در حال بارگذاری فایل ...
اپ کیک خونهدسترسی آسان‌تر

می‌دانید هوگه چیست؟ هوگه یکی از واژگانی‌ست که چند سال گذشته دهان به دهان می‌چرخد. توجه خیلی‌ها به این مفهوم جلب شده و می‌خواهند بدانند سبک زندگی هوگه چیست. با «کیک‌خونه» همراه باشید.

هوگه چیست

هوگه یا هیگَه، واژه‌‌ی دانمارکی‌ست که برای خیلی‌ها آشنا به‌نظر نمی‌رسد. برای آن معادل دقیقی در زبان‌های دیگر، ازجمله فارسی، پیدا نمی‌کنیم. شاید نزدیک‌ترین واژه به آن «دنج» و «راحت» باشد. اما مفهوم آن فراتر از این حرف‌هاست.

اگر کنجکاو شدید بدانید هوگه چیست،‌ باید بگوییم مفاهیمی مثل سلامتی، راحتی، رضایت و رفاقت را در دل خودش دارد.

معنی هوگه چیست؟

هوگه چیست

هوگه درواقع یک جور سبک زندگی‌ست که از دانمارک و نروژ می‌آید. کشورهای اسکاندیناوی به شاد و آرام بودن مشهورند. شاید اگر بدانیم هوگه چیست، راز این شادی را کشف کنیم.

چند سالی‌ست از گوشه و کنار درباره‌ی این سبک زندگی می‌شویم. نشریه‌ی معروف نیویورکر سال ۲۰۱۶ را سال هوگه نام‌گذاری کرد. این نشان می‌دهد که توجه دیگر کشورها به سبک هوگه جلب شده. در همان سال چند کتاب درمورد هوگه در انگلیس چاپ شد.

در ۲۰۱۷ به یکی از ترندهای پینترست تبدیل شد. در چند سال گذشته میلیون‌ها بار در اینستاگرام از هوگه نوشته‌اند. خیلی‌ها از این حرف می‌زنند که هوگه چیست؛ چطور هوگه شویم؛ چطور به سبک هوگه زندگی کنیم. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم ماجرای هوگه بودن را برای‌تان تعریف کنیم.

چطور شبیه هوگه زندگی کنیم؟

هوگه چیست

تا حالا شده در روز بارانی، موسیقی ملایمی پخش کنید؛ فنجانی چای داغ به‌دست‌تان بگیرید و از تماشای باران لذت ببرید؟ شما بدون این‌که بدانید، هوگه را تجربه کرده‌اید.

برای این‌که مفهوم هوگه را خوب متوجه شویم، باید ببینیم مشخصه‌های اصلی آن کدامند. لازم است بدانیم مردم اسکاندیناوی چه چیزهایی را هوگه می‌دانند. و ما چگونه می‌توانیم این سبک را به روز و شب‌های پاییز و زمستان‌مان وارد کنیم.

۱- حال‌وهوای آرامش‌بخشی در اطراف‌مان ایجاد می‌کنیم

هیچ هوگه‌ای بدون نور شمع کامل نمی‌شود. خانه‌های دانمارک پر از شمع‌های روشن هستند. آنها در همه‌ی اتاق‌ها شمع روشن می‌کنند. اتاق نشیمن، اتاق خواب و کلاس درس.

شمع یکی از اجزای زندگی‌ هوگه است. نیازی به خرید شمع‌های گران‌قیمت  نداریم. ارزان‌ترین شمع‌ها همان حس‌وحال دنج و رمانتیک را به ما خواهند داد. پس اگر به‌دنبال تجربه‌ی هوگه هستید، خرید شمع را در لیست کارهای‌تان بنویسید.

۲- پتو و شال مبل را کنار دست‌مان می‌گذاریم

هوگه چیست

در روز و شب‌های سرد، چه چیزی به‌اندازه‌‌ی پتو گرم و نرم حال‌مان را خوب می‌کند؟ کافی‌ست خودمان را در پتوی نرمی بپیچیم. بعد کنار بخاری، شوفاژ یا شومینه لم بدهیم و استراحت کنیم. این همان کاری‌ست که هوگه می‌گوید.

۳- لباس‌های نرم و راحت‌مان را می‌پوشیم

چه کسی ممکن است در لباس رسمی احساس راحتی کند؟ نرم‌ترین و راحت‌ترین لباس‌های‌تان را به‌تن کنید. جوراب‌های بافتنی، بلوز نرم پشمی، شلوارهای آزاد و راحت عالی هستند.

۴- پیاده‌روی را برنامه‌ی روزانه‌مان جا می‌دهیم

هوگه

می‌خواهیم بیشتر بدانیم سبک زندگی هوگه چیست؟ باید راه برویم! دمای هوای هر چه باشد، دانمارکی‌ها را از پیاده‌روی منصرف نمی‌کند. تابستان باشد یا زمستان، آفتابی باشد یا بارانی، پیاده‌روی کنید. بهتر است در این پیاده‌روی تنها نباشیم. اگر در گروه دوستان پیاده‌روی کنیم، با یک تیر دو نشان زده‌ایم.

۵- دوچرخه‌سواری را امتحان می‌کنیم

هوگه چیست

دوچرخه در دانمارک فراوان است. سرعت دوچرخه کمتر از ماشین است. پس فرصت بیشتری داریم از منظره‌های اطراف‌مان لذت ببریم. ضمن این که فعالیت بدنی در تندرستی ما اثر مستقیم دارد.

۶- قابلمه به دست، مهمانی برویم

هوگه

هوگه به غذای خانگی تاکید دارد. حتی در مهمانی بهتر است غذای خانگی بخوریم. گزینه‌ی هیجان‌انگیز هوگه این است که غذای‌مان را برداریم و به خانه‌ی دوستی ببریم. دورهمی به این سبک، هیچ‌کس را خسته نمی‌کند. گپ می‌زنیم. کنار هم می‌خندیم. از با هم بودن انرژی می‌گیریم.

۷- کتاب بخوانیم، بیشتر از گذشته

حالا که لباس نرم پوشیده‌ایم و پتو دورمان است، یک کتاب جذاب کم داریم. هر چه از صبح کار کرده‌ایم، کافی‌ست. زمانش رسیده در ماجراهای کتاب غرق شویم. نوشیدنی گرم مثل هات‌چاکلت، چای، نسکافه یا دمنوش را فراموش نمی‌کنیم که هوگه بدون آن کامل نمی‌شود.

۸- لذت بازی گروهی را بچشیم


هوگه چیست

شاید قدیم‌ترها عاشق بازی‌های صفحه‌ای مثل منچ بودیم. اگر بخواهیم به‌سبک هوگه زندگی کنیم، باید همه را گردگیری کنیم. شاید هم بازی‌های جدید جذابی پیدا کنیم و بخریم. کمی دور شدن از موبایل اثر لذت‌بخشی بر روحیه‌مان خواهد داشت.

۹- کمی آواز بخوانیم

حتما نباید صدای قشنگی داشته باشیم. همه می‌توانند برای دل خودشان گاهی آواز بخوانند. شعرهای قدیمی، ترانه‌هایی که گاهی به ذهن‌مان می‌ریزند؛ همان‌ها را برای خودمان زمزمه می‌کنیم. شاید هم با صدای بلند، زیر دوش یا در آشپزخانه می‌خوانیم.

هوگه فقط برای زمستان نیست

هوگه چیست

حالا که بیشتر دانستیم هوگه چیست، شاید تصویرش با سرما گره بخورد. اما سبک زندگی هوگه فقط برای روزهای ابری و سرد نیست.

در هوای خوب بهار و تابستان، به طبیعت سر می‌زنیم. آخر هفته برای استراحت است. و چه کاری بهتر از دیدن دوست و فامیل؟ برای پیک‌نیک برنامه‌ریزی می‌کنیم و چند ساعتی در طبیعت می‌گذارنیم. کمپ زدن زیر آسمان شب هم هیجان‌انگیز است.

چه چیزهایی در هوگه نیست؟

تا می‌توانیم از نشانه‌های زندگی مدرن دور می‌شویم. مرکز خرید، فست‌فود، بالا و پایین کردن شبکه‌های اجتماعی، موبایل به‌دست بودن، همه را کنار می‌گذاریم. درعوض با دوست و فامیل معاشرت می‌کنیم. بازی گروهی ترتیب می‌دهیم. غذای خانگی می‌خوریم و خوش می‌گذرانیم.

چگونه سبک زندگی هوگه باعث صرفه‌جویی پول ما می‌شود؟

هوگه چیست

هزینه‌های رستوران و کافه از بودجه‌مان حذف می‌شود. خودمان قهوه دم می‌کنیم. چای خوش‌رنگ دم می‌کنیم. کیک می‌پزیم و غذای خانگی درست می‌کنیم.

زمان‌مان را با چرخیدن در مرکزخریدها هدر نمی‌دهیم. کمتر خرید می‌کنیم. به‌جای رفتن به هتل چند ستاره، در طبیعت چادر می‌زنیم.

هوگه می‌گوید با پول خرج کردن حال‌مان خوب نمی‌شود. این حال خوب را با کتاب خواندن کنار شومینه به‌دست می‌آوریم. زمانی که کنار عزیزان‌مان می‌گوییم و می‌خندیم، حال‌مان خوب است. آرامش‌ را از طبیعت می‌گیریم. از سبزی درخت‌ها. از آبی آسمان.

هدف «کیک خونه» این است که دسرهایی با مزه خانگی به خانه‌های ما بیاورد. به خو‌ش‌مزه‌های ما سر بزنید.

کیک خونه
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کیک خونه می‌باشد.
طراحی شده باویترینویترین