علت سرماخوردگی ‌های مکرر

علت سرماخوردگی های مکرر
۱۳ بهمن ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

علت سرماخوردگی ‌های مکرر، لج بازی طبیعت با شماست یا لج بازی شما با طبیعت و خودتان و… ؟ هرکدام که درست باشد، در کاهش عذاب سرماخوردگی آنهم از نوع مکررش تغییری ایجاد نمی‌کند.

پس بیایید کندوکاوی کنیم و ببینیم می‌توانیم راهی برای رهایی از شرش بیابیم یا خیر؟

علت سرماخوردگی های مکرر

چند بار سرما خوردن در سال عادی به حساب می‌آید؟

شاید فکر کنید که زیاد سرما می‌خورید اما آمارها نشان می‌دهند، افراد بالغ به طور میانگین دو تا سه بار در سال سرما می‌خورند،

اگر دوره بیماری را بین هفت تا ده روز در نظر بگیریم، تقریبا بین بیست تا سی روز در سال را به طور ناپیوسته درگیر سرماخوردگی و حواشی‌اش هستیم.

حالا اگر کمی بیشتر از میانگین هم سرما بخوریم که دیگر هیچ،‌بخش زیادی از وقت و انرژی‌مان را میگیرد و پس دادن هم درکارش نیست.

سرما خورده‌اید؟ یک کیک ساده لیمو و چایی داغ بنوشید تا گلویتان کمی نرم شود. از اینجا سفارش دهید.

بدن ما از طریق سرماخوردگی‌های مکرر با ما حرف می‌زند

اگر بدنمان غیر عادی رفتار می‌کند و تند تند سرما می‌خورد، پس حتما ما هم رفتاری غیر عادی داریم و او می‌خواهد با این نشانه‌ها آگاهمان کند که فکری برای خودمان کنیم.

احتمالا سیستم ایمنی بدنمان ضعیف شده است، حالا چرایش را هم خودمان می‌توانیم حدس بزنیم و هم پزشکمان می‌تواند راهنماییمان کند.

شاید به قدر کافی نمی‌خوابیم، استرس داریم و ویتامین‌های لازم را به بدن نمی‌رسانیم.

شاید هم مشکل از جای دیگری‌ست. هر چه که هست باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم و بعضی از رفتارهایمان را تغییر دهیم.

چرا دوست نداریم سرما بخوریم؟

واقعا پرسیدن دارد؟ علائم سرماخوردگی را یک بار با خودتان مرور کنید… سردرد، بی‌حالی، سرفه، عطسه، گلودرد، آبریزی‌بینی و…. یک قطار پشت سر هم حالات عذاب آور که شما را خانه نشین می‌کند و از کار و زندگی می‌اندازد.

آیا همه اینها کافی نیست تا دلمان نخواهد که سرما نخوریم؟ خوب… حالا چه کار باید بکنیم؟

علت سرماخوردگی های مکرر

سیگار موذیانه سرمایتان می‌دهد

شاید فکر کنید که سیگار کشیدن چه ربطی به سرماخوردن دارد و این هم از سری مطالبی است که به هر نحوی می‌خواهد از مضرات سیگار بگوید و شما را به ترک آن سوق دهد.

اما بدانید که جناب سیگار فردی موذی و آب زیر کاه است، مواد شیمیایی درون خودش دارد که باعث می‌شود پاسخ عادی سیستم ایمنی بدن تغییرکند.

درون سیستم تنفسی ما یک سری پرزهای پر تلاش و وفادار وجود دارند که حواسشان هست، موکوز‌ها و میکروب‌ها وارد بدن نشوند اگر هم شدند پرزها آنها را به بیرون می‌رانند.

به طوری که در بیشتر اوقات آب در دل ما تکان نمی‌خورد و ما نمی‌فهمیم.

سیگار موذی مستقیم به سراغ این پرزها می‌رود و آنها را ضعیف و نابود می‌کند، میکروبها و ویروس‌ها فرصت را غنیمت می‌شمارند و به بدن حمله م یکنند و هیچ کس نیست که مقابل آنها بایستد.

پس ما سرما میخوریم ما به طور مکرر سرما می‌خوریم.

حالا که اینها را می‌دانیم دیگر انتخاب با خودمان است، ترک کنیم یا نه؟ رفتارمان را تغییر دهیم یا نه؟ شاید هم تحمل سیصد و شصت و شش روز از سیصد و شصت و پنج روز سال در حالت سرماخوردگی برای‌مان آسان‌تر از ترک سیگار باشد.

دسر رنگینک به تقویت سیستم ایمنی بدنتان حسابی کمک می‌کند. اینجا با او آشنا شوید.

بهداشت هم چیز خوبی است

اگر آدمی هستنید که رعایت بهداشت فردی را سوسول بازی می‌دانند و اصلا دستهایشان با آب و صابون غریبه‌اند، لطفا دیگر غر نزنید.

با کثیف بودن و عدم رعایت نکات بهداشتی شما با دست خودتان محیطی مناسب و دلخواه برای میکروبها و ویروس‌ها فراهم می‌کنید، به راحتی سرما می‌خورید و باید بگویم حقتان است، اما حداقل حواستان باشد دیگران را درگیر نکنید.

مکان‌های عمومی و سرماخوردگی

خوب مشخص است جایی که فضا بسته باشد و تعداد افراد زیادی با رفتارهای بهداشتی متفاوت رفت و آمد کنند و نفس بکشند، ویروس سرماخوردگی کم خطر‌ترین ویروسی است که انتظارمان را می‌کشد.

بهتر است کمی بیشتر موارد بهداشتی را راعایت کنیم، دستهایمان را پس از رسیدن به مقصد سریع بشوییم یا از ماسک استفاده کنیم.

علت سرماخوردگی های مکرر

بی خیال باشید و خونسرد

دیگر این جمله خیلی کلیشه‌ای شده است که استرس باعث و بانی هر بلاییست که بر سرمان می‌آید، اما خوب واقعیت هم هست، استرس تعداد سلولهای ایمین بدن را کاهش می‌دهد، ضعیفمان میکند و جان مقابله با عفونت‌ها را از ما می‌رباید،

تند تند سرما می‌خوریم باز حرص میخوریم و این چرخه بارها تکرار می‌شود.

باید کمی فکر کنیم، شاید بتوانیم با تغییرات کوچکی این موجود منحوس را از خودمان دور کنیم.

مثل خرس بخوابید

بله خواب ناکافی می‌تواند یک علت سرماخوردگی‌های مکرر باشد. جسارت نباشد اما باید مثل خرس بخوابید، یعنی کافی و راحت. هفت تا نه ساعت بدون دغدغه و ناراحتی و استرس بخوابید.

 

کم خوابی فقط شما را در طول روز خسته نمیکند، بلکه سیتم ایمنی بدن را نابود می‌کند و شما را به یک منبع متحرک و مناسب برای انواع عفونت‌ها و ویروس‌ها تبدیل می‌کند.

 

علت سرماخوردگی های مکرر

سالم بخورید تا سرما نخورید

اگر قند و مواد فراوری شده زیادی مصرف می‌کنید، فست فود جزیی از منوی روزانه‌تان شده و اصلا حواستان نیست که چه قدر پروتئین مصرف می‌کنید و ویتامنی دریافت می‌کنید یا نه،

بدانید که چیزی از سیستم ایمنی بدنیتان باقی نمانده و این سرماخوردگی‌های مکرر تاوان بی‌توجهی به بدن عزیزتان است.

حالا که با علت سرماخوردگی‌ های مکرر آشنا شدیم. در وبلاگ کیکِ‌خونه بیایید از تغییراتی که در نظر داریم در زندگیمان ایجاد کنیم تا سالم‌تر باشیم و سرما نخوریم حرف بزنیم.

 

 

نظرات کاربران

0 تماس