پیروک چیست و انواع پیروک‌های کیک‌خونه

پیروک چیست
۲۴ آبان ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

پیروک یکی از خوش‌مزه‌های پرطرفدار «کیک خونه» است. اما هنوز ممکن است بعضی‌ها بپرسند پیروک چیست و انواع پیروک‌های کیک‌خونه کدامند.

پیروک چیستپیروک ارمنی از آن مزه‌هایی‌دارد که اگر شیرینی‌خور باشید، محال است خوش‌تان نیاید. اما اگر دقیقا نمی‌دانید پیروک چیست و انواع پیروک‌های کیک‌خونه را نمی‌شناسید، این مطلب برای شماست.

پیروک انواع مختلفی دارد. خوشبختانه یکی از دیگری جذاب‌تر و خوش‌مزه‌ترند. پیروک شیرین، دسر به‌حساب می‌آید و همانی‌ست که کیک‌خونه‌ای‌ها می‌پزند. نوع دیگر پیروک، غذای اصلی است و با سبزیجات پخته می‌شود. ما در این مقاله از وبلاگ‌مان، برای‌تان تعریف می‌کنیم پیروک چیست. بعد هم انواع پیروک‌های کیک‌خونه را دانه‌ به دانه معرفی می‌کنیم.

پیروک چیست؟

پیروک یکی از شیرینی‌های قدیمی ارمنی‌ست. روس‌ها هم پیروک‌ را مال خودشان می‌دانند. البته که باتوجه به پیشینه‌ی تاریخی این دو کشور، تعجبی هم ندارد. این شیرینی شباهت زیادی به پای دارد. برای درست کردنش خمیر لازم است. روی خمیر را با مواد می‌پوشانند. در پایان هم لایه‌ای از خمیر روی مواد می‌گذارند. این لایه معمولا به‌طور کامل روی مواد را نمی‌پوشاند. روی خمیر تخم‌مرغ می مالند تا خوب طلایی شود.

پیروک روسی؛ شایسته‌ی عید سال نوپیروک چیست

آن‌چه در همه‌ی پیروک‌ها مشترک است، خمیر آن است. یکی از خوراکی‌های محبوب روسیه، پیروک سبزیجات است که برای سال نو می‌پزند.

اول ترکیبی از سبزی‌ها، مثل هویج، کلم، شلغم سوئدی، سیر و پیاز آماده می‌کنند. این سبزی‌ها را در تابه تفت می‌دهند تا نرم شود.

برنج پخته، کنسرو سالمون یا سالمون دودی و بیکن سرخ شده هم لازم دارند. زمانی که این مواد آماده شدند، خمیر پای را در ظرفی پهن می‌کنند. برنج پخته را روی خمیر پهن می‌کنند. یک لایه سبزی و یک لایه سالمون و بیکن روی آن می‌چینند. بعد نوبت به لایه‌ی دوم می‌رسد. در آخر یک لایه خمیر پای لازم است. روی خمیر با برس تخم‌مرغ و کره می‌مالند. پیروک حدود یک ساعت در فر می‌پزد تا خمیر آن طلایی و جذاب شود.

خلاصه پیروک روسی غذایی پروپیمان و شیک برای شب سال نو به‌حساب می‌آید. مدل‌ دیگر پیروک کلاسیک روسی، شبیه مدل ارمنی آن است و با مربا یا مارمالاد تهیه می‌شود.

پیروک ارمنی؛ شیرین و دوست‌داشتنیپیروک چیست

کیک مارمالاد یا پیروک ارمنی بسیار شبیه به پیروک کیک‌ خونه است. ببینیم طرز تهیه پیروک چگونه است. کره و شکر را خوب هم می‌زنند. آن را با تخم‌مرغ، وانیل، ماست، آرد و بیکینگ پودر مخلوط می‌کنند. خمیر به‌دست می‌آید. خمیر در قالب تارت پهن می‌شود. اما کمی از خمیر برای روی پیروک می‌ماند.

بعد نوبت مارمالاد است که می‌تواند هر میوه‌ای باشد. اما پیروک زردآلو از همه معروف‌تر است. با بقیه‌ی خمیر، نوارهای باریک درست می‌کنند. روی مارمالاد با این نوارها ضربدر درست می‌کنند. همین ظاهر قشنگ و شیک پیروک است که همه را جذب می‌کند. روی ضربدرها کره و تخم‌مرغ می‌مالند. پیروک راهی فر می‌شود و خوب می‌پزد.

انواع پیروک‌های کیک‌خونه کدامند؟پیروک چیست

«کیک‌خونه» چند مدل پیروک خوش‌مزه دارد که بعضی‌هایش از محصولات فصلی به‌حساب می‌آیند.

پیروک زردآلو؛ دلربا و خوشگل

پیروک زردآلو بین مشتریان کیک خونه خیلی محبوب است. خمیرش را با آرد، کره، شیر و زرده‌ی تخم‌مرغ درست می‌کنیم. روی خمیر هم مارمالاد خانگی زردآلو می‌مالیم. و بعد دوباره با نوارهای خمیری رویش پنجره می‌سازیم. مزه‌ی ترش و شیرین زردآلوها می‌تواند همه‌ی سلیقه‌ها را راضی کند.

بعد از خرید پیروک زردآلو «کیک‌خونه»، می‌توانید تا چهار روز آن را نگهداری کنید. البته اگر طاقت بیاورید و همان روز اول همه را نخورید. این پیروک را در دو سایز متوسط و اسلایس می‌توانید سفارش دهید.

پیروک آلبالو؛ هیجان‌انگیز و خوش‌رنگپیروک چیست

یکی دیگر از انواع پیروک‌های کیک خونه، پیروک آلبالو است؛ دسری خوش‌ آب‌ورنگ که اسمش هم اشتهابرانگیز به‌نظر می‌رسد. پیروک آلبالو کیک خونه با آرد، شیر، زرده‌ی تخم‌مرغ، کره، نشاسته، پنیر ماسکارپونه و البته مارمالاد آلبالو درست می‌شود. مارمالاد را تازه و خانگی در «کیک‌خونه» می‌پزیم.

پیروک‌های «کیک‌خونه» مواد نگهدارنده ندارند. به همین دلیل تازه به‌دست‌تان می‌رسند و تا چهار روز هم سالم می‌مانند. نیازی نیست این پیروک را در یخچال بگذارید. همین که جایش خنک باشد کافی‌ست.

پیروک توت‌فرنگی؛ همه‌پسند و رویایی

اگر در فکر خرید شیرینی آنلاین هستید، پیروک توت‌فرنگی «کیک‌خونه» را از قلم نیندازید. مزه‌ی ملایم این دسر از شکر، زرده‌ی تخم‌مرغ، شیر، کره و آرد می‌آید. مزه‌ی آن هم با مارمالاد توت‌فرنگی کیک‌خونه‌پز کامل می‌شود.

پیروک توت‌فرنگی متوسط برای حدود ۶ تا ۹ نفر کافی‌ست. می‌توانید آن را به‌شکل تک اسلایس هم سفارش دهید.

پیروک را می‌توانید در دورهمی‌ها یا جمع کوچک خانواده‌تان همراه چای، قهوه یا هر نوشیدنی گرمی سرو کنید. پیروک در کنار بستنی هم هیجان‌انگیز می‌شود. یک بار امتحانش کنید.

عکس پیروک و کیک‌های دیگر را ببینید. هر کدام را دوست‌ داشتید، خیلی راحت و بی‌دردسر سفارش دهید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس