طرز تهیه قهوه دالگونا؛ نوشیدنی روزهای قرنطینه

قهوه دالگونا
۷ آبان ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

طرز تهیه قهوه دالگونا برای کسانی که اهل وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی هستند، آشنا به‌نظر می‌رسد. اگر هنوز طرز تهیه قهوه دالگونا را نمی‌دانید، همراه ما شوید.

قهوه دالگونا یکی از ترندهای دوران قرنطینه برای کووید ۱۹ است. در روزهایی که مردم در خانه می‌مانند،‌ سرشان را با پختن کیک گرم می‌کنند. خیلی‌ها هم طرز تهیه قهوه دالگونا را یاد گرفته‌اند و آن را درست می‌کنند.

این قهوه خیلی راحت و بی‌دردسر آماده می‌شود و نیازی به قهوه‌ساز ندارد. ما هم در «کیکِ خونه» تصمیم گرفتیم برای‌تان روش درست کردن دالگونا را تعریف کنیم. بعد از خواندن این مطلب دست به کار شوید و قهوه دالگونا درست کنید.

سر و کله قهوه دالگونا از کجا پیدا شد؟قهوه دالگونا

دالگونا نام شیرینی قدیم کره‌ای است که با شکر و جوش‌شیرین درست می‌شود. کر‌ه‌ای‌ها دالگونا را این‌طور می‌نویسند: (달고나)

دالگونا کافی در روزهای اول پاندمی کرونا ویروس، آن‌قدر معروف شد که جست‌وجوی ویدیوهای آن ۵ هزار درصد بالا رفت! انگار همه می‌خواهند طرز تهیه قهوه دالگونا را یاد بگیرند. استوری‌های زیادی آپلود شده که مردم از لیوان قهوه‌شان گرفته بودند.

اما چطور قهوه زده شده (Whipped Cream)  ناگهان به اسم دالگونا معروف شد؟ یکی از بازیگران کره‌ جنوبی در برنامه تلویزیونی این قهوه را درست کرد. همین ویدیو نقطه‌ی شروع ماجرا بود.

خیلی‌ها کامنت گذاشته بودند و گفته بودند مزه‌ی این قهوه درست شبیه شیرینی دالگوناست. ناگهان این سبک قهوه به نام دالگونا ترند شد و شهرت جهانی پیدا کرد.قهوه دالگونا

این را هم بگوییم که این نوشیدنی در هند و پاکستان به نام کاپوچینوی هندی یا قهوه‌ی دستی (Pheta) معروف است. کشورهای دیگری هم آن را درست می‌کردند. مثل یونان و لیبی. یونانی‌ها به آن فراپه (Frappe) می‌گویند.

جالب این‌که همه‌ی آدم‌ها قهوه‌خور نیستند. همه هم این قهوه را درست نمی‌کنند. اما بیشتر افراد دوست دارند بدانند چه خوراکی‌های ترند شده و مردم در جاهای مختلف دنیا، چه چیزهایی در آشپزخانه‌شان آماده می‌کنند.

بعضی‌ها هم اساسا قهوه‌خور به‌حساب نمی‌آیند. اما دوست دارند با ترندهای خوراکی همراه شوند و حس تنهایی قرنطینه را کم کنند. شاید شریک شدن در یک نوشیدنی سالم و خوش‌مزه، تنهایی‌ در خانه ماندن را از بین ببرد.

طرز تهیه قهوه دالگونا چگونه است؟قهوه دالگونا

مواد لازم برای قهوه دالگونا در بیشتر خانه‌ها وجود دارد.

قهوه فوری ۲ قاشق
شکر ۲ قاشق
آب داغ ۲ قاشق
شیر ۴/۳ لیوان
یخ ۳ تکه

 

حالا می‌خواهیم بدانیم قهوه دالگونا را چطور درست کنیم. در کاسه کوچکی قهوه‌ی فوری، شکر و آب را قاتی می‌کنیم.

همزن برقی کارمان را راحت می‌کند. اما از همزن دستی هم می‌توانیم بهره ببریم. آن‌قدر این ترکیب را مخلوط می‌کنیم تا به‌شکل فوم یک‌دست و هیجان‌انگیزی درآید. با همزن دستی حدود ۱۲ دقیقه طول می‌کشد.

حالا در یک لیوان چند تکه یخ می‌اندازیم. روی یخ‌ها شیر سرد می‌ریزیم. لازم است حدود ۴/۳ لیوان پر شود. با قاشق از فوم قهوه روی شیر می‌ریزیم. فوم با آن قاتی نمی‌شود و روی یخ‌ها می‌نشیند. روی فوم را صاف می‌کنیم. منظره‌ی دلچسبی روبه‌روی ماست. نوشیدنی دو رنگ و خوش‌بو.قهوه دالگونا

این هم از طرز تهیه قهوه دالگونا. اول عکس می‌گیرم و استوری می‌کنیم. وقتی خیال‌مان راحت شد که ما هم هشتگ Dalgonacoffee را داریم، کم‌کم آن را هم می‌زنیم. خیلی خوش‌رنگ می‌شود. مزه‌اش هم عالی‌ست.

می‌توانیم این قهوه را برای صبحانه یا عصرانه درست کنیم. روزی که ویروس کرونا از زندگی‌مان پاک شود و دور هم جمع شویم، گزینه‌ای عالی برای مهمانی‌هاست.

آن را با کیک، شیرینی یا بیسکوییت سرو می‌کنیم. از آن‌جا که این نوشیدنی یخ دارد و خنک است، جان می‌دهد برای روزهای بهاری و تابستانی.

بهتر است در لیوان شیشه‌ای درستش کنیم که ترکیب رنگ جذابش را هم ببینیم.

قهوه دالگونا چه اثر خوبی روی تندرستی ما دارد؟قهوه دالگونا

مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر این نوشیدنی بسیار مفید است. اگر شکر سفید را با شکر مفیدتری جایگزین کنیم، دیگر خیلی خوب می‌شود. کلسیم و پروتئین دالگونا کافی برای بدن ما بسیار خوب است.

از طرف دیگر، مثل هر نوشیدنی دیگری که قهوه در آن هست، انرژی ما را بالا می‌برد. حس خستگی‌مان با نوشیدن قهوه دالگونا از بین می‌رود و هوشیاری‌مان بیشتر می‌شود.

آنتی اکسیدان و مواد مغذی این نوشیدنی، خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری‌های کبد را پایین می‌آورد.

یک خوبی دیگر نوشیدنی دالگونا، مقدار کمی کافئین دارد. بنابراین بعضی از اثرهای کافئین زیاد در این قهوه دیده نمی‌شود؛ مثل درد معده، بی‌خوابی، عصبی شدن و بالا رفتن ضربان قلب.

حالا که طرز تهیه قهوه دالگونا را می‌دانیم، حیف است امتحانش نکنیم.

اگر دوست داشید قهوه‌تان را با کیک یا شیرینی بخورید، سری به خوش‌مزه‌های «کیک خونه» بزنید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس