فرهنگ چای نوشیدن در دنیا،از شرق تا غرب

فرهنگ چای نوشیدن
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ الاهه انصاری

چای، نوشیدنی محبوب ما ایرانی‌ها، کلید قلب بیشتر مردم جهان را در جیب خود دارد. به عبارتی این نوشیدنی یک سلبریتی جهانی در دنیای نوشیدنی‌های گرم است. فرهنگ چای نوشیدن در دنیا و جای جای جهان متفاوت است. ما ایرانی‌ها وفاداری خود به چای را در تابستان و زمستان حفظ می‌کنیم. چه وقتی که از گرما عرق می‌ریزیم و چه زمانی که از سرما بر خود می‌لرزیم، یک لیوان چای مرهم تمام دردهای ماست. در این مقاله با فرهنگ چای نوشیدن در دنیا آشنا می‌شویم.

چینی‌ها، اولین عاشقان چای در جهان

برای آشنایی با فرهنگ چای نوشیدن در دنیا به اولین کشوری که چای را به خانه‌های مردم هدیه کرد، یعنی چین، سر می‌زنیم. فرهنگ چای نوشیدن در چین جالب توجه است. آن‌ها در اولین مرحله چای را بو می‌کنند، بعد به رنگ چای نگاه می‌کنند و مقداری از آن را مزه می‌کنند. مرحله‌ی آخر نوشیدن چای است. هر ظرف چای شامل سه قسمت درپوش، کاسه و پایه تشکیل شده که در هر مرحله یکی از این قسمت‌های ظرف گرفته می‌شود. 

فرهنگ چای نوشیدن در دنیا

ژاپنی‌ها و فرهنگ چای نوشیدن طولانی

طولانی‌ترین فرهنگ چای نوشی در دنیا مربوط به ژاپن است. اسم چای مرسوم ژاپنی‌ها «ماختا» است. این چای از دانه‌های آسیاب شده یا پودر چای سبز تهیه شده است. چای ماختا توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن برده شده است. فرهنگ چای نوشیدن در ژاپن و آیین ژاپنی‌ها برای آماده‌سازی، سرو و نوشیدن حدود ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. به این مراسم چاجی گفته می‌شود.

روسیه و چای دبش با سماور

نوشیدن چای در روسیه قدمت زیادی دارد.  فرهنگ چای نوشیدن در دنیا در کشورهای سردی مثل روسیه قدمت بیشتری دارد. روس‌ها عادت دارند که بعد از تمام وعده‌های غذایی همراه با دسر چای بنوشند. در روسیه چای را با سماور دم می‌کنند و ریشه‌ی کلمه‌ی «سماور» هم به زبان روسی بازمی‌گردد. روس‌ها معمولا چای را با خوراکی‌های شیرین مثل کیک خانگی می‌نوشند. 

ترکیه، همپای ایرانی‌ها در فرهنگ چای نوشیدن در دنیا

فرهنگ چای نوشیدن در دنیا که به کشور ما بسیار نزدیک است در کشور ترکیه دیده می‌شود. چای در این کشور بسیار محبوب است و تقریبا در تمام رستوران‌ها سرو می‌شود. آن‌ها چای را بدون شیر می‌پسندند. دو حبه قند در یک نعلبکی و در کنار یک استکان کمر باریک چای قرار می‌‌گیرد. این استکان‌ها شبیه به ظرف‌های چای‌خوری قجری‌اند.

فرهنگ چای نوشیدن در دنیا

انگلستان، بزرگ‌ترین مصرف کننده چای در اروپا

انگلیس‌ها چای سیاه را با شیر، لیمو و گاهی عسل استفاده می‌کنند. فرهنگ چای نوشیدن از گذشته‌های دور در انگلستان رواج داشته است. آن‌ها در گذشته زمانی را به عنوان «زمان چای» اختصاص می‌دادند. این زمان برای جمع شدن دور هم و گپ‌وگفت فرصت مناسبی بود. اگر هم آخر ماه بود و برای مهمانی‌ به صرف ناهار و شام آهی در بساط نداشتند، یک عصرانه به صرف چای برگزار می‌کردند. فرهنگ چای نوشیدن از زمان چارلز دوم در انگلیس رواج پیدا کرد و در ابتدا نوشیدنی طبقه اشراف بود.

آمریکا، ترکیب چای یخ و لیمو ترش

آمریکاهایی‌ها نوعی از چای را می‌پسندند که به هیچ وجه برای ما ایرانی‌های چای لب‌سوز پسند قابل قبول نیست. فرهنگ چای نوشیدن در آمریکا متفاوت است، آمریکایی‌ها چای را با یخ و به صورت سرد سرو می‌کنند. این نوشیدنی با ترکیب لیمو و گاهی شکر در آمریکا بسیار محبوب است. این محبوبیت در بعضی ایالت‌های جنوبی به قدری زیاد است که همراه تمام وعده‌های غذایی از این نوشیدنی استفاده می‌کنند.

ایران، مهد فرهنگ چای نوشیدن در دنیا 

اگرچه ما فکر می‌کنیم چای قبل از هرجای دیگر دنیا به کشور ما وارد شده، ولی در حقیقت حدود صد سالی می‌شود که چای به کشور ما وارد شده است. کشور ما هم مثل فرهنگ چای نوشیدن در دنیا شکل‌های مختلفی به خود دیده است. از نوشیدن چای خواستگاری تا کنار جاده و در یک جنگل باصفا به بهانه‌ی یک لیوان چای ایستادن. چای بهانه‌ی همنشینی، گپ زدن و حتی صاف کردن دل‌ها در ایران است. چای برای ما معنای بیشتری از یک نوشیدنی دارد. چای در ایران به معنی جریان زندگی و لذت بردن از همه لحظه‌ها آن است.

چای در تمام جهان محبوبیت دارد و دارای قدمت و اصالتی بالا است. فرهنگ چای نوشیدن در دنیا، در کشورهای مختلف متفاوت است. منطقه جغرافیایی، شرایط اقلیمی و آداب‌ورسوم مردم در این تفاوت فرهنگ چای نوشیدن در دنیا تاثیر گذار است. از چین و ژاپن تا انگلیس و آمریکا و در نهایت در کشور عزیزمان ایران، چای یک نوشیدنی برای همه زمان‌ها و همه موقعیت‌ها است.

همین حالا خودتان را به یک لیوان چای دبش با یک شیرینی جذاب از کیک خونه دعوت کنید.

 

نظرات کاربران

0 تماس