لذت کتاب خواندن، لذت زندگی چندباره

لذت کتاب خواندن
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ الاهه انصاری

شما روزانه چند وعده به ذهنتان غذا می‌دهید؟ بله، ذهن با مطالعه تغذیه می‌شود. لذت کتاب خواندن برای ذهن درست مثل همان لذتی است که با لقمه‌های کباب و قرمه سبزی نصیب زبان هرکسی می‌شود. اما متاسفانه ما ایرانی‌ها به غذای جسم بیشتر از روح اهمیت می‌دهیم. طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، سرانه‌ی مطالعاتی در کشور ما بین ۲ تا ۱۲۰ دقیقه در شبانه‌روز است.  در ادامه با ما همراه باشید تا فواید کتاب خواندن را با یکدیگر مرور کنیم. شما که دوست ندارید روزی با طغیان ذهن برای سوء هاضمه‌ی روحی مواجه شوید؟ شاید همین چند خط شما را با کتاب آشتی داد.

بهترین سالن غذاخوری برای ذهن چه محلی است؟

احتمالا شما هم تصاویری که از کشورهای پیشرفته درخصوص مطالعه منتشر شده است را دیده‌اید. تصاویری که در آن افراد در متروها، پیاده‌روها، پارک‌ها و …. در حال مطالعه‌اند. در صورتی که ما از این زمان برای گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و سرک کشیدن در زندگی سلبریتی‌ها استفاده می‌کنیم. اما بگذارید کمی رویاپردازی کنیم. در یک روز زمستانی که نور آفتاب شما را از خواب بیدار می‌کند، روی میز مطالعه یک لیوان چای، یک اسلایس کیک و یک کتاب جذاب برای مطالعه دارید. مطمئنا این صحنه می‌تواند یکی از رمانتیک‌ترین دکوپاژهای تاریخ سینما باشد. نوشیدن چای یا قهوه می‌تواند به لذت کتاب خواندن بیافزاید. البته که هر مکان آرامی می‌تواند برای کتاب خواندن لذتبخش باشد.

لذت کتاب خواندن

چرا زندگی چندباره را با کتاب خواندن تجربه می‌کنیم؟

زمانی که کتاب می‎خوانیم در جایگاه تمام عناصر داستان قرار می‌گیریم و جزئی از خط روایی می‌شویم، شک می‌کنیم، عاشق می‌شویم، از دست می‌دهیم، می‌میریم و زنده می‌شویم. ما با کتاب خواندن در کالبدهای متفاوتی زندگی می‌کنیم. پس باید این تغذیه‌ی ذهن را جدی بگیریم. به نظر شما چرا مطالعه مثل تغذیه برای ذهن و روح  ضروری است؟ ما مهم‌ترین دلایلمان برای پیشنهاد به کتاب‌خوانی و البته فواید آن ‌را برای شما بیان می‌کنیم. اگر کمی دقت کنید، قطعا شما هم دلایلی برای مطالعه شخصی‌ پیدا خواهید کرد.

 با مطالعه، یک دایره‌المعارف گویا خواهید بود

با مطالعه‌ی بیشتر، دایره‌ی لغات شما  گسترده‌تر خواهد شد و برای بیان جملات کارمان به من و من گفتن نمی‌رسید. لذت کتاب خواندن و آشنایی با کلمات جدید ذهن را به تکاپو می‌اندازد. به این ترتیب می‌توانید فن بیان خود را تقویت کنید و یک سخنران خوب، نه تنها در دورهمی‌های خانوادگی بلکه در حرفه و شغلمان باشید. همه‌ی ما ما این مسئله را قبول داریم افرادی که از کلمات و جملات به نحو احسن استفاده می‌کنند، جذاب‌ترند. پس شانستان را برای جذابیت افزایش دهید.

با کتاب خواندن خواب هفت پادشاه را خواهید دید

کافیست بی‌خوابی کلافه‌تان کرده باشد، همین که یک صفحه از کتاب را باز می‌کنید چشمانتان گرم می‌شود و احتمالابه خوابی عمیق فرو می‎روید. اما جدای از شوخی، مطالعه و کتاب خواندن به بالا رفتن کیفیت خواب کمک خواهد کرد. پس پیشنهاد می‌دهیم ۱ ساعت قبل از خواب به جای استفاده از تلفن همراه، کتاب دلخواهتان را بخوانید و آرامشتان را تضمین کنید.

جلوگیری از آلزایمر با معجزه کتاب خواندن

احتمالا شما هم اکثر کتاب داستان‌هایی که از کودکی خوانده‌اید را هنوز به خاطر دارید. این موضوع دلیل ماورایی ندارد و معجزه هم نیست. با کتاب خواندن ذهن شما به صورت خودکار پیرنگ داستان، شخصیت‌ها و حوادث را به خاطر می‌سپارد. همچنین سرگذشت شخصیت‌ها و جزئی‌ترین حوادث در روند مطالعه‌ی شما تاثیر خواهند داشت و مدت‌ها بعد از اتمام کتاب در ذهنتان باقی خواهند ماند. همین موضوع می‌تواند حافظه‌ی شما را تقویت کرده و از آلزایمر جلوگیری کند.

لذت کتاب خواندن

لذت کتاب خواندن و سرگرم شدن

شاید باورتان نشود ولی کتاب می‌تواند بهترین سرگرمی برای شما باشد. با کتاب خواندن، ذهن و روحتان جذب داستان شده و برای ساعاتی سرگرم خواهید بود. لذت کتاب خواندن به صورت چاپی احتمالا برای بسیاری از افراد چند برابر کتاب‌های الکترونیکی است اما نوع کتاب تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کند. تنوع انتشار کتاب‌ها در قالب کتاب صوتی، کتاب چاپی و الکترونیکی تمام بهانه‌ها را حذف می‌کند. حالا که با فوائد کتاب خواندن آشنا شدید سری به کتاب خانه خود بزنید و همین حالا وعده غذایی ذهنتان را آماده کنید.

یادتان باشد لذت صرف یک لیوان چای و یک اسلایس کیک در کنار مطالعه‌ی کتاب را از دست ندهید. فراهم کردن بهترین کیک را به کیک خونه بسپارید و سری به منوی امروز بزنید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس