۱۰ ترفند کیک‌خونه برای خانه‌ تکانی آسان و سریع

خانه تکانی آسان و سریع
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ مهتاب خسروشاهی

دانستن ترفندهای خانه ‌‌تکانی آسان و سریع، به درد روزهای شلوغ اسفند می‌خورد. ما که نفهمیدیم چرا اسفند و روزهای پیش از نوروز در چشم به‌هم زدنی تمام می‌شود! اگر شما هم پیش از عید زمان کم می‌آورید، به ترفندهای خانه‌ تکانی آسان و سریع نیاز دارید.

خانه‌ تکانی آسان و سریع به این معنی نیست که همه‌ی کارها در نصف روز انجام می‌شوند. معمولا گوشه و کنار خانه وسایل به‌هم ریخته یا خاک گرفته فراوان است. خیلی از کارها را به خانه‌ تکانی شب عید موکول می‌کنیم. اما واقعیت این است که وظایف روزانه‌ ما تعطیل نشده‌اند و وقت آزاد زیادی نداریم. پس چه کار کنیم که خانه تکانی آسان و سریع پیش برود؟ ترفندهای خانه تکانی شب عید را با کیک‌خونه بخوانید.

۱- فهرست تهیه کنیدخانه تکانی آسان و سریع

خانه تکانی سریع و آسان بدون برنامه‌ریزی عملی نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم یک روزی که روی مبل لم داده‌اید و چای داغ در دست‌تان گرفته‌اید، کاغذ بردارید.

همه‌ی فضاهای خانه را در ذهن‌تان بررسی کنید. کمد دیواری، کف‌پوش، پرده، کابینت آشپزخانه، کتاب‌های کتاب‌خانه، سرویس بهداشتی، همه را دانه به دانه روی کاغذ بنویسید. کارها را به جزییات زیاد تقسیم کنید. نوشتن کاری مثل «مرتب کردن کمد» کمکی به شما نمی‌کند. بهتر است به‌جای آن بنویسید: «بسته‌بندی لباس‌هایی که دیگر نمی‌پوشیم؛ جمع‌ کردن لباس‌هایی که مناسب فصل بهار نیست؛ مرتب کردن لباس‌های باقی‌مانده.» به این ترتیب، زمانی که کار می‌کنید، با پایان هر مرحله یک «تیک‌» دلربا روی کاغذ‌تان می‌زنید. این کار از نظر ذهنی کمک می‌کند مدام احساس موفقیت و پایان کار را تجربه کنید.

۲- وسایل مورد نیاز را بخرید و آماده کنیدخانه تکانی آسان و سریع

هر کاری به ابزار نیاز دارد. خانه‌ تکانی سریع و آسان هم بدون تعدادی شوینده، پاک‌کننده و پارچه‌های مختلف انجام نمی‌شود. وسایل را بررسی کنید. شاید شیشه‌ پاک‌کن در حال تمام شدن است و برای پاک کردن همه‌ی وسایل شیشه‌ای کافی نیست. خلاصه همه چیز را از قبل بخرید و کنار هم بچینید.

۳- خانه‌ تکانی سریع و آسان بدون برنامه‌ریزی، هرگز!خانه تکانی آسان و سریع

شما هم زمانی که به خانه تکانی فکر می‌کنید، به‌نظرتان می‌رسد با انبوهی از کارهای زمان‌بر روبه‌رو هستید؟ همین موضوع باعث نمی‌شود تمیزکاری را تا روزهای آخر به‌تعویق بیندازید؟ امسال متفاوت عمل کنید. روزی نیم تا یک ساعت را به پروژه‌ خانه تکانی نوروزی اختصاص دهید.

با کاغذ و قلم در آشتی باشید. از روی فهرست کارها، هر کدام را به یک روز هفته اختصاص دهید. کارهای کوچک را در طول هفته انجام دهید. کارهایی که زمان بیشتری نیاز دارند، برای آخر هفته بگذارید. هر قدر شلوغ باشید، می‌توانید دو طبقه از کتابخانه را گردگیری کنید. مرتب کردن دو کشو از کابینت بیشتر از نیم ساعت زمان نمی‌برد.

خلاصه با تقسیم کار به روزهای مختلف، نه تنها خسته نمی‌شوید، هر روز احساس موفقیت از انجام کاری را تجربه می‌کنید. تمیزکاری را به کاری سرگرم‌کننده و جذاب تبدیل کنید. کاری که همه‌ی افرادی خانه در آن شریکند و هر کسی کاری به‌عهده دارد.

۴- آخر هفته بار بیشتری بردارید

ترفندهای خانه تکانی عید

کارمند باشید، خانه‌داری یا مشغول درس و مشق، آخر هفته زمان آزادتری دارید. کارهای سخت و وقت‌گیر را در دو روز پایان هفته انجام دهید. پیشنهاد ویژه‌ی ما این است که بعضی کارها را اتاق به اتاق پیش نبرید! برای نمونه، کف همه‌ی خانه را در یک نوبت تمیز کنید. از ورودی تا آخرین اتاق. یک بار وسایل موردنیازش را آماده می‌کنید. جابه‌جا کردن مبل و میز و صندلی، در یک روز اتفاق می‌افتد. یک روز همه‌ی شیشه‌های خانه را پاک کنید. شک نکنید که کارها به این ترتیب ساده تر می‌شود.

۵- از مرتب کردن شروع کنیدخانه تکانی آسان و سریع

اگر پیش از هر کاری کف خانه را تمیز کنید، باز هم کثیف خواهد شد. پس بهتر است از مرتب کردن وسایل کارتان را آغاز کنید. کشوها، کمدها، کابینت‌ها، کتاب‌خانه و خرده‌ریزه‌ها را سر و سامان دهید. زمانی که فضاهای ذخیره‌سازی منظم می‌شوند، می‌بینید که روح‌تان تازه می‌شود و برای ادامه‌ی کار انرژی می‌گیرید.

۶- گردگیری کنیدخانه تکانی آسان و سریع

خانه‌ها معمولا هر هفته گردگیری و تمیز می‌شوند. اما گاهی عجله داریم و گوشه‌ها را نادیده می‌گیریم. یکی از ترفندهای خانه تکانی، توجه به گوشه‌ و کنارهاست. گوشه‌ی دیوار، گوشه‌ی کمد، و اطراف پنجره‌ها اغلب خاک و دوده می‌گیرد. وسایل دکوراتیو، چراغ‌ها و کتاب‌ها بعد از گردگیری نو می‌شوند و جلوه‌ی تازه‌ای پیدا می‌کنند.

۵- سرویس بهداشتی و حمام را دریابیدخانه تکانی آسان و سریع

دوش حمام از آن جاهایی‌ست که گاهی فراموش می‌شود. متوجه شده‌اید که بعضی از سوراخ‌های سر دوشی گرفته و در آن رسوب جمع شده؟ مخلوط آب و سرکه درست کنید و همه را روبه‌راه کنید. پرده‌ی حمام را آخرین بار کی شسته‌اید؟ الان وقتش رسیده. قرار دادن شمع سفید یا هر وسیله دکوراتیو دیگر در دستشویی، تنوع خوبی‌ست. اگر دستشویی پنجره‌ی نورگیر دارد، با گلدانی کوچک جلوه می‌گیرد.

۶- آینه‌ها و شیشه‌ها برق می‌زنندترفندهای خانه تکانی عید

هیچ‌کس دوست ندارد آسمان را لکه‌لکه ببیند. آسمان که هیچ، صورت خودمان را هم نمی‌خواهیم پر از لکه و نقطه ببینیم. پاک کردن شیشه‌ها و آینه‌ها روح خانه را جلا می‌دهد. نور بیشتری به خانه می‌تابد. آسمان آبی‌تر می‌شود. صورت‌مان هم براق و قشنگ‌تر دیده خواهد شد.

۷- جاکفشی از قلم نیفتدترفندهای خانه تکانی عید

بعضی کارها فراموش نمی‌شود. مثل جارو زدن کف خانه. جاکفشی از آن جاهایی‌ست که تمیز کردنش خیلی مهم است. امسال باوجود ویروس کرونا، باید توجه بیشتری به بهداشت محیط جاکفشی و کفش‌ها بکنیم. بعد از دستمال کشیدن و ضدعفونی کردن جاکفشی، همه‌ی کفش‌ها باید تمیز شوند. درست است که دور هم جمع نمی‌شویم. ولی هر بار که پای‌مان را از خانه بیرون می‌گذاریم، کفش‌مان از تمیزی می‌درخشد.

۸- فهرست‌ را بازبینی کنیدترفندهای خانه تکانی

ممکن است بعضی کارها را در لیست ننوشته باشید. هنگام خانه‌ تکانی چشم‌تان به موارد تازه‌ای روشن می‌شود که باید به‌داد‌شان برسید. همه را به فهرست اضافه کنید تا فراموش نشوند. مرتب کردن داروها و یادداشت‌ها، عوض کردن خاک گلدان‌ها، دسته‌بندی اسباب‌بازی بچه‌ها و هر کار دیگری را به لیست اضافه کنید.

۹- از بیرون خانه غافل نشویدترفندهای خانه تکانی

نکند در ورودی خانه، اطراف زنگ  و البته ماشین از قلم بیفتند. بعد از تمیز کردن اطراف در، چهارچوب در، زنگ و آن حوالی، سری به ماشین بزنید. اگر زمان رفتن به کارواش را ندارید، با جارو برقی و دستمال به داد ماشین برسید. خرده‌ریزه‌های بیسکوییت، لکه‌های روی شیشه و چراغ‌ها، همه را تمیز کنید و برق بیندازید.

۱۰- تکلیف انباری را روشن کنیدترفندهای خانه تکانی

در بیشتر آپارتمان‌ها، انباری بیرون از خانه قرار گرفته. خواه انباری در پارکینگ ساختمان باشد یا درون خانه، یک روز برای آن زمان بگذارید. قفسه‌بندی، استقاده از طبقه‌های چوبی یا فلزی و فهرست برداشتن از هر چه در انباری دارید، سر و سامان حسابی به آن می‌دهد.

از همین امروز دست به‌کار شوید و در چندین مرحله، خانه را برای رسیدن بهار آماده کنید. بعد یک دسته گل بخرید و در گلدان بگذارید. خستگی از تن‌تان درمی‌آید. یک قوری چای دم کنید. یک ظرف کیک یا شیرینی روی میز بگذارید و به چیدن هفت‌ سین فکر کنید.

می‌دانید که کیک‌خونه همه‌ی کیک و شیرینی‌هایش را روزانه می‌پزد و آنلاین سفارش می‌گیرد. دست به‌کار شوید و همین امروز سهم کیک‌تان را از این دنیا بگیرید!

نظرات کاربران

0 تماس