مزایای رژیم گیاه خواری چیست؟

گیاه خواری چیست
۶ بهمن ۱۳۹۹ الاهه انصاری

احتمالا شما هم خاطرتان است زمانی اگر کسی گوشت نمی‌خورد چقدر مورد مزمت و تمسخر اطرافیانش قرار می‌گرفت. گویی خوردن گوشت و غذاهای گوشتی یکی از افتخاراتی بود که نصیب هرکس نمی‌شد، اما به مرور زمان فرهنگ گیاه خواری محبوبیت ویژه‌ای میان افراد به دست آورد، به طوری که حالا صحبت کردن از مزیت‌ها و خوبی‌های رژیم گیاه‌خواری نقل هر مجلس است. اما این رژیم گیاه خواری چیست و چه مزایایی دارد؟

رژیم گیاه خواری چیست؟

رژیم گیاه خواری یک سبک تغذیه است که در آن خوردن هر نوع گوشتی ممنوع است! یعنی فرق ندارد گوشت مرغ باشد یا ماهی، گوسفند باشد یا بوقلمون، هرنوع فرآورده‌ی گوشتی در این سبک تغذیه باید حذف شوند. دسته‌ای از گیاه خواران حتی از شیر، فرآورده‌های لبنی، تخم مرغ و … نیز استفاده نمی‌کنند. این افراد در گروه وگان‌ها قرار دارند. اما دلیل این رژیم گیاه خواری چیست؟ گیاه خواران به دلیل حمایت از حقوق حیوانات و برای نشان دادن مخالفتشان از کشتار حیوانات و بهره‌گیری از  آن‌ها از سبزیجات و گیاهان استفاده می‌کنند. احتمالا با شنیدن حذفیات رژیم گیاه خواران نگران سلامتشان شده باشید. خیالتان راحت؛ این رژیم کمک بسیاری به سلامت بدن می‌کند. برخی از مزایای این رژیم عبارت‌اند از:

تناسب اندام با حذف فرآورده‌های گوشتی

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید ارتباط بین کاهش وزن و رژیم گیاه خواری چیست. بررسی‌ها نشان داده‌اند افرادی که گیاه خوارند معمولا شاخص توده‌ی بدنی مناسب‌تری نسبت به سایرین دارند. البته پر بیراه هم نیست. تصور کنید یک گیاه خوار قید تمام غذاهای فست فودی به اصطلاحمان بمبی که پر از چربی است را می‌زند و به جای آن از غذاهایی که فیبر بیشتری دارند استفاده می‌کند. فیبر باعث می‌شود احساس سیری بیشتری داشته باشیم و کمتر احساس گرسنگی کنیم.

همخوانی قلب با خوردن سبزیجات

خوب یا بد باید بپذیریم که گیاه خواران کمتر از گوشت خواران در خطر بیماری‌های قلبی قرار دارند. چرا؟ وجود حبوبات، آجیل، غلات، میوه‌ها و سبزیجات باعث می‌شود سطح قند خون ثابت نگه داشته شود و به همین نسبت سطح کلسترول خون و خطر حمله‌ی قلبی کمتر شود.

رژیم گیاه خواری دشمن سرسخت افسردگی

بله؛ جای تعجب ندارد اما تحقیقات نشان می‌دهند که گیاه خواری در پاکسازی ذهن و داشتن افکار مثبت موثر است. در نتیجه افراد گیاه خوار و بالخصوص وگان‌ها با احتمال کمتری نسبت به سایرین با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

پوستی سالم، ارمغان این سبک زندگی

میوه‌ها و سبزیجات ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان دارند. همچنین به دلیل وجود آب درونشان، به جذب مواد معدنی کمک می‌کنند. با آنتی اکسیدان بالا پوستمان صاف‌تر و دستگاه گوارشمان سرحال‌تر است. در واقع همه فاکتورها در رژیم غذایی گیاه خواری دست به دست هم می‌دهند تا پوستی صاف و سالم داشته باشیم.

خطرات رژیم گیاه خواری

یکی از پرسش‌های افراد این است که معایب رژیم گیاه خواری چیست؟ خب حالا که از مزایای این رژیم برای شما گفتیم، باید از خطرات و آسیب‌های آن هم نام ببریم. کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل B12  و امگا۳ مشکلاتی است که در صورت عدم رعایت رژیم مناسب برایمان به وجود خواهد آمد. برای مثال ما می‌توانیم وعده‌های غذایی‌مان را با چیپس و پفک سپری کنیم. بدون هیچ گوشت و محصولات لبنی! اما آیا این رژیم برای بدنمان مناسب است؟ خیر! در واقع باید به خاطر داشته باشیم که کالری‌های بی‌مصرف در هر نوع رژیمی وجود دارند.

چطور گیاه خوار شویم؟

اولین قدم برای شروع رژیم گیاه خواری چیست؟ برای شروع گیاه‌خواری بهتر است ابتدا جایگزین مناسب مواد معدنی و پروتئین‌های گوشتی را بیاییم و سپس برای پیوستن به جمع گیاه خواران اقدام کنیم. شیطان و وسوسه‌هایش همیشه وجود دارند اما با کمک جایگزین‌ها با توان بدنی بالاتری با این شیطان درونی مقابله می‌کنیم چند نمونه جایگزین برای  فرآورده‌های گوشتی عبارت‌اند از:

  • شیر: شیر سویا، شیر بادام، شیر نارگیل و شیر برنج
  • فرآورده‌های گوشتی: قارچ، پروئتین گیاهی، تمپه و توفو
  • پنیر: سویا، آجیل، کره‌ی گیاهی

در حال حاضر غذاهای گیاهی باب میل و سلیقه‌ی همه‌ی افراد جامعه معرفی می‌شوند. پس اگر حالا که متوجه شدید رژیم گیاه خواری چیست و چه مزایایی دارد، تصمیم گرفتید به جمع گیاه خواران بپیوندید نگران نبود تنوع در این نوع رژیم نباشید. مواد غذایی بدون گوشت و پروتئین‌های گیاهی در حال حاضر قابل دسترسند و خیالتان را برای شروع این سبک زندگی راحت می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید حتما جایگزین مناسبی برای وعده‌های غذایی گوشتی‌تان پیدا کنید. در صورت عدم رعایت این موضوع سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و مزایای این رژیم قابل تضمین نخواهند بود.

در محصولات کیک خونه فرآورده‌های مناسب گیاه خواران وجود دارد. پس همین حالا سری به محصولات بزنید و حودتان را به یک میان وعده جذاب مهمان کنید.

 

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس