قهوه ‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (۲)

قهوه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (2)
۲۰ دی ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

قهوه ‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ در قسمت اول از این مطلب درباره انواع درجات رست کردن قهوه و ویژگی‌هایشان حرف زدیم. حالا کمی بیشتر در موضوع قهوه ‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ عمیق می‌شویم.

قهوه‌ای که با مهارت رست نشود…

رست کردن عملی بسیار ظریف است و دقت و مهارت زیادی می‌طلبد، در مطلب قبلی گفتیم که اکر کمی در درجه انتخابی و یا مدت زمان رست کردن اخلال پیش بیاید نتیجه بسیار متفاوت خواهد بود با آنچه که تمایل ماست.

حالا منظورمان چیست؟ یعنی ممکن است آن دانه قهوه طفلکی در آخر مزه‌ای تند و علفی در دهان به جای بگذارد و یا طعمی نامطبوع هم چون موزی نارس را تداعی کند.

شاید هم نت‌هایی از نان تازه یا غلات و یا بادام زمینی را داشته باشد. پس مزه‌ای کوتاه و تک بعدی هم از عوارض همین رست ناموفق است.

به نظر شما کدام طعم کیک چند طعم با قهوه دلچسب‌تر است؟ اینجا طعم‌هایش را ببینید.

بهترین رست‌های روشن و متوسط کدامند؟

گفتیم که مرحله‌ای داریم که در آن دانه قهوه اولین ترکش را بر می‌دارد. این فاز بین نود تا صد و بیست ثانیه طول می‌کشد. اگر در این دامنه رست کردن را متوقف کنیم، طیفی از رست روشن و متوسط به دست می‌آوریم. باید دقت کنیم که در مناطق مختلف افراد دریافت متفاوتی از درجات رست دارند، رست متوسط برای کسی ممکن است رستی روشن برای دیگری به نظر آید.

قهوه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (2)

 

ویژگی‌های رست‌های روشن و متوسط خوب

خیلی‌ها این ویژگی‌ها را با ویژگی‌های یک قهوه تمام عیار یکی می‌دانند.

شیرین است و نت‌های کاراملی را به جای می‌گذارد. بدنه‌ای متوسط از سنگینی دارد و اسیدیته‌اش نیز متوسط است. عطرش لذت‌بخش است و پس مزه‌ای دل نشین نیز دارد.

راه تشخیص رست خوب از بد

خوب باید خدمت‌تان عرض کنم که راهی ندارید جز اینکه از دست‌های عزیزتان کمک بگیرید. دانه قهوه را لمس کنید و سعی کنید خردش کنید. دانه قهوه‌ای که به خوبی رست روشن یا متوسط شده باشد، به راحتی از محل ترکش باز خواهد شد، اما امان از دانه‌های بدقلقی که خوب رست نشده باشند. آنها سفت هستند مثل سنگ.

آداب نوشیدن قهوه ترک را می‌دانید؟ اینجا از این آداب بریتان گفته‌ایم.

قهوه دارک‌تر کافئین بیشتر؟

بعضی‌ها می‌گویند هر چه قهوه بیشتر رست شود میزان کافئینش کمتر میش ود و تلخی‌اش بیتشر اما بعضی دیگر بر این باورند که میزان کافئین قهوه‌ها با رست متفاوت تفاوت چندانی با هم ندارند.

چرا که کافئین حتی در دماهای بسیار بالا هم مقاومت خوبی از خودش نشان می‌دهد.

دانه قهوه‌های دارک سبک ترند، پس تعداد دانه قهوه دارک برای تهیه یک فنجان قهوه بسیار بیشتر از دانه‌های قهوه روشن برای تهیه همان فنجان قهوه است، پس می‌شود این طور نتیجه گرفت که قهوه دارک در این‌صورت کافئین بیشتری دارد.

قهوه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (2)

قهوه بلوند دیده‌ای؟

بله قهوه‌ها هم بلوند یا موطلایی دارند. گفتیم که قانون از پیش تعیین شده‌ای برای تعیین درجه رست نداریم و ممکن است دریافت آدم‌ها با هم فرق کند. استارباکس برای دسته‌ای از روشن‌ترین قهوه‌هایش از اصطلاح رست طلایی یا بلوند استفاده می‌کند.

قهوه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (2)

قهوه ترک

یکی از انواع قهوه‌های محبوب دنیا، قهوه ترک است که در کشور ترکیه رایج است و یادگاری از زمان امپراطوری عثمانی است.

از نظر بافت، قهوه ترک آسیاب بیشتری شده و حالت پودری دارد درصد برشتگی و رست آن در حدود بیست و پنج تا سی و پنج درصد است و رنگ روشن تری نسبت به قهوه فرانسه دارد. تنها یک قهوه جوش برای دم کردن قهوه ترک کافیست. ارمنی‌ها بسیار این قهوه را دوست دارند و فال قهوه هم با استفاده از قهوه ترک انجام می‌شود.

قهوه فرانسه

یک قهوه جوش و یا موکاپات و دریپ نیاز دارید تا قهوه فرانسه را دم آورید. این نوع قهوه کمی درشت‌تر از انواع دیگر آسیاب می‌شود و شصت تا هفتاد درصد رست می‌شود.

قهوه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ (2)

قهوه اسپرسو

این قهوه هم کمی درشت از حالت پودری و به صورت تجاری عرضه می‌شود. بین شصت و پنج درصد تا هفتاد درصد رست می‌شود. روش رستش به صورتی است که تا حدودی تلخ است و کمی طعم ترشی دارد. دستگاه‌های اسپرسو مخصوص این نوع قهوه طراحی شده است و کافئین زیادی دارد و همین طور طرفداران بیشمار و پر و پا قرص.

دیگر چه دوست دارید از قهوه بدانید به غیر از اینکه قهوه ‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ از نژادهای مختلف؟ روشهای دم کردن و یا آداب و رسوم مربوط به نوشیدنش در کشورهای مختلف؟ هر آنچه را دوست دارید برایمان کامنت بگذارید تا مطالبی درباره‌شان تهیه کنیم.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس