کیک باقلوایی زعفرانی؛ مزه هیجان انگیز دسر ایرانی

کیک باقلوایی زعفرانی
۲۵ شهریور ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

کیک باقلوایی زعفرانی از آن مدل کیک‌هایی‌ست که مزه‌ی دسر ایرانی را دارد. هل، گلاب و زعفران حسابی آن را خوش‌بو و خوش‌مزه می‌کند.

مزه‌ی کیک باقلوایی زعفرانی (Persian Saffron Baklava Cake) دلپذیر و فراموش‌نشدنی‌ست. تنها یک چیز کم دارد؛ یک لیوان چای تروتازه. که آن هم حتما در خانه‌تان پیدا می‌شود. اگر باقلوا دوست داشته باشید، حتما از کیک باقلوایی هم خوش‌تان خواهد آمد.

باقلوا دسر شیرینی‌ست که هوش از سرتان می‌برد. ترکیه‌ای‌ها مدل سنتی‌اش را مال خودشان می‌دانند. آشپزهای یونانی می‌گویند باقلوای سنتی از کشور آنها آمده. لبنانی‌ها باقلوای خودشان را دارند.

خلاصه، نمی‌دانیم اولین بار کدام کشور این دسر بی‌نظیر را پخته. اما مدل ایرانی آن در بیشتر قنادی‌ها پیدا می‌شود و خیلی پرطرفدار است.

باقلوا  از لایه‌های خمیر فیلو درست می‌شود. در آن یک عالمه مغز و عسل هم هست. در طرز تهیه‌ی‌ آن پسته، بادام، فندق، گلاب و دارچین می‌بینید. اما راستش را بخواهید، درست کردنش کمی سخت است.

کیک باقلوایی زعفرانی، همان عطر و شیرینی را دارد. درعوض راحت و بی‌دردسر آماده می‌شود. . ما هم طرز تهیه این کیک را برای‌تان انتخاب کرده‌ایم.

۱- مواد لازم برای پختن کیک باقلوایی زعفرانی کدامند؟

کیک باقلوایی زعفرانی
آرد ۲ پیمانه
تخم‌مرغ ۳ عدد
شکر ۱ پیمانه
شیر ۲/۳ پیمانه
روغن ۳/۱ پیمانه
وانیل ۴/۱ قاشق چای‌خوری
بیکینگ‌پودر ۲ قاشق چای‌خوری
پودر نارگیل ۲/۱ پیمانه
زعفران دم‌کشیده ۲ قاشق غذاخوری

۲- شروع هر کیکی با روشن کردن فر است

کیک باقلوایی زعفرانیقبل از این‌که دست به‌کار شوید، فر را روشن کنید. دمای مناسب کیک باقلوایی، ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد است. تا شما مایه‌ی کیک را آماده کنید، فر هم داغ و آماده شده.

قالب کیک را با روغن چرب کنید. کف و دیواره‌های قالب که چرب شد، کمی آرد الک‌شده در آن بپاشید.

۳- مایه کیک باقلوا را چطور درست کنیم؟

کیک باقلوایی زعفرانیاول نوبت تخم‌مرغ‌هاست. کاسه‌ی بزرگی بردارید. تخم‌مرغ‌ها را خوب بشویید و خشک کنید. آنها را دانه‌دانه در کاسه بکشنید. وانیل را که اضافه کردید، همزن روشن می‌شود. خودتان را برای هم زدن طولانی آماده کنید. قرار است تخم‌مرغ‌ها به رنگ روشن درآیند و حجم‌شان دو برابر شود.

حالا کم‌کم شکر را به مایه اضافه کنید. وقتی خیال‌تان راحت شد که خوب قاتی شدند، نوبت روغن و شیر است. شیر را مستقیم از یخچال در مایه نریزید. خوب است از قبل بگذارید در دمای اتاق بماند.

۴- نوبت مواد خشک است

کیک باقلوایی زعفرانیظرف دیگری بردارید و آرد را الک کنید. بیکینگ‌پودر را هم روی الک بریزید. می‌ماند پودر نارگیل. حالا این مخلوط خشک را با مایه اضافه کنید. نیازی نیست طولانی هم بزنید. همین‌که مواد با هم مخلوط و یک‌دست شدند، مایه آماده است.

قالب‌تان که قبلا آماده کرده‌اید. مایه‌ی کیک باقلوا را در قالب بریزید و راهی فر کنید. حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد تا خوب بپزد. با فرو کردن خلال دندان در کیک، از پختنش مطمئن شوید. کیک پخته به خلال نمی‌چسبد. کیک را از فر درآورید. حدود ۱۰ دقیقه‌ که بماند، خنک می‌شود. می‌توانید آن را از قالب جدا کنید.

۵- نوبت شربت روی کیک رسیده

کیک باقلوایی زعفرانی۱ لیوان آب و ۱ لیوان شکر را در قابلمه‌ای بریزید. حدود ۱۰ دقیقه که جوشید، زعفران و ۴/۱ قاشق چیا خوری پودر هل را اضافه کنید. آخرین چیزی که وارد شربت می‌شود، کمتر از نصف لیوان گلاب است. شربت را خاموش کنید و بگذارید سرد شود.

۶- کیک باقلوای زعفرانی آماده شد

کیک باقلوایی زعفرانیلحظه‌ی قشنگ پخت این کیک زمانی می‌رسد، که هم کیک سرده شده و هم شربت. حالا باحوصله شربت را روی کیک بریزید. صبر کنید تا شربت خوب به خورد کیک برود.

پودر پسته بهترین گزینه برای تزئین روی شربت است. از پودر نارگیل یا هر مغز دیگری هم می‌توانید استفاده کنید.

معمولا کیک باقلوایی را به شکل لوزی یا مربع برش می‌زنند. دیگر این شما و یک فنجان چای داغ همراه با کیک باقلوایی.

۷- نکته‌های پایانی کیک باقلوایی زعفرانی کدامند؟کیک باقلوا

  • اندازه‌ی پودر نارگیل به سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. می‌توانید آن را کم کنید.
  • بعضی‌ها کمی پودر دارچین به آرد می‌زنند. شما هم می‌توانید.
  • قبل از این‌که شربت را روی کیک بریزید، منتظر سرد شدن کیک بمانید. اگر کیک داغ باشد، ممکن است حالت خمیری به خودش بگیرد.
  • غلظت شربت بسته به سلیقه‌ی شماست. ما که غلیظ دوست داریم. اما شما دست‌تان باز است.
  • شاید بدتان نیاید کمی از پودر بسته را در مایه‌ی کیک بریزید. برای این‌کار پسته را حسابی خرد کنید.

می‌دانستید کیک‌های «کیک خونه» را می‌توانید آنلاین بخرید؟ منوی کیک و شیرینی را این‌جا ببینید.

نظرات کاربران

0 تماس