در حال بارگذاری فایل ...
اپ کیک خونهدسترسی آسان‌تر
جستجو کنید...

شیرینی‌خور که باشید، عاشق انواع چیزکیک هم هستید‌! این کیک پنیر خوش رنگ ‌و رو طرفدار کم ندارد. این بار می‌خواهیم از انواع چیزکیک حرف بزنیم.


در بیشتر کشورها چیزکیک یکی از کیک‌های اصلی به‌حساب می‌آید. در ویترین بیشتر قنادی‌ها، خودنمایی می‌کند. خیلی‌ها خانگی‌اش را می‌پزند و در دورهمی‌هاشان سرو می‌کنند. خلاصه انواع چیزکیک یا کیک پنیر در دنیا محبوبند.

ما در وبلاگ «کیک‌خونه» سری می‌زنیم به کشورهای مختلف و می‌بینیم مردمش چه مدل چیزکیکی درست می‌کنند.

چیز کیک چیست و انواع آن کدامند؟

یکی از قدیمی‌ترین دسرهای دنیا کیک پنیری‌ست. در یونان قدیم نوعی دسر می‌پختند که خیلی شبیه چیز کیک امروز ما بوده. کیک‌های پنیری در مناسبت‌های مذهبی پخته می‌شدند.

شاید باورتان نشود که در ۱۳۹۰ میلادی رسپی چیزکیک را در یک کتاب آشپزی انگلیسی نوشته بودند. اما از قرن پانزدهم نام این دسر را رسما کیک پنیر گذاشتند.
چیزکیک دو لایه خوش‌مزه و هیجان‌انگیز دارد. لایه‌ی پایینی از بیسکوییت خردشده درست می‌شود.

فیلینگ نرم و اشتهابرانگیز آن پایه‌ی پنیری دارد. بسته به مدل کیک پنیری، ممکن است از پنیر خامه‌ای، پنیر ریکوتا، پنیر ماسکارپونه یا پنیر کوتاژ در آن بریزند. پنیر با تخم‌مرغ و شکر مخلوط می‌شود و به بافت نرمی می‌رسد.
کیک پنیری به دو روش کلی پخته می‌شود. چیز کیک تو فری و چیز کیک یخچالی یا بدون فر. اما سبک‌های مختلفی هم دارد که نگاهی به آنها می‌اندازیم.

۱- چیزکیک نیویورکی

انواع چیزکیک

یکی از معروف‌ترین انواع چیزکیک، مدل نیویورکی آن است. آمریکایی‌ها باور دارند با رایج کردن چیزکیک خودشان،‌ جان تازه‌ای به این دسر قدیمی بخشیده‌اند.
کیک پنیر نیویورکی فیلینگ پنیری و خامه‌ای خیلی لطیفی دارد. پایه‌ی آن از بیسکوییت خرد شده و کره است.

ترکیب پنیر خامه‌ای، خامه غلیظ، خامه ترش، شکر و تخم‌مرغ روی پایه می‌نشیند. این دسر از نوع پختنی‌ست و باید راهی فر شود. اما اول باید دور قالب را با فویل بسته‌بندی کنیم. بعد قالب را در ظرف بزرگی پر از آب داغ بگذاریم.

نیم ساعت با دمای ۱۸۰ درجه و نیم ساعت با دمای ۱۵۰ درجه می‌پزیم. بعد از پختن در فر، دو ساعتی در دمای اتاق می‌ماند. بعد تازه نوبت یخچال می‌رسد.

دست‌کم ۶ ساعت هم در یخچال خنک می‌شود. این همه صبور نتیجه می‌دهد و می‌توانیم یکی از خوش‌مزه‌ترین دسرهای دنیا را زیر دندان‌مان حس کنیم.

۲- چیزکیک سوئدی

سبک چیزکیک سوئدی خیلی متفاوت است. اگر گذرمان به سوئد بیفتد و راهی شیرینی‌فروشی شویم، می‌بینیم که چیزکیک سوئدی دو لایه‌ای نیست.

یک تفاوت دیگر هم دارد. آنها به شیر مایه پنیر می‌زنند و بعد کیک را می‌پزند. در رسپی ساده‌‌شده، پنیر کوتاژ به آن می‌زنند.
این دسر از نوع پختنی‌ست و با دمای متوسط در فر آماده می‌شود. سوئدی‌ها کیک پنیرشان را همان‌طور که هنوز گرم است، همراه با مربا و خامه‌ی قنادی سرو می‌کنند.

۳- چیزکیک ژاپنی

انواع چیزکیک

یکی دیگر از انواع چیزکیک، مدل سوفله‌ی آن است! ژاپنی‌ها کیک پنیر پنبه‌ای می‌پزند. این کیک درست مثل اسمش پنبه‌ای و نرم است. لطافت بافت این دسر ژاپنی به‌دلیل استفاده از سفیده‌ی تخم‌مرغ است که به مایه‌ کیک اضافه می‌شود. در ژاپن به آن چیز کیک سوفله هم می‌گویند.

این همه تفاوت بی‌دلیل نیست. پنیر جایگاه بالایی در پخت‌وپز ژاپنی ندارد. تاریخچه چیزکیک در این کشور به بعد از جنگ دوم جهانی برمی‌گردد. در آن زمان آمریکایی‌هایی که در ژاپن بودند، هوس غذاهای آمریکایی کرده بودند.

درنتیجه محصولات غذایی آمریکایی سر از این کشور درآورد. پنیرخامه‌ای هم یکی از این محصولات بود. ژاپنی‌ها به سبک غذای آمریکایی علاقه‌مند شدند و دست به‌کار پخت چیزکیک زدند. این بود که چیزکیک پنبه‌ای ژاپنی سر میز آمد.

۴- چیزکیک ریکوتا

انواع چیزکیک

درست است که آشپزی ایتالیایی‌ را با پیتزا به‌یاد می‌آوریم، اما چیزکیک هم در میان دسرهای این کشور برای خودش جایی دارد. ایتالیایی‌ها چیزکیک را با پنیر ریکوتا درست می‌کنند. درنتیجه کیک پنیر آنها لطافت کمرتی دارد و خشک‌تر است.

ترکیب پنیر ریکوتا با کمی شیر، به بافت کرمی فوق‌العاده‌ای می‌رسد. اگر زمانی سر از ایتالیا درآوردید و کسی از پای ریکوتا حرف زد، بدانید که منظورش همان چیزکیک ایتالیایی‌ است.

۵- چیزکیک تنوری

تفاوت این چیزکیک در بیس یا پایه‌ی آن است. در چیز کیک تنوری، به‌جای خرده بیسکوییت از خمیر بهره می‌بریم. خمیر چیز کیک از کره یا روغن، آرد گندم، آرد برنج، شکر و وانیل تهیه می‌شود. در بعضی از دستورها از کره و شکر خمیر درست می‌کنند.

چیزکیک تنوری یکی از محصولات «کیک‌خونه» هم هست که خیلی‌ها برایش سر و دست می‌شکنند. ما این محصول را در دو سایز متوسط و کوچک در فر می‌پزیم.

اگر تا حالا امتحانش نکرده‌اید، امروز زمان مناسبی‌ست که آنلاین چیزکیک بخرید و با لیوان بزرگ چای لذتش را ببرید.

۶- چیزکیک آلبالو

انواع چیزکیک

چیزکیک‌های میوه‌ای زیادی می‌توانیم درست کنیم، مثل چیزکیک خرمالو، لیمو، پرتقال یا چیزکیک آلبالو. «کیک‌خونه» یکی از هیجان‌انگیزترین چیزکیک‌های میوه‌ای را انتخاب کرده، یعنی چیزکیک آلبالو.

این دسر جذاب با مربای آلبالو درست می‌شود. مربایی که عاشقان زیادی هم دارد. ما در تهیه این دسر به‌شیوه‌ی چیزکیک تنوری، خمیر را برای پایه کیک انتخاب کرده‌ایم.

تفاوت جذاب این کیک پنیری،‌ استفاده از پنیر ماسکارپونه است. بافت خیلی لطیف و مزه‌ی شیرین آن را باید امتحان کنید.

شما چه کیکی را بیشتر از همه دوست دارید؟ کیک محبو‌ب‌تان را در منوی ما پیدا کنید و آنلاین بخرید.

کیک خونه
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کیک خونه می‌باشد.
طراحی شده باویترینویترین