طرز تهیه حلوای زعفرانی مجلسی، نگین طلایی سفره‌های افطار

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مهسا حدادی

حلوا اصالتاً یک دسر عربی است و در معنای عامِ «شیرینی» به کار برده می‌شود. اما در ایران، دامنه‌ی معنای حلوا محدودتر است و دلالت به یک دسر خاص دارد.. تنوع حلواها در آشپزی ایرانی هم البته کم نیست. دو تا از پرطرفدارترین حلوا در ایران، حلوای ساده و حلوای زعفرانی است که بعید است کسی  در زندگی‌اش تابحال از طعمشان محروم مانده باشد.

 

از حلوای ساده در افطاری‌های سبک، مراسم‌ ختم یا مصارف روزمره استفاده می‌شود. اما حلوای زعفرانی مجلسی، بی‌شک مصارفِ خاص دارد! این دسر ساده اما هوش‌ربا، نگین طلایی سفره‌های خاص افطاری و اعیاد و جشنها است. اگرچه تفاوت میان حلوای ساده و حلوای زعفرانی مجلسی زمین تا آسمان است، هر دو پایه و اساس یکسانی دارند.

مواد لازم و طرز تهیه این دسر مجلسی و خاص را ببینید:

مواد لازم:

  • آرد گندم، یک پیمانه
  • شکر: یک و نیم پیمانه
  • روغن مایع: یک و نیم پیمانه
  • آب: یک و نیم پیمانه
  • گلاب: یک پیمانه
  • زعفران: دو قاشق چایخوری
  • پودر هل: یک و نیم قاشق چایخوری

 

طرز تهیه حلوای مجلسی زعفرانی:

نکته ی طلایی و واجب در تهیه ی هر حلوایی، این است که آرد را سه مرتبه الک کنید. این کار باعث جداسازی ناخالصی های آرد می‌شود. همچنین هنگام پخت حلوا، مشکل گلوله شدن آرد برایتان پیش نخواهد آمد. پس ابتدا آرد گندم را سه مرتبه الک کرده و کنار بگذارید.

سپس باید سراغ زعفران بروید، برای این حلوا که نامش را از این گیاه جادویی گرفته. زعفران را پودر کنید و یک قالب یخ کوچک روی آن بیندازید.استفاده کردن از یخ به جای آب جوش (اصطلاحاً دم کردن زعفران) برای شما اسانس و رنگ و بوی قوی‌تری به ارمغان می‌آورد. حالا خیالمان از بابت زعفران هم راحت شد!

اکنون باید شهد حلوا را درست کنیم، به شما قول می‌دهم که درست کردن آن از اسمش راحتتر باشد! درون قابلمه آب بریزید و روی حرارت ملایم اجاق قرار دهید. بعد از اینکه آب گرم شد (نیاز نیست به جوش بیاید) شکر را اضافه کنید. محتویات قابلمه را آرام آرام و مرتب هم بزنید تا دانه های شکر کاملا در آب حل شوند.

حالا وقت آن رسیده که گلاب، زعفران و پودر هل را به آب و شکر (شهد حلوا) اضافه کنید. در تمام این مدت حرارت اجاق باید بسیار ملایم باشد. مخلوط را آرام و به خوبی هم بزنید تا یک دست شود و سپس شعله را خاموش کنید.

یک تابه ی جدا را روی اجاق خوب داغ کنید. سپس آرد را درون آن بریزید و آن را تفت بدهید. هرچه آرد را بیشتر روی حرارت نگه دارید، حلوایتان تیره تر خواهد بود. رنگ حلوا به سلیقه ی خودتان برمیگردد. اما توصیه می‌کنم برای داشتن حلوای واقعاً! مجلسی، آرد را زیاد حرارت ندهید و فقط خامی آن را بگیرید. در این مرحله خیلی باید مراقب باشید که آرد نسوزد.

به پایان کار نزدیک می‌شویم. روغن را به تدریج به آرد بو داده اضافه کنید و مخلوط کنید. حرارت را پایینتر بیاورید و شیره حلوا را اضافه کنید. در این مرحله، هم روغن و هم شیره حلوا را باید به تدریج و با صبر و حوصله به آرد بیفزایید.

دو نکته‌ی طلایی برای این مرحله:

  • روغن را قبل از اضافه کردن به آرد، داغ کنید.
  • برای دستیابی به بافت لطیف‌تر و عطر خوش، اندکی کره هم اضافه کنید.

مخلوط را هم بزنید تا به غلظت و بافت مناسب برسید. کم کم باید ببینید که مخلوطتان روغن انداخته باشید. کار تمام است.

 

شعله را خاموش کنید و حلوای داغ را درون ظرف مناسب سرو کنید. ترجیحاً از ظروف غیرپلاستیکی استفاده کنید.

تزیین و شکل دهی حلوا را باید وقتی هنوز داغ است انجام بدهید. آن را درون ظرف ریخته و با پشت قاشق و اندکی فشار، سطحش را صاف کنید. می‌توانید بشقاب حلوا را را با پودر نارگیل، پودر گل محمدی، پسته یا… تزیین کنید.

اگر از قالبهای برگردان برای تزیین حلوا استفاده می‌کنید، باید آنها را با اندکی روغن چرب کنید تا حلوایتان خوب برگردد. در این حالت بهتر است حلوا را یک ساعت درون یخچال بگذارید.

گوارای وجود!

 

 

ترفندهای شما برای تهیه و تزیین حلوای زعفرانی مجلسی چیست؟ معمولاً چند بار در ماه رمضان حلوا می‌پزید؟ برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

نظرات کاربران

0 تماس