ولنتاین روز عشق فرنگی

ولنتاین
۲۳ بهمن ۱۳۹۹ الاهه انصاری

 اگر تا ۱۰ سال پیش با کسی درباره‌ی ولنتاین حرف می‌زدید، احتمالا با یک نگاه متعجب و سوالات پی‌درپی مواجه می‌شدید. حالا اما همه‌ی مردم از پدرها و مادرها گرفته تا دانش آموزان کم سن و سال‌تر این روز را به خوبی می‌شناسند‌. ولنتاین در ایران مرزهای خودش را جابه‌جا کرده و امروزه در کشور ما ترکیبی از روز مادر، روز پدر، تولد، سالگرد ازدواج و … است. در واقع این روز در کشور ما بهانه‌ای برای جشن گرفتن حس زیبای دوست داشتن است. در ادامه‌ی این مطلب تاریخچه‌ی ولنتاین را بررسی می‌کنیم تا بدانیم این روز به چه دلیل روز عشق نام‌گذاری شده است.

روزی روزگاری در روم باستان

در روزگاران قدیم و زمانی که امپراتوری‌های بزرگ مثل روم باستان سلطنت می‌کردند، قوانین بر اساس تصمیمات هر فرمانروا تغییر می‌کرد. مثلاً در زمان یکی از پادشاهان روم به نام کلودیوس ازدواج کردن برای سربازها ممنوع بود. این فرمانروا عقیده داشت که ازدواج کردن تمرکز سربازها را کم می‌کند و آن‌ها بعد از تشکیل خانواده قدرت جنگی کافی برای دفاع از کشور را نخواهند داشت. به همین دلیل بود که اگر سربازی قصد ازدواج داشت به زندان انداخته می‌شد. از آن‌جایی که این سربازها همگی تحت فرمان کلودیوس بودند قدرتی برای اعتراض به قانون نداشتند. اینجا بود که داستان ولنتاین شروع شد.

ولنتاین

والنتین وارد می‌شود

در همین ایام یک کشیش رومی به نام والنتین در کلیسا  فعالیت می‌کرد. احتمالاً از تشابه اسم والنتین و کلمه ولنتاین متوجه ربط این کشیش به تاریخچه‌ی ولنتاین شده‌اید. این کشیش بر خلاف فرمانروایان رومی تفکرات روشنفکرانه‌ای داشت. او به شدت با قانون منع ازدواج کلودیوس مخالف بود. بنابراین تصمیم گرفت که سربازان را با دختر مورد علاقه‌شان به صورت مخفیانه عقد کند. این ازدواج‌های مخفیانه مدتی به همین روش انجام شد و والنتین توانست تعداد زیادی از سربازان را به عقد دختران مورد علاقه‌شان در بیاورد. اما روزگار با این کشیش یار نبود و کلودیوس از این ازدواج‌ها با‌خبر شد. قانون شکنی این کشیش و همکاری سربازان با او کلودیوس را عصبانی کرده بود. طولی نکشید که به دستور فرمانروا، والنتین به زندان افتاد.  

 عشق در روزهای زندان

والنتین که با انجام این عقدهای مخفیانه و به هم رساندن عشاق جوان در بین مردم محبوبیت پیدا کرده بود، مدتی در زندان بود. در این مدت چند باری دختر زندان‌بان را که به دیدن پدر خود می‌آمد از نزدیک دید. اینجا بود که سرنوشت داستان جدیدی برای او رقم زد. خیلی از منابع قدیمی معتقدند که والنتین در زندان عاشق دختر زندانبان شده بود. اما پرونده این عشق خیلی زود برای والنتین بسته شد. کلودیوس حکم اعدام او را صادر کرد. والنتین که دیگر امیدی برای رسیدن به تنها عشق زندگی‌اش نداشت، نامه‌ای برای دختر زندانبان نوشت. روی آن نامه نوشته شده بود: « از طرف والنتین تو»

ولنتاین

شروع جشن گرفتن روز ولنتاین

کشیش والنتین چند روز بعد از نوشتن این نامه اعدام می‌شود. پس از آن مردم به عنوان فدایی عشق از او یاد می‌کنند. از آن زمان مردم در در روز اعدام والنتین به یاد او مراسمی برگزار می‌کردند. این مراسم کم‌کم به نام روز عشق و ولنتاین در بین تمام کشورهای اروپایی مرسوم شد. روز ولنتاین در این ایام دیگر مخصوص روم یا اروپا نیست. تمام جهان این روز را می‌شناسند و آن را جشن می‌گیرند. در حقیقت تمام جهان در روز ولنتاین برای این نعمت بزرگ خداوند، عشق، جشن می‌گیرند و آن را با صدای بلند به گوش هم می‌رسانند.

 آداب و رسوم ولنتاین

همان‌طور که هر جشن و هر سنتی یک آداب و رسوم مخصوص به خود دارد، ولنتاین هم با گرفتن هدیه و شکلات و شیرینی تعریف می‌شود .این هدیه‌ها از یک خرس کوچک پشمالو تا هدایای گران‌بها و عجیب و غریب همگی در کنار یک شیرینی و شکلات جذاب می‌توانند نشانه‌ای از علاقه شما به دیگران باشد. ما در کیک خونه برای ولنتاین امسال پکیج‌های جذابی از انواع شیرینی‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم.

برای جشن گرفتن ولنتاین امسال روی کمک کیک خونه حساب کنید. بسته کوکی قلبی،  بسته‌ی ردولوت و شکلات فندق، بسته‌ی دلبر بسته‌ی دل‌آرا ، بسته‌ی دل‌یار و یا بسته‌ی دل‌شدگان هر کدوم رو می‌تونید به سلیقه خودتون انتخاب کنید و برای کسی که دوستش دارید بفرستید

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس