یوگا برای کاهش استرس کمک ‌مان می‌کند؟

یوگا برای کاهش استرس
۲ اسفند ۱۳۹۹ فرزانه مجتهد

یوگا و کاهش استرس؟ به نظر شما یوگا می‌تواند راهکاری برای کاهش استرس و حکم فرمایی آرامش بر زندگیمان باشد؟

بیایید کمی در این‌باره جستجو کنیم.

یوگا برای کاهش استرس

یوگا، ورزش یا فرهنگ؟

کمتر کسی پیدا می‌شود که این روزها نامی از یوگا نشنیده باشد و وارد حرفها و بحث‌های گوناگون پیرامونش نشده باشد و بعضی‌ها هنوز هم یوگا را تنها به عنوان نوعی ورزش می‌شناسند.

بعضی‌ها هم فکر می‌کنند یوگا محدود به یک سری حرکات کششی خاص است و برای گرفتن عکس‌های اینستاگرامی در مناظری زیبا با مت مخصوص یوگا کاربرد دارد.

اما آنهایی که علاقه بیشتری نشان داده‌اند و کمی در این باره جستجو کرده‌اند می‌دانند یوگا فراتر از این حرفهاست. یوگا را می‌توان به نوعی مکتب فلسفی دانست، مجموعه از قوانین و اصول که به نوعی فرهنگ زندگی را برای یوگی مشخص می‌کند.

یوگا سبک‌های متفاوتی دارد و هر کدام اصول مخصوص به خود را دارند اما به طور کلی تمامی سبک‌ها به نوعی از حرکات فیزیکی، رژیم غذایی، رفتاری و حتی تنفسی می‌پردازند.

روز سخت و شلوغ را با نوشیدن یک فنجان قهوه و نوش جان کردن اسلایسی از کرامبل سیب تمام کنید. کرامبل سیب اینجاست.

یوگا اندازه تو

یوگا برای هر کسی هر آنچه را که طلب کند به ارمغان می‌آورد، شاید بعضی‌ها تنها حرکات فیزیکی‌اش را دنبال کنند و به دنبال افزایش استقامت و انعطاف بدنشان باشند. بعضی‌ها هم اصول و فرهنگ یوگا را وارد زندگی‌شان می‌کنند.

وقتی طبق اصولی منطقی و طبیعی، بدنتان را پرورش دهید، نفس بکشید و غذا بخورید و از بعضی کارها منعش کنید، فکر می‌کنید تاثیری روی استرستان نخواهد داشت؟

با یوگا ذهنتان را ورزش دهید

وقتی در حرکات یوگا عمیق شوید، تاثیر شگرف آن را بر ذهن و افکارتان خواهید دید. برای لحظه‌ای هم که شده متمرکز می‌شوید و فشار را از روی خودتان بر می‌دارید. آساناها به روش‌های مختلف استرس را از بدن خارج می‌گنند و به اندام‌ها کمک می‌کنند تا قرار پیدا کنند.

 هشت حرکت مختلف یوگا را با هم مرور می‌کنیم که به کاهش استرس کمک می‌کنند.

یوگا برای کاهش استرس

پوزیشن بچه بالاسانا Balasana – Child’s Pose

به یاد دوران بچگی‌تان بیفتید، به درون خودتان فرو روید و آرام بگیرید. پ. زیشن بچه از پایه‌ای‌ترین حرکات یوگاست، با کشش پشت درد را در این قسمت از بین می‌برد و به سیستم عصبی کمک می‌کند.

یوگا برای کاهش استرس

خم شدن به جلو در حالت ایستاده آتاناسانا Uttanasana -Standing Forward Bend

با این حرکت انتقالی، عضلات عقب ران hamstrings، ران و کفل hip را منبسط کنید. از شر استرس‌ها و خستگی رها شوید. جریان خون در بدنتان تغییر می‌کند، مخصوصا زمانی که کمی زانوها را خم می‌کنید.

رنگینک مثل آبی بر آتش استرس هاست. روز را رنگی می‌کند و خیال را راحت. از اینجا سفارش دهید.

یوگا برای کاهش استرس

حرکت عقاب  گاروداسانا Garudasana-Eagle Pose

اگر بخواهید مثل یک عقاب باشید، نیاز دارید تا برای حفظ تعادلتان تمرکز بالایی داشته باشید و خوب به همین راحتی استرس‌ها تنهایتان می‌گذارند. دست‌ها و پاهایتان حس خوشی را تجربه می‌کنند. و تنش از طریق پشت، شانه‌ها و پاها از بدنتان خارج می‌شود.

یوگا برای کاهش استرس

حرکت جسد ساواسانا Savasana-Corpse Pose

از اسمش پیداست، مانند یک جسد به پشت روی زمین بخوابید و خود را رها کنید و چند دقیقه‌ای همین طور باقی بمانید. بدنتان پاسخی که خواهد داد جز آرامش چیزی نخواهد بود.

یوگا برای کاهش استرس

حرکت بالا گذاشتن پاها روی دیوار  ویپاریتا کارانی Viparita Karani -Legs-Up-The-Wall Pose

این بار شما به قلبتان خون برسانید. روی زمین دراز بکشید و پاهایتان را به سمت بالا روی دیوار قرار دهید. دردها از بین می‌روند و آرام می‌شوید.

 

حرکت گربه – گاو  مارجاریاسانا Marjaryasana -Cat-Cow Pose

این حرکت فشار را از روی بخشی از کمرتان که بیشترین استرس را تحمل می‌کند بر می‌دارد. با تمرکز بر حرکت و تنفستان عملکردتان را بالا ببرید.

یوگا برای کاهش استرس

پوزیشن پل ستو باندها ساراوانگاسانا – Bridge Pose

کافیست با بدنتان یک پل بسازید و با تنش‌ها سردردها و دردهای ناحیه پاها و عضلات سرینی خداحافظی کنید.

پوزیشن دلفین Dolphin Pose

به سمت پایین که قرار بگیرید به طرز شگفت آسایی حالتان بهتر می‌شود. این حرکت شبیه به حرکت downward  dog است ولی باید ساعدتان را روی زمین بگذارید. با برعکس کردن بدنتان و قرار دادن ساعد روی زمین و تمرکز روی کشش عمیق پشت بدنتان می‌توانید استرس و اضطراب را کاهش دهید.

شما حرکت دیگری از یوگا سراغ دارید که به کاهش استرس و فشارهای عصبی روزانه کمک کند؟ حتما در‌بخش وبلاگ کیک خونه برایمان کامنت بگذارید.

نظرات کاربران

0 تماس