کرونا و سلامت روان؛ دل‌مشغولی این روزهای ما

کرونا و سلامت روان
۱۷ آذر ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

یک سالی‌ست که ویروس کرونا زندگی ما را تغییر داده. کرونا و سلامت روان ارتباط نزدیکی دارند. تغییر سبک زندگی، اثر زیادی بر روحیه‌ی ما داشته. ما در کیک‌خونه از کرونا و سلامت روان برای‌تان نوشته‌ایم.

زمانی که حرف از کرونا و سلامت روان باشد، یاد همه‌ی چیزهایی می‌افتیم که یک سالی‌ست از دست داده‌ایم. همه‌ی جزییاتی که به زندگی ما معنا می‌دادند. دورهمی‌های گرم آخر هفته با خانواده یا دوستان؛ فنجانی قهوه که در کافه‌ی موردعلاقه‌مان می‌نوشیدیم؛ خرید و گشت‌وگذار در بازار و مرکزخریدهای مدرن؛ یا سفر‌های دور و نزدیک که ما را از روزمرگی دور می‌کرد.

تعجبی ندارد که پزشکان می‌گویند همان‌قدر که باید فاصله‌ی اجتماعی و ماسک زدن را جدی بگیریم، باید به‌فکر سلامت روان و حفظ روحیه هم باشیم.کرونا و سلامت روان

جمله‌ی نخ‌نمایی هست که همه شنیده‌ایم. این که انسان موجودی اجتماعی‌ست. اما احتمالا هرگز در زندگی‌مان به‌ این خوبی مفهومش را درک نکرده بودیم.

قرنطینه‌های طولانی مردم را در همه‌ی کشورهای دنیا را خسته کرده. در خیلی از افراد باعث افسردگی شده. ما دقیقا نمی‌دانیم قرنطینه و این ویروس نامهربان تا چه زمانی در زندگی‌هامان وجود خواهند داشت. اما، یک موضوع روشن و آشکار وجود دارد. این‌که باید مراقب روح و روان‌مان باشیم. باید از خودمان درمقابل اثر کرونا بر روح و روان مراقبت کنیم.

در زندگی نرمال و عادی، نیازی نیست آگاهانه تلاش کنیم معنای زندگی فراموش‌مان نشود. اما در شرایط ویژه‌ی کنونی، بهتر است آگاهانه بعضی کارها را وارد روتین و زندگی روزمره‌ کنیم. نمی‌شود با عزیزی برای دیدن فیلمی جذاب به سینما برویم؛ جشن تولد بگیریم یا برای مسافرت برنامه‌ریز کنیم. اما خوشبختانه راه‌های جذابی وجود دارد که بتوانیم در دوران کرونا مراقب سلامت روح و روان‌مان باشیم:

۱- به رشد شخصی فکر کنیمکرونا و سلامت روان

قرار نیست کار بزرگ یا عجیبی انجام دهیم. ممکن است به سلامت پوست‌مان اهمیت دهیم. هر شب و صبح پوست‌مان را بشوییم و مرطوب‌کننده بزنیم. شاید بخواهیم روز ۱۰ دقیقه حرکت‌های کششی انجام دهیم. شاید هر شب قبل از خواب دو یا سه جمله از زبان تازه‌ای را یاد بگیریم.

درنهایت قرار نیست ورزشکار شویم، یا این‌که بعد از دو ماه به زبان جدید حرف بزنیم. قدیمی‌ها هم یک چیزی می‌دانستند که می‌گفتند: «سنگ بزرگ علامت نزدن است». اما با قرار دادن هدف‌های کوچک هفتگی، می‌بینیم که عادت‌های خوب زیادی وارد زندگی‌مان می‌کنیم.

۲- زندگی‌مان را مدیریت می‌کنیمکرونا و سلامت روان

زمانی که به کرونا و سلامت روان فکر می‌کنیم، یاد بی‌نظمی‌های زندگی تازه می‌افتیم. آنهایی که دورکار شده‌اند، سخت می‌توانند روزشان را مدیریت کنند. خوشحال باشیم که این کار شدنی‌ست. ما می‌توانیم حتا زمانی که تمام مدت در خانه هستیم، نظم خوبی به کارهای‌مان بدهیم.

با گام‌های کوچک و ساده پیش می‌رویم. مثل تنظیم ساعت بیدار شدن. روز را خوب شروع می‌کنیم تا ادامه‌اش را خوب مدیریت کنیم. با لباس خواب پشت میز کار نمی‌نشینیم. شانه‌ای به مو می‌زنیم. مسواک و کمی میک‌آپ را فراموش نمی‌کنیم. خلاصه خواب‌آلودگی را کاملا کنار می‌گذاریم تا به همه‌ی برنامه‌های روز برسیم. برای خودمان زنگ تفریح، کمی فعالیت بدنی و ناهار مفصل هم درنظر می‌گیریم.

۳- ارتباط با دیگران را حفظ می‌کنیمکرونا و سلامت روان

کرونا و سلامت روان ذهن خیلی از ما را مشغول کرده. همه دوست داریم روحیه‌ی خوبی داشته باشیم؛ اما دلتنگ مهمانی‌ها شده‌ایم.

درست است که در دوران قرنطینه جمع شدن با خانواده و دوستان منطقی به‌نظر نمی‌رسد. ولی ما با دیگران قطع رابطه نمی‌کنیم. در طول هفته برای تماس تصویری با افراد خانواده و دوستان زمان می‌گذاریم. در شبکه‌های اجتماعی، از راه ایمیل، پیام یا تماس تلفنی با نزدیکان‌مان در تماس می‌مانیم.

۴- هیچ چیز جای ورزش را نمی‌گیردکرونا و سلامت روان

همه‌ی ما ورزشکار نیستیم و شاید پیش از پاندمی هم چندان اهل ورزش نبودیم. اما یادمان هست که زمان بیشتری را بیرون از خانه می‌گذراندیم. کمتر آنلاین خرید می‌کردیم و پیاده‌روی و فعالیت بدنی بیشتری داشتیم.

اگر قرار بود یک روزی ورزش را به زندگی‌مان بیاوریم، همین امروز است. اگر خواننده‌ی وبلاگ کیک‌خونه هستید، حتما اینترنت دارید و به شبکه‌های اجتماعی مختلف دسترسی دارید. خوشبختانه صفحه‌های زیادی پیدا می‌شود که حرکت‌های ساده ورزشی را آموزش می‌دهند.

شاید از روزهای مدرسه حرکت‌های کششی را به‌خاطر داشته باشیم. هیچ کاری از دست‌مان برنیاید، دو درجا دیگر نه تخصص می‌خواهد و نه تجهیزات. موزیک پرانرژی روشن می‌کنیم. پرده را کنار می‌زنیم. لباس راحت می‌پوشیم و در جا می‌دویم؛ حتا ۱ دقیقه هم عالی‌ست.

۵- امیدمان را نگه می‌داریمکرونا و سلامت روان

واقعیت این است که ما در تجربه قرنطینه و بیماری تنها نیستیم. زمانی که یادمان باشد بیشتر کشورهای دنیا وضعیت مشابهی دارند، احساس تنهایی نمی‌کنیم. این روزهای سخت و پر از نگرانی می‌گذرند. در پایان ما سالم می‌مانیم و دوباره روزهای پر از فعالیت و انرژی را از سر می‌گیریم.

اگر می‌خواهید روزتان را بسازید، به برش کیک تازه با مزه‌ی خانگی فکر کنید. شاید هم دسر دیگری که با چای صبحانه یا عصرانه بخورید. این‌جا ببینید و آنلاین بخرید.

نظرات کاربران

0 Call Now Buttonتماس