چند قدم تا تغییر در سبک زندگی ماشینی

۲۶ تیر ۱۳۹۸ کیک خونه

شما هم از جمله افراد پرکار و پر مشغله هستید که وقت زیادی برای ورزش در باشگاه ندارند؟ اگر جوابتان به این سوال مثبت است، با ما تا انتهای این پست همراه باشید. راهکار کاربردی و هیجان‎انگیزی برایتان آماده کرده ‎ایم:)

زندگی ماشینی و مدرن

به دلیل ماشینی شدن خیلی از کارها و سبک زندگی مدرن، بسیاری از فعالیت‎ های روزانه‎ ی ما در زندگی حذف شده و مثل قدیم مجبور به بیدارشدن‎ های صبح زود و آب و جارو کردن خانه و آماده کردن غذای روزانه، نیستیم. این تغییر سبک از طرفی مثبت بوده و باعث شده که انرژی ما صرف کارهای مهم‎ تر و حیاتی‎ تر شود. اما همین ساده شدن کارها موجب شده تا ما برای انجام حداقل فعالیت‎ های روزانه از ابزارهایی برای یادآوری یا اختصاص دادن زمان خاصی برای ورزش یا انواع فعالیت ‎های بدنی استفاده کنیم. 

بسیاری از ما کارمند های پشت میز‎نشینی هستیم که با خیره شدن به کامپیوتر یا لپ تاپ وظایفمان را انجام می ‎دهیم، و برای رفت و آمد از ماشین‎های شخصی استفاده می‎ کنیم که علاوه بر آلوده‎تر شدن هوا باعث جلوگیری از حداقل فعالیت‎ های روزانه مثل راه رفتن می‎ شود. اما در این بین در بدن ما چه اتفاقی می‎ افتد؟

کارمند- جلسه - مدیر- کار- محیط کار

هر چه کمتر از عضله هایمان استفاده کنیم ضعیف ‎تر می‎ شوند. این روزها که استرس زندگی و محیط کار در شهر‎های بزرگ زیاد شدند، بدن آماده‎ ی سوزاندن پروتئین به جای چربی است تا انرژی مورد نیاز برای متابولیسم روزانه را تامین کند. این مورد باعث می ‎شود تا چربی در بدن ما انباشته شود و مواد غذایی که روزانه مصرف می ‎کنیم جوابگوی نیازهای بدنمان نباشد و به مرور با ادامه‎ ی این شیوه احتمال ابتلا به بیماری ‎های جسمی در ما بالاتر میرود.

وقت تغییره!

همه از فواید ورزش کردن و فعالیت ‎های روزانه به اندازه‎ ی کافی آگاهیم، اما واقعا چند نفر از ما با خواندن مقاله موفق شدند شیوه‎ی زندگیشان را تغییر دهند؟ و روی این تغییر پایدار بمانند؟ در این مقاله قصد نداریم مانند دیگران از فواید ورزش کردن و ضرورت آن برای سلامت جسمانی و روانی صحبت کنیم. بلکه می‎ خواهیم راهکاری را به شما معرفی کنیم تا در چند قدم ساده ولی موثر، ورزش را به زندگی روزانه خود به صورت پایدار برگردانید.

قدم اول

اولین قدم در این تصمیم‎گیری نوشتن روزانه‎ ی فعالیت ‎های شماست. و اینکه انجام هر کدام از این فعالیت ها چه میزان از شما زمان می ‎گیرد؟ از مثال زیر می ‎توانید برای نوشتن استفاده کنید.

من روزانه …….. زمان در محل کارم هستم. 

من روزانه ……..زمان در مسیر خانه و محل کار هستم. 

من روزانه …….. زمان می ‎خوابم.

من روزانه……… زمان به مطالعه/ فیلم/ بازی اختصاص می ‎دهم. 

من روزانه ………زمان آشپزی می ‎کنم. 

من روزانه ………زمان صرف مرتب و تمیز کردن خانه می ‎کنم. 

بعد از لیست کردن زمان‎هایی که در هفته صرف انجام دادن کارهای مختلف می ‎کنید متوجه خواهید شد که چه میزان از زمانتان را از دست داده‎اید  و چه میزان از زمانتان را به صورت بهینه استفاده کرده‎اید. 

مهم‎ترین فاکتوری که به ما کمک می ‎کند در شرایط پر تنش و پرکار امروزی به تمام وجه ‎های زندگی فردی برسیم، برنامه‎ریزی کردن است.

باید بدانید که برای داشتن فعالیت بدنی روزانه‌ی کافی، نیاز نیست که حتما در باشگاه ثبت نام کنید و با استرس زیاد سعی کنید که به موقع در کلاس حاضر شوید. بلکه کافیست بدانید از انجام چه نوع فعالیت هایی لذت می ‏‎برید.

فعالیت‎ های روزانه را می ‎توانید در پیاده‎ روی روزانه از محل کار تا خانه یا شب‎ها در پارک انجام دهید. می ‎توانید شروع کنید به یاد گرفتن یک نوع ورزش مثل شنا، یوگا، ایروبیک و .. که نیاز به حضور در کلاس دارند. یا حتی فعالیت ‎هایی که نیاز به هزینه‎ی زیادی ندارند مثل رقصیدن یا ورزش هایی که می ‎توانید در خانه انجام دهید. 

قدم دوم

قدم دوم بعد از لیست کردن زمانی که در روز صرف می‎کنید، مشخص کردن فعالیت‎هاییست که از انجام آنها لذت می‎برید.

هر کدام از ما ممکن است که چندین نوع از ورزش‎ها یا فعالیت‎ها را دوست داشته باشیم. در این حالت باید هوشمندانه از بین این فعالیت‌ها، یک یا مورد را انتخاب کنیم. 

در زمان انتخاب حتما به فاکتور زمان و هزینه توجه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 قدم سوم، سنگ بزرگ علامت نزدنه :))

 برای شروع سنگ بزرگ برندارید. به این نکته توجه کنید که ذهن علاقه دارد همیشه ما را در حالتی نگه دارد که احساس امنیت می ‎کنیم و هر تغییری می ‎تواند حس عدم امنیت برای ما داشته باشه تا ذهن در مقابل آن واکنش دفاعی نشان دهد. پس برای شروع در هفته دو یا سه روز را به تحرک بدنی اختصاص دهید تا این واکنش دفاعی ذهن را به حداقل برسانید. یادتان باشد که شما فعالیتی را انتخاب کردید که اول از همه دوستش دارید و از انجام آن لذت می ‎برید و دوم، با زمان و پول شما همخوانی دارد. 🙂

 قدم چهارم، تنبلی رو کنار بذارید و شروع کنید. 

بعد از انجام برنامه ‎ای که مشخص کردید به خودتان امتیاز دهید.(این امتیاز‎ها باید بین ۱ و ۳ و ۵ باشند.)

  • چقدر از انجام آن فعالیت لذت بردید؟                                      1 3 5
  • چقدر احساس می ‎کنید که سرحال تر و پر انرژی تر شدید؟         1 3 5 
  • چقدر از انجام این فعالیت احساس رضایت می ‎کنید؟                 1 3 5 

بعد از هفت روز که این برنامه را پیش ببرید، دید واضحی نسبت به خودتان و فعالیتی که انتخاب کردید پیدا می ‎کنید و این دید به شما کمک می‎ کند تا در صورت درست بودن، این روند را ادامه دهید و به مرور آن را افزایش دهید و در صورت نامناسب بودن، متوجه خواهید شد که چه مشکلی وجود داشته. 

در مقاله‎ های بعدی از انواع ورزش ‎هایی که می‎ تواند مورد علاقه‎ی شما باشد بیشتر خواهیم گفت و شما را با آن ‎ها آشنا می ‎کنیم. در کنار همه‎ ی موارد گفته شده، به موادغذایی که مصرف می‎کنید و کیفیت و میزان سلامت آن ها دقت کنید. سلامتی نعمت بزرگی و ارزشمندی است که باید برای حفظ آن تلاش کنیم.  

موفقیت- سلامتی- تلاش

در وبلاگ کیک خونه می‎توانید مطالب متنوع و جذابی در حوزه‎های مختلف از انواع رسپی و نوشیدنی گرفته تا سفر و سرگرمی و … بخوانید.

نظر خود را راجع به این مطلب در دیدگاه کابران بنویسید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس