانه غذای سالم و سوپرفود خیلی موردتوجه واقع شده‌. ما هم می‌خواهیم نگاهی به این خوراکی‌ها بیندازیم.

دانه چیا با ویژگی‌های جذابی که برای سلامتی بدن دارد، می‌تواند در پیشگیری از بیماری قلبی و دیابت نقش داشته باشد. به همین دلیل خیلی راحت خودش را در لیست غذای سالم و سوپرفود جا داده. ببینیم دانه چیا چیست، چه خواصی دارد و به چه درد ما می‌خورد.

دانه چیا چیست؟دانه چیا

اگر هنوز دانه چیا را امتحان نکرده‌اید، به شما بگوییم که بسیار شبیه تخم‌ شربتی خودمان است. استفاده از دانه‌ چیا یا تخم چیا داستان دور و درازی دارد. به‌نظر می‌رسد در دوره‌ی تمدن مایا‌ها و  آزتک‌ها در آمریکای مرکزی هم پرطرفدار بوده‌اند. این گیاه بومی مکزیک به‌شمار می‌رود و از خانواده‌ی نعناعیان است. با این که مدت طولانی در سفره‌ها جایی نداشت، مدتی‌ست که حسابی محبوب دل‌ها شده. باوجود علاقه‌ی همه به لاغر شدن و توجه به غذای سالم، چرا دانه چیا مهم نباشد؟

ماجرای سوپرفود چیست؟دانه چیا

غذای سالم شامل خوراکی‌های مختلفی‌ست که مواد مغذی به بدن می‌رسانند، سلامت بدن را حفظ می‌کنند، حس خوبی به ما می‌دهند و انرژی‌بخش‌ هستند. معمولا در غذای سالم پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آب، ویتامین و مواد معدنی پیدا می‌شود. اگر شما هم واژه‌ی سوپرفود را تازگی زیاد می‌شنوید، بدانید که هیچ ابرغذای عجیبی وجود ندارد. اما می‌توانیم به مواد غذایی اشاره کنیم که برای بدن حسابی سودمند هستند. اغلب سوپرفودها فیبر، آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی دارند.

نباید تصور کنیم خوردن یکی از این خوراکی‌ها به معنی در دست گرفتن کلید سلامتی‌ست! اما زمانی که سوپرفودها را در برنامه‌ی غذایی روزانه و هفتگی جا دهیم، خیال‌مان راحت است که بدن‌مان خیلی از مواد موردنیازش را دریافت می‌کند.

دانه چیا چه خاصیتی دارد؟

۱- معجونی از مواد مغذی با کالری پاییندانه چیا

واژه‌ی چیا، کلمه‌ای مایایی به‌معنی قدرت است. درواقع انرژی‌بخش بودن این خوراکی‌ست که آن را محبوب کرده. تعجبی ندارد که این روزها نامش را در فهرست سوپرفود ببینیم. این خوراکی محبوب کالری جندانی ندارد. درعوض خاصیت زیاد آن وسوسه‌کننده است.

۲- ویژگی‌های ۲ قاشق دانه چیادانه چیا

این دانه‌های فسقلی حسابی خاصیت دارند. در ۲۸ گرم از آن، یعنی به‌اندازه‌ی ۲ قاشق غذاخوری، ۱۱ گرم فیبر، ۴ گرم پروتئین،‌ ۹ گرم چربی، ۱۸ درصد کلسیم در مصرف روزانه، ۳۰ درصد منگنز، ۳۰ درصد منیزیوم و ۲۷ درصد فسفر دارند.مقداری هم زینک، ویتامین B3، پتاسیم و ویتامین B1 در آن پیدا می‌کنیم. حالا این را بگوییم هم همین ۲ قاشق، ۱۳۷ کالری دارد.

۳- دنیای آنتی‌اکسیداندانه چیا

دانه چیا در یک زمینه‌ی دیگر هم شاگرد اول است، یعنی مقدار آنتی اکسیدان. محققان در یک زمینه با هم موافقند؛ دریافت آنتی اکسیدان از مواد غذایی اثر مثبتی بر سلامتی دارد. دانه چیا برای سلامت عمومی گزینه‌ی هیجان‌انگیزی‌ست. میزان آنتی‌اکسیدان آن بالاست. با رادیکال‌های آزاد سر جنگ دارد و به همین دلیل می‌تواند از سرطان پیشگیری کند.

۴- به فیبر زیادش می‌بالددانه چیا

۲ قاشق غذاخوری از این دانه‌های سحرآمیز ۱۲ گرم کربوهیدارت دارد. اما ۱۱ گرم آن به شکل فیبر است. فیبر قند خون را بالا نمی‌برد. درست است از خانواده‌ی کربوهیدرات است، اما حسابش از قند و نشاسته جداست. کربوهیدرات قابل‌هضم آن در ۲۸ گرم، تنها یک گرم است. این مقدار خیلی پایین است و هیچ اثر بدی بر بدن ندارد. بی‌جهت نیست که بعضی‌ها چیا را بهترین منبع فیبر دنیا می‌دانند.

۵- یک عالمه پروتئیندانه چیا

درست است که درصد پروتئین را ۱۴ درصد به شما گفتیم، اما در مقایسه با اغلب مواد گیاهی، خیلی بالا به‌حساب می‌آید. مقدار آمینواسید مناسب دانه چیا کمک می‌کند بدن بدون پروتئین نماند. خیلی‌ها برای رژیم لاغری خودشان،‌ مصرف پروتئین را بالا می‌برند. ضمن این‌که بهشت گیاه‌خوارهاست. برای کسی که نمی‌خواهد از منبع حیوانی پروتئین دریافت کند، دانه چیا منبعی عالی برای سیراب کردن بدنش از پروتئین است. پس هر جور فکر کنیم، باید این محصول را در آشپزخانه داشته باشیم.

۶- می‌گویند لاغر می‌کنددانه چیا سوپرفود

زمانی که پای دانه چیا به معده می‌رسد، مقدار زیادی آب جذب می‌کند. حجمش در معده زیاد می‌شود و کاری می‌کند دیرتر احساس گرسنگی سراغ‌مان بیاید. از طرف دیگر با داشتن پروتئین بالا، اشتها را کم می‌کند. خلاصه که مصرف غذا در طول روز کمتر می‌شود. تحقیقی در این مورد انجام شده که نشان می‌دهد با مصرف دانه چیا در صبحانه، دیرتر گرسنه می‌شویم و در کوتاه‌مدت کمتر غذا می‌خوریم.

۷- امگا ۳هم اینجاستدانه چیا

حالا که از خوبی‌های دانه چیا می‌گوییم، باید به اسیدهای چرب امگا ۳ هم اشاره کنیم. شنیده‌اید ماهی سلمون منبع خوبی برای دریافت امگا ۳ به‌حساب می‌آید؟ حالا بدانید که مقدار این ماده در دانه چیا بیشتر است. باز هم گزینه‌ای خوب برای گیاه‌خوارهایی که ماهی را از رژیم غذایی‌شان حذف کرده‌‌اند.

بعد از خوردن غذای سالم، چه چیزی می‌چسبد؟ کیک خانگی؟ کوکی تر و تازه با چای؟ شاید هم تارت هیجان‌انگیز با لیوانی قهوه.

همین الان می‌توانید همه‌ی این‌ها را آنلاین از کیک‌خونه سفارش دهید. می‌دانید که کیک‌خونه‌ای‌ها حسابی به تازگی و کیفیت اهمیت می‌دهند.

نظرات کاربران

0 تماس