شیرینی‌‌های یلدایی را می‌پزید یا می‌خرید؟

شیرینی‌ های یلدایی
۲۸ آذر ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

شیرینی‌‌های یلدایی، پاییزمان را خوش‌رنگ، تمام می‌کنند. یلدای امسال، سال نود و نه، ویروس کوچک کرونا مانع از این می‌شود که کنار هم باشیم. اما دل‌هایمان با هم است. شیرینی‌‌های یلدایی می پزیم و دلگرم می‌شویم که زمستان با ما مهربان‌تر خواهد بود.

شیرینی‌ های یلدایی

تارت انار، شیرینی یلدایی آسان

می‌خواهیم تارت انار درست کنیم، کراست این تارت نیازی به فر ندارد، انار هم که حال و هوایی یلدایی و زیبا دارد. چه انتخابی بهتر از این؟

حالا آشپزخانه را چک کنید و ببینید از مواد زیر کدام را ندارید؟ برنامه بچینید برای خریدشان…

خمیر تارت (کراست)
خرما یک پیمانه
گردو یک پیمانه
نمک کمی

 

مواد میانی (فیلینگ)
پودر کاکائو یک و نیم پیمانه
عسل یک پیمانه و دو قاشق غذاخوری
روغن نارگیل سه چهارم پیمانه
وانیل یک قاشق چای‌خوری
نمک کمی
دانه انار یک سوم پیمانه + کمی برای تزیین

 

کدام یک از شیرینی‌های کیکِ‌خونه را برای گذراندن شب یلدا می‌پسندید؟ اینجا انتخاب کنید.

شیرینی یلدایی، ترشی اناری

شیرینی شکلات در کنار ترشی انار، طعم متفاوتی دارد که مناسب شب یلداست، تهیه تارت انار نیازی به فر ندارد، سریع آماده می‌شود نیازی به صبر کردن برای قوام آمدن خمیر ندارد و همه چیز خیلی سریع اتفاق میفتد.

خرما در نقش چسب

هسته خرماها در بیاورید. با مغز گردو و نمک خوب مخلوط کنید و از مخلوط‌کن کمک بگیرید. طوری که وقتی با دست آنها را فشار می‌دهید کاملا به هم بچسبند.

کیک پرتقال، با این قیافه پاییزی‌اش، لیاقت حضور در شب یلدای شما را دارد. از اینجا سفارش دهید.

قالب مستطیلی بهتر است

قالب مخصوص تارت اگر داشته باشید خیلی خوب است، اگر قالبتان مستطیلی باشد که خیلی بهتر است، ابعاد سی و پنج در یازده به نظر مناسب می‌آید.

شیرینی‌ های یلدایی

خمیر تارت اینجا شکل می‌گیرد

خرماهایی که با مغز گردو مخلوط کرده‌اید را کف قالب پهن کنید، کاری کنید تا مواد به طور یک دست تمام کف و لبه‌های قالب را بپوشاند. حالا قالب را در فریزر بگذارید.

برای تارت تو دلی فراهم کنید

کاسه بزرگی انتخاب کنید. پودر کاکائو، عسل، روغن نارگیل، وانیل و نمک را با هم به کمک همزن برقی یا میکسر خوب ترکیب کنید. تا حدی که ترکیبی کاملا نرم و یک دست تحویل‌تان دهد. حالا یک سوم پیمانه دانه انار را اضافه کنید و بهم بزنید تا کاملا بین مواد دیگر خودشان را جا کنند.

وقت صافکاری شیرینی‌های یلدایی است

حالا قالب خمیر تارت را از فریزر بیرون بیاورید. مواد میانی تارت انار را روی آن بریزید. به کمک یک کف‌گیر یا لیسک سطح آن را کاملا صاف کنید. در صورت تمایل برای تزیین روی آن دانه انار بپاشید. تارت را در یخچال بگذارید تا به مدت حداقل سی دقیقه کاملا سرد شود.

شیرینی‌ های یلدایی

سلیقه به خرج دهید

وقتی مطمئن شدید که بافت تارت کاملا منسجم شده است، می‌توانید از یخچال خارجش کنید. به آرامی از قالب خارجش کنید و با ذوق و سلیقه برشش دهید.

اگر الان وقت سرو کردن آن نرسیده است، دوباره خیلی سریع به یخچال برش گردانید تا انسجام بافتش از بین نرود و شب یلدا را خراب نکند.

هشدار برای قبل از سرو شیرینی‌های یلدایی

هر زمان که اراده کردید تارت انار را سرو کنید، پنج تا ده دقیقه قبل از یخچال خارجش کنید تا کمی با دمای محیط هم دما شود.

شیره افرا یا عسل؟

در رسپی این تارت، می‌توانید به جای عسل از شیره افرا هم استفاده کنید، افرادی که وگان هستند علاقه زیادی به شیره افرا دارند. شیره افرا شیرین کننده مناسبی برای شیرینی‌‌های یلدایی به حساب می آید.

گردو یا بادام؟

گفتیم که از مغز گردو برای تهیه خمیر یا کراست تارت انار استفاده می‌کنیم. اما هیچ اجباری نیست، بر حسب سلیقه‌تان هر مغزی که دوست دارید به جای گردو استفاده کنید. بادام، فندق و یا…

شیرینی‌ های یلدایی

انسجام شیرینی یلدایی از کجا می‌آید؟

قرار شد بعد از تهیه خمیر تارت انار خوب آن را به کف و لبه‌های قالب فشار دهید و زمان مناسبی در اختیارش قرار دهید تا خوب در یخچال خودش را بگیرد و منسجم شود. اما ‌بخش مهمی از انسجام خمیر تارت بر عهده روغن نارگیل است.

روغن نارگیل باید ذوب شده باشد تا به مواد دیگر اضافه شود و وظیفه خودش را به خوبی انجام دهد.

چند نفر؟ چند دقیقه؟

رسپی این تارت را برای آنهایی اماده کرده این که شاغل هستند و وقت زیادی برای تهیه شیرینی یلدایی با دستان خودشان ندارند، مواد خیلی خاصی ندارد، نیاز به فر ندارد و زود آماده می‌شود.

این حجم از مواد اولیه برای تهیه تارت انار برای ده تا دوازده نفر کافی است. آماده‌سازی آن هم سی دقیقه وقت می‌گیرد، دیگر بستگی دارد تارت انار شما چه قدر زمان نیاز داشته باشد تا در یخچال بماند.

اینجا رسپی‌های پاییزی را برایتان گلچین کرده‌ایم. یلدا را رنگ بزنید. زرد و قرمز و نارنجی و…

 

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس